Kamionna i Pasierbiecka Góra z Żegociny do Pasierbca

Długość trasy: 8,03 km
Czas przejścia: 2h 44m
Trudność: Wymagająca

Urozmaicony krajobrazowo górski spacer w północnej części Beskidu Wyspowego. Podczas wędrówki zdobędziemy dwa szczyty zaliczane do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Po drodze kilka malowniczych punktów widokowych, dorodna buczyna karpacka w rezerwacie „Kamionna” oraz chętnie odwiedzane przez pielgrzymów sanktuarium w Pasierbcu.

Żegocina – Kamionna (801 m n.p.m.) – Pasierbiecka Góra (764 m n.p.m.) – Pasierbiec

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na przystanku autobusowym Żegocina Centrum. Będziemy wędrować szlakiem żółtym , kierując się za drogowskazem: Kamionna 1 h 15 min. Idziemy przez chwilę główną drogą, następnie skręcamy w prawo. Wąska asfaltowa droga pnie się do góry wśród rozrzuconych zabudowań miejscowości. Na tym odcinku towarzyszą nam znaki ścieżki spacerowej prowadzącej do źródła wody mineralnej (biało-czerwone kwadraty).
  2. Dochodzimy do granicy lasu. Czeka teraz ostrzejsze podejście pośród dorodnego mieszanego lasu. Po ok. 40 minutach marszu docieramy do leśnej drogi niedaleko górnej stacji wyciągu narciarskiego – w tym miejscu spotykamy szlak niebieski od przełęczy Widomej. Nieco wyżej – z polany Makowica – rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Szlakami żółtym i niebieskim docieramy na szczyt Kamionnej (801 m n.p.m.), na której stoi wieża widokowa.
  3. Wędrujemy grzbietem przez piękny bukowy las, granicą rezerwatu „Kamionna”. Mijamy samotne gospodarstwo i po chwili dochodzimy do tablicy z nazwą szczytu Pasierbieckiej Góry (w rzeczywistości szczyt Pasierbieckiej jest nieco dalej na zachód, przy niebieskim szlaku prowadzącym do Kisielówki).
  4. Podążamy leśną drogą. Szlak niebieski odbija delikatnie w prawo, my trzymamy się żółtego szlaku . Wychodzimy z lasu, mijamy pojedyncze gospodarstwa osiedla Wierzch Góry. Ze szlaku rozciąga się ładny widok na Beskid Wyspowy i Gorce. Drogą asfaltową schodzimy do centrum Pasierbca, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Kamionna (801 m n.p.m.) to zalesiony szczyt górujący nad Żegociną w północnej części Beskidu Wyspowego, nazywany też Patrią. Na południowo-wschodnich zboczach góry znajduje się stacja narciarska Laskowa-Kamionna. Spod szczytu, z polany Makowica, roztacza się wspaniała panorama – ładnie prezentuje się stąd Beskid Wyspowy oraz Pogórze Wiśnickie. Dalej panorama obejmuje Pogórze Rożnowskie, na drugim planie Góry Grybowskie. Na północnych zboczach Kamionnej utworzono rezerwat przyrody „Kamionna” chroniący dorodny zespół buczyny karpackiej. Przy szlaku prowadzącym w kierunku Pasierbieckiej Góry znajduje się niewielki stawek (łatwo go przeoczyć, bowiem z roku na rok coraz bardziej zarasta). Szczyt Kamionnej zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Na szczycie stoi wieża widokowa, z której roztacza się rozległa panorama na okoliczne pasma górskie.
  2. Pasierbiecka Góra (764 m n.p.m.) to szczyt w północnej części Beskidu Wyspowego. Z żółtego szlaku prowadzącego z Pasierbca, z okolicy osiedla Wierzch Góry, roztacza się ładny widok na Beskid Wyspowy i Gorce. Szczyt zaliczany jest do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. Grzbietem Kamionnej i Pasierbieckiej Góry wiedzie Beskidzka Droga św. Jakuba znaczona symbolem białej muszli na niebieskim tle. Przez wzniesienia prowadzi także Główny Szlak Beskidu Wyspowego (znaczony w terenie symbolem GSBW).
  3. Pasierbiec to znane w regionie miejsce kultu religijnego. Warto odwiedzić sanktuarium, w którym znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia (świątynię o oryginalnej bryle zbudowano w latach siedemdziesiątych XX wieku). Na uwagę zasługuje droga krzyżowa (zaprojektowana przez Wincentego Kućmę), która doskonale współgra z beskidzkim krajobrazem.
  4. W Żegocinie warto zobaczyć kościół św. Mikołaja Biskupa z końca XIX wieku oraz dwa cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej (nr 301 znajduje się obok kościoła, zaś nr 302 na cmentarzu parafialnym). Na północnych stokach Kamionnej – ok. 2 km od centrum wsi – znajduje się źródło wody mineralnej Zuber, do którego prowadzi biało-czerwony szlak spacerowy. Na prawym brzegu Potoku Saneckiego, tuż przy drodze nr 965, mieści się teren po dawnym kamieniołomie, gdzie można zobaczyć doskonały przykład odsłonięcia fliszu karpackiego. Znajduje się tu wiata, ławeczki oraz grill, zatem to dobre miejsce na piknik lub odpoczynek w podróży.  

