Bacówką nad Wierchomlą pętlą z Wierchomli Małej

Długość trasy: 13,64 km
Czas przejścia: 4h 23m
Trudność: Wymagająca

Wierchomla, znana amatorom „białego szaleństwa”, potrafi również zachęcić do wędrowania. Trasa obfitować będzie w piękne widoki, da nam także możliwość wypoczęcia w bacówce PTTK nad Wierchomlą.

Wierchomla Mała – bacówka „Nad Wierchomlą” – Pusta Wielka – Wierchomla Mała

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w Wierchomli