Bacówką nad Wierchomlą pętlą z Wierchomli Małej
Wierchomla, znana amatorom „białego szaleństwa”, potrafi również zachęcić do wędrowania. Trasa obfitować będzie w piękne widoki, da nam także możliwość wypoczęcia w bacówce PTTK nad Wierchomlą.
Wierchomla Mała – bacówka „Nad Wierchomlą” – Pusta Wielka – Wierchomla Mała
Plan wycieczki
- Wycieczkę zaczynamy w Wierchomli Małej, przy jednym z parkingów stacji narciarskiej Dwie Doliny. Poruszamy się szlakiem czarnym przez zabudowę wsi i kompleks narciarski.
- Przez krótki odcinek szlak prowadzi przez las, następnie polanę, na której znajduje się Bacówka PTTK nad Wierchomlą.
- Po odpoczynku w bacówce opuszczamy szlak czarny, gdyż teraz skorzystamy z niebieskiego . Udajemy się grzbietem na południe, szeroką drogą z pięknymi widokami by dojść do połączenia ze znakami żółtymi. Odnajdziemy je przy urokliwej kapliczce.
- Teraz razem ze szlakami żółtym i niebieskim obchodzimy szczyt Jaworzynki, który pozostaje z lewej strony i idziemy w stronę szczytu Pusta Wielka. Oba szlaki nie dochodzą bezpośrednio na szczyt, my wobec tego, przy gwałtownym skręcie szlaków w lewo, idziemy ścieżką w prawo, gdzie na wierzchołku Pustej odnajdziemy szlak czarny .
- Po krótkim marszu przez las, po prawej stronie dojdą do nas znaki czerwone szlaku gminnego , którym będziemy szli wzdłuż granic rezerwatu „Wierchomla”. Jest to najprzyjemniejszy odcinek tego szlaku, gdyż prowadzi nas przez starodrzew.
- Po wyjściu z lasu schodzimy bezleśnym stokiem w stronę widocznego kościoła w Wierchomli Wielkiej. Po dotarciu do szosy skręcamy w prawo i wzdłuż zabudowań wsi maszerujemy w stronę parkingu.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- W Wierchomli Wielkiej znajduje się dawna drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła z lat 20-tych XIX w.
- W Bacówce PTTK nad Wierchomlą można wypocząć, zjeść oraz zanocować, będąc w samym sercu pasma Jaworzyny Krynickiej. Taras bacówki skierowany jest na południe, dzięki czemu posiłkowi może towarzyszyć piękny widok m.in. na Tatry.
- Rozległe widoki będą towarzyszyć nam wzdłuż grzbietu na polanie Długie Młaki i Wyżne Młaki.
- O atrakcyjności przyrodniczej stoków Pustej świadczy utworzenie tam Rezerwatu „Wierchomla”, chroniącego las bukowo – jodłowy z wychodniami skalnymi.
Warianty i modyfikacje
- Alternatywą dla czarnego szlaku jest droga dojazdowa do schroniska, zaczynająca się w okolicach przysiółka Jawór. Trasę możemy zamienić w małą pętlę, odwiedzając tylko Bacówkę, podchodzimy do niej wówczas czarnym szlakiem, a schodzimy drogą dojazdową.
- W zaproponowanym wariancie docieramy do bacówki na początku wycieczki. Jeżeli odwrócimy jej kierunek, odpoczynek w schronisku będzie nagrodą za przejście dłuższego odcinka trasy.
Wskazówki praktyczne
- W Wierchomli Małej, w rejonie stacji narciarskiej jest bogaty wybór miejsc parkingowych. Samochód można zostawić też przy kościele w Wierchomli Wielkiej.
- Do Wierchomli Małej i Wielkiej możemy również dostać się busem z Piwnicznej-Zdroju.
Beskid Sądecki - Galeria Zdjęć Wiktora Barona
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Jaworzyna Krynicka pętlą z Czarnego Potoku
Długość trasy: 9,53 km
Czas przejścia: 2h 47m
Trudność: Łatwa
Hala Łabowska pętlą z Łomnicy-Zdroju
Długość trasy: 14,43 km
Czas przejścia: 4h 50m
Trudność: Wymagająca
Piwniczna i Łomnica przez Bucznik
Długość trasy: 9,58 km
Czas przejścia: 3h 04m
Trudność: Umiarkowana
Szlak Sadzonego Jaja z Muszyny do Złockiego
Długość trasy: 7,36 km
Czas przejścia: 2h 10m
Trudność: Umiarkowana