Z Powroźnika do Muszyny przez Czarne Garby

Długość trasy: 9,16 km
Czas przejścia: 2h 59m
Trudność: Wymagająca

Trasa zaskakująca zarówno swoją oczywistością, jak i atrakcyjnością. Przejście z jednej wsi do miasteczka obok - łatwizna! Ale czy na pewno? Podejście pod Czarne Garby potrafi dać w kość, a my dla utrudnienia odbijemy dodatkowo z trasy do Czarnej Młaki - pięknego rezerwatu przyrody w samym środku lasu. Odwiedzimy również szczyt Malnik z jedną z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Sądeckim.

Powroźnik - Czarna Młaka - Czarne Garby - Malnik - Muszyna

Autor:
Odkryj Beskid Sądecki

Odkryj Beskid Sądecki

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę rozpoczynamy na przystanku przy szkole w Powroźniku. Udajemy się w stronę połemkowskiej cerkwi (obecnie kościół pw. Św. Jakuba).
  2. Dalej podążamy szlakiem niebieskim w kierunku Czarnych Garbów.
  3. W połowie drogi między Powroźnikiem a Czarnymi Garbami odbijamy niespodziewanie ostro w prawo w czarną ścieżkę dydaktyczną , by po około 10 minutach dotrzeć do Czarnej Młaki.
  4. Wracamy na niebieski szlak i po około godzinie docieramy do zwornika szlaków - niebieskiego, którym przyszliśmy i żółtego, idącego do samej Muszyny.
  5. Wybieramy szlak żółty w stronę Malnika, którym podążamy do rynku w Muszynie, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Cerkiew św. Jakuba w Powroźniku - perełka architektury regionu, dawna cerkiew greckokatolicka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
  2. Szlak niebieski przez pierwszą godzinę wędrówki zapewni nam piękne widoki na dolinę Muszynki oraz Kryniczanki.
  3. Mozolna wspinaczka wąskim wąwozem w leśnej gęstwinie Gór Leluchowskich to wspaniałe przeżycie. Ten fragment trasy jest zupełnie dziki, przywodzi na myśl głębokie Karpaty Ukraińskie czy Rumuńskie.
  4. Czarna Młaka to górskie jezioro osuwiskowe i zarazem schronienie wielu chronionych gatunków zwierząt i roślin, jak choćby traszki czy salamandry. Powierzchnia jeziora niestety z roku na rok się zmniejsza, warto więc zobaczyć ten rezerwat, nim zniknie bezpowrotnie… Miejsce to dodatkowo zostało wyposażone w leśne molo, przestrzeń do wypoczynku oraz tablice informacyjne.
  5. Szczyt Malnik stanowi najbardziej widokowy punkt na trasie naszej wycieczki. Oprócz widoków na Muszynę, widać stąd Góry Lubowelskie, Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Tatry. Na szczycie znajduje się wieża widokowa.
  6. Muszyna to malownicze miasteczko uzdrowiskowo - wypoczynkowe z cenną historią i kulturą, położone w Dolinie Popradu. Stanowi ono doskonałą bazę wypadową w jedne z najbardziej urokliwych zakątków Beskidu Sądeckiego. Muszyna znana jest przede wszystkim z bogactwa wód mineralnych, których można spróbować m.in. w całorocznych pijalniach “Milusia”, “Antoni” czy “Cechini”. Warto odwiedzić tutaj również ruiny średniowiecznego zamku “Baszta”, Centrum Rekreacji i Sportu “Zapopradzie”, ogrody sensoryczne niezwykle pokochane przez turystów, czy też rynek, z nowo wybudowanym ratuszem nawiązującym architektonicznie do stylu galicyjskiego z XIX wieku.

Warianty i modyfikacje

  1. Spod Czarnych Garbów możemy udać się również niebieskim szlakiem do Leluchowa lub żółtym do Wojkowej. Decydując się na któryś z tych wariantów, warto wcześniej dokładnie sprawdzić odjazdy busów, ponieważ kursy są bardzo rzadkie.
  2. Trasę możemy wydłużyć i zamienić w pętlę, wędrując do Powroźnika z Muszyny wzdłuż ścieżki rowerowej Aquavelo / Velo Krynica.
  3. Trasę możemy skrócić kontynuując wędrówkę ścieżką dydaktyczną spod Czarnej Młaki do Podjastrzębika, skąd możemy następnie udać się wzdłuż Muszynki do Powroźnika lub Muszyny, lub złapać busa do którejś z tych miejscowości (jak również Krynicy-Zdroju).

Wskazówki praktyczne

  1. Do Powroźnika możemy dostać się jednym z licznych połączeń busowych oraz kolejowych kursujących pomiędzy Muszyną a Krynicą.
  2. W Powroźniku możemy zaparkować samochód pod cerkwią lub 100m dalej pod kościołem (większy parking).
  3. Warto zaopatrzyć się w prowiant na drogę, ponieważ punkty gastronomiczne znajdziemy jedynie na początku i końcu trasy.
  4. Zwiedzanie cerkwi wewnątrz możliwe jest po wcześniejszym umówieniu się, odbywa się z licencjonowanym przewodnikiem, szczegóły na stronie muszyna.pl.
9.16 km
395.08 m
430.44 m
450.44 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 59m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img