Wieża widokowa pod Jaworzem ze Skrzętli-Rojówki

Długość trasy: 7,19 km
Czas przejścia: 2h 22m
Trudność: Umiarkowana

Piękna, widokowa wycieczka na najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Podczas wędrówki czeka nas cała seria wspaniałych panoram. Nie zabraknie też innych atrakcji na trasie. Będą to: wieża widokowa pod Jaworzem, owiana legendami Jaskinia w Jaworzu, a także ciekawostka lokalna czyli szczyt Babiej Góry – niższej o prawie 1000 metrów od swojej imienniczki z Beskidu Żywieckiego

To łatwa, spacerowa trasa dla wszystkich, którzy chcą spędzić trochę czasu w malowniczej scenerii Beskidu Wyspowego.

Skrzętla-Rojówka – Babia Góra (728 m n.p.m.) – Wieża widokowa pod Jaworzem – Jaworz (918 m n.p.m.)

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w pobliżu Kaplicy NMP Częstochowskiej w miejscowości Skrzętla-Rojówka. Idziemy za znakami szlaku niebieskiego . Po chwili krótki odcinek wiodący lasem.
  2. Szlak doprowadza nas do mało wybitnego szczytu Babiej Góry (728 m n.p.m.). Dalej prosto grzbietem Pasma Łososińskiego otwartym terenem dochodzimy do osiedla Wola Stańkowa. Na tym odcinku rozciągają się piękne widoki na Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy.
  3. Po lewej stronie mijamy ładną kapliczkę (tzw. Kapliczka pod Jaworzem) i ławeczki. Po chwili dochodzimy do wieży widokowej, skąd roztacza się wspaniała panorama na okoliczne pasma górskie.
  4. Spod wieży widokowej kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim. Za ostatnimi zabudowaniami szlak wspina się coraz stromiej przez las. Po ok. 15 minutach marszu osiągamy szczyt Jaworza (918 m n.p.m.), gdzie znajduje się mapa regionu oraz zadaszona wiata. Z tego miejsca możemy wrócić do samochodu tą samą drogą lub iść dalej szlakiem niebieskim na Sałasz.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Jaworz (918 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym, obecnie całkowicie zalesiony, nazywany czasem Kretówką. Niedaleko szczytu Jaworza, kierując się na północny wschód, znajduje się Jaskinia w Jaworzu, nazywana Jamą Zbójecką. Nie jest łatwo ją odszukać, bowiem zlokalizowana jest w głębi bukowego lasu, w pewnym oddaleniu od szlaku. Jaskinia jest stosunkowo dobrze poznana i opisana, często odwiedzana przez miejscową ludność. Za ciasnym otworem wejściowym znajduje się korytarz zakończony niedużą salką. Z jaskinią związana jest lokalna legenda mówiąca o podziemnych komnatach, w których zbójnicy ukryli swe skarby.
  2. Szlak niebieski wiodący grzbietem Pasma Łososińskiego jest bardzo atrakcyjny pod względem widokowym. W pobliżu osiedla Wola Stańkowa rozciągają się wspaniałe panoramy na Beskid Wyspowy i Beskid Sądecki. Patrząc na północ, dostrzeżemy Pasmo Kobyły, na południu rozpościerają się wzniesienia Beskidu Sądeckiego, a na zachodzie szczyty należące do Beskidu Wyspowego – Cichoń, Modyń oraz Mogielica. Panorama z wieży widokowej obejmuje: Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy, Pogórze Rożnowskie, Kotlinę Sądecką, przy dobrej widoczności można zobaczyć też Tatry.
  3. Niewątpliwą atrakcją wycieczki jest Babia Góra (728 m n.p.m.) – szczyt znajdujący się we wschodniej części Pasma Łososińskiego. Warto wiedzieć, że znana wszystkim Babia Góra z Beskidu Żywieckiego – nazywana Królową Beskidów – ma swoją niższą imienniczkę właśnie w Beskidzie Wyspowym.
  4. Podczas wędrówki można zdobywać odznakę Korona Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Wyspy”. To nowa odznaka ustanowiona w 2020 roku, której symbolem jest ryś. Do Korony Beskidu Wyspowego należą m.in. Jaworz i Sałasz – szczyty, które znajdują się na naszej trasie. Regulamin odznaki dostępny jest na stronie Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej.
  5. Warto wspomnieć, że szlak niebieski, którym będziemy wędrować, to fragment długodystansowego szlaku „Tarnów – Wielki Rogacz” o długości ok. 185 km. Szlak wiedzie przez Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Gorce (Pasmo Gorca i Lubania), Pieniny i Beskid Sądecki.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można wydłużyć, zdobywając szczyt Sałasza (905 m n.p.m.). W tym celu z Jaworza kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim w kierunku zachodnim. Szlak wiedzie przez las długim grzbietem. Odcinek ten nie jest wymagający, a na polanie pod szczytem Sałasza znajdują się ławki i drewniana wiata. Z Jaworza na Sałasz dojdziemy w ok. 40 minut.

Wskazówki praktyczne

  1. Na miejsce startu najlepiej przyjechać własnym transportem, ponieważ nie dojeżdża tu komunikacja publiczna. Parking dla samochodów znajduje się obok kaplicy NMP Częstochowskiej w miejscowości Skrzętla-Rojówka, skąd rozpoczynamy naszą wędrówkę.
  2. Trasa ma charakter spacerowy, zatem nie spotkamy tu uciążliwych ani stromych podejść. Odcinek spod kaplicy do wieży widokowej nie jest wymagający, zatem to dobry wybór na rodzinną wycieczkę z dziećmi. Z powodzeniem ten fragment szlaku można pokonać także na rowerze. Nawierzchnia na szlaku jest częściowo asfaltowa, częściowo szutrowa.
  3. Bardziej wymagający odcinek czeka nas, jeśli zechcemy zdobyć szczyt Jaworza. Spod wieży widokowej na szczyt Jaworza wiedzie dość strome, kamieniste, ale krótkie podejście przez las. Na tym odcinku przyda się wygodne obuwie turystyczne.
  4. W pobliżu wieży widokowej pod Jaworzem znajduje się wiata, w której można odpocząć lub schronić się na wypadek deszczu. Na szczycie Jaworza znajduje się zadaszone miejsce odpoczynku oraz mapka regionu. Schronienie możemy znaleźć również na polanie pod szczytem Sałasza, gdzie umiejscowiono drewnianą wiatę oraz ławeczki.

Beskid Wyspowy - Galeria zdjęć Wiktora Barona

Tak
7.19 km
232.16 m
292.76 m
292.76 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 23m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img