Warianty i modyfikacje

  1. Z Kamionnej możemy zejść niebieskim szlakiem na przystanek autobusowy znajdujący się na przełęczy Rozdziele, gdzie zatrzymują się autobusy kursujące na trasie Żegocina–Limanowa. W tym wariancie czeka nas dłuższe, ale bardzo łagodne zejście z ładnym widokiem na okolicę. Szlak niebieski na tym odcinku wiedzie w większości asfaltem. Po drodze znajduje się Bacówka na Zadzielu, która oferuje noclegi oraz smaczną, regionalną kuchnię. Jeśli planujemy wizytę w bacówce, sprawdźmy przed wycieczką godziny otwarcia obiektu.
  2. Z Pasierbieckiej Góry – zamiast do Pasierbca – możemy zejść do wsi Kamionna szlakiem zielonym . To ładny, leśny szlak wiodący wśród dorodnej buczyny karpackiej. Zejście z Pasierbieckiej do Kamionnej zajmuje ok. 1 godziny.
  3. Z Pasierbca możemy kontynuować wędrówkę szlakiem żółtym i zakończyć trasę w Łososinie Górnej, gdzie znajduje się zabytkowy, drewniany kościół pw. Wszystkich Świętych. W tym wariancie wydłużamy trasę o ok. 3 km. Odcinek ten wiedzie asfaltem z ładnym widokiem na Beskid Wyspowy.
  4. Wędrując z Żegociny na górę Kamionna, warto zboczyć z żółtego szlaku, by odwiedzić źródło św. Franciszka, do którego prowadzi ścieżka spacerowa oznaczona biało-czerwonym kwadratem . To ładne, zaciszne miejsce – idealne na odpoczynek. Możemy tu skosztować wody ze źródła oraz odpocząć na ławeczkach. Wybierając ten wariant, pamiętajmy, że teren w okolicy źródła jest podmokły, a szlak – zwłaszcza po deszczach – bywa błotnisty.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Żegociny kursują autobusy z Krakowa, Limanowej i Bochni (wysiadamy na przystanku Żegocina Centrum). Do Pasierbca dojedziemy autobusem z Limanowej.
  2. Samochód można zaparkować pod kościołem św. Mikołaja Biskupa w Żegocinie. W Pasierbcu dobrym miejscem na pozostawienie auta jest parking pod sanktuarium. Można podjechać też dalej za żółtym szlakiem i zaparkować auto na niewielkim parkingu pod lasem, przy siłowni plenerowej i boisku sportowym (ok. 1 km na północ od kościoła w Pasierbcu).
  3. W Żegocinie znajdują się sklepy, restauracja oraz pizzeria. Jeśli planujemy zjedzenie posiłku w Bacówce na Zadzielu, sprawdźmy przed wędrówką dni i godziny otwarcia obiektu.
  4. Nawierzchnia to w większości ścieżki leśne oraz w mniejszym stopniu drogi asfaltowe. Na trasie nie spotkamy uciążliwych podejść ani ostrych zejść. Na wędrówkę zabierzmy wygodne obuwie turystyczne.
  5. Tabliczka z nazwą szczytu Pasierbieckiej Góry umiejscowiona jest przy niebieskim i żółtym szlaku, w miejscu gdzie szlak zielony odbija do wsi Kamionna. Jest to ważna informacja dla kolekcjonerów zdjęć do odznaki „102 Wyspy”, bowiem właściwy szczyt Pasierbieckiej znajduje się nieco dalej na zachód, przy niebieskim szlaku prowadzącym do Kisielówki, jednak w tamtym miejscu nie znajdziemy znacznika szczytu.
  6. Jeśli szukamy miejsca na piknik w dolinie, dobrym wyborem będzie Geologiczny Park Piaskowców Grodziskich – czyli teren dawnego kamieniołomu w Żegocinie. Znajdują się tu: wiata, stoły, ławki oraz grill. Na miejsce można podjechać samochodem.
8.03 km
440.80 m
465.32 m
312.32 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 44m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img