Spacerem po ogrodach w Muszynie

Długość trasy: 4,58 km
Czas przejścia: 1h 22m
Trudność: Łatwa

Propozycja przyjemnego, odprężającego spaceru po muszyńskich ogrodach, miejscu w którym sztuka kształtowania krajobrazu przez człowieka łączy się z malowniczymi pejzażami Beskidu Sądeckiego oraz doliny Popradu. Wycieczka idealna dla rodzin z dziećmi, miłośników gór oraz pasjonatów architektury krajobrazu.

Muszyna Zapopradzie - ogrody tematyczne - ogród magiczny - ogrody sensoryczne - Muszyna Zapopradzie

Autor:
Odkryj Beskid Sądecki

Odkryj Beskid Sądecki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w uzdrowiskowej dzielnicy Muszyna Zapopradzie, skąd niebieskim szlakiem turystycznym lub wałem wzdłuż Popradu kierujemy się w stronę ogrodów tematycznych.
  2. Z ogrodów tematycznych podążamy pod górę zgodnie ze znakiem kierującym w stronę ogrodów zmysłów.
  3. Do punktu startu wracamy tą samą trasą (lub podobną, z uwagi na liczne alejki spacerowe, możemy dowolnie modyfikować przebieg trasy do własnych potrzeb).

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Muszyńskie ogrody podzielone są na dwa główne obszary. Na pierwszym z nich, znajdującym się na płaskim terenie bliżej Popradu, zaprojektowane zostały ogrody tematyczne. Znajdziemy tu ogród nowoczesny, francuski, skalny, antyczny, oraz najbardziej dojrzały zwany ogrodem magicznym z licznymi stawami i fontannami. Oprócz ciekawie zaprojektowanych nasadzeń i rzeźb kwiatowych, zadbano również o faunę, stawy są bogato zarybione oraz zamieszkiwane przez kaczki i gęsi, dla których przygotowano specjalne automaty z karmą, zwane kaczkomatami. Ogród kończy się zagrodą z alpakami oraz wolierami dla ptaków, w których prezentowane są ciekawe gatunki pawi, bażantów, papug i innego ptactwa.
  2. Drugim obszarem są znajdujące się na zboczach Suchej Góry ogrody sensoryczne. Podziwiać możemy tutaj ogród zapachowy, dźwiękowy, dotykowy, wzrokowy i smakowy. Oprócz nich znajdziemy tu ogród Afrodyty, z jabłoniami sadzonymi przez nowożeńców, a także ogrody baśni i legend, w których zbudowane zostały przeróżne chatki i obiekty, prezentujące legendy z okolicznych terenów.
  3. Ogrody sensoryczne wyposażone są w liczne przyrządy do ćwiczeń oraz obrotowe leżaki do opalania, znajduje się w nich również wieża widokowa, z której roztaczają się wspaniałe widoki sięgające aż po słowackie Tatry Wysokie.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę warto rozszerzyć o wizytę na rynku w Muszynie oraz w znajdujących się obok kościoła parafialnego Ogrodach Biblijnych. Jest to niewielki, bardzo zadbany ogród typu żwirowego, w który wkomponowane zostały liczne motywy ze Starego oraz Nowego Testamentu.

Informacje praktyczne

  1. Parkingi na terenie Zapopradzia są bezpłatne, w razie braku miejsc samochód możemy pozostawić również bliżej centrum Muszyny, pod sklepem Biedronka.
  2. Muszyna jest miejscowością bardzo dobrze skomunikowaną, głównie dzięki linii kolejowej, którą kursują liczne pociągi relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Muszyna (dojazd do Muszyny przez Popradzki Park Krajobrazowy może być atrakcją samą w sobie). Ponadto prężnie działa lokalna komunikacja busowa z Krynicą-Zdrojem.
  3. Z uwagi na łatwą dostępność, muszyńskie ogrody bywają tłumnie odwiedzane zarówno przez turystów przebywających w Muszynie, jak również wycieczki szkolne czy kuracjuszy z Krynicy. Zwiedzanie ogrodów warto zaplanować poza weekendami lub w godzinach porannych czy popołudniowych.
  4. Ogrody są ogólnodostępne, nieogrodzone, bez opłat za wstęp. Bezpłatny jest również wejście na wieżę widokową, a jedyne opłaty z jakimi trzeba się liczyć to dodatkowe atrakcje typu luneta na wieży czy kaczkomat.
  5. Ogród Biblijny jest również dostępny bezpłatnie, jednak otwarty jest od wtorku do niedzieli w godzinach 10 - 18.
  6. Nawierzchnia na trasie to głównie typowo ogrodowe utwardzone ścieżki żwirowe. Na wycieczkę śmiało mogą wybrać się osoby z wózkami dziecięcymi, należy tylko pamiętać, że jeżeli chcemy wjechać na teren położonych wyżej ogrodów sensorycznych, możemy to zrobić od strony Sanatorium Korona, lub po bocznej drodze Alei Zdrojowej, wyłożonej betonowymi płytami, z której następnie skręcamy do ogrodów ostro w lewo.
  7. Na terenie Zapopradzia działa kilka punktów gastronomicznych, a w ogrodach zmysłów znajduje się kawiarnia z tarasem widokowym.
  8. Ogrody są zaprojektowane tak, aby były atrakcyjne o każdej porze roku, warto jednak mieć na uwadze, że wiosna w Muszynie może być o kilka tygodni opóźniona w stosunku do położonych niżej rejonów kraju.
  9. W pobliżu Alei Zdrojowej znajduje się Grota Matki Bożej, w której w miesiącu maju wieczorami odbywają się nabożeństwa majowe.
  10. W okresie letnim na terenie Zapopradzia działa park wodny (w weekendy może być ciasno) oraz park linowy (raczej dla młodszych dzieci).
Tak
Tak
4.59 km
52.71 m
71.43 m
66.88 m
6/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 22m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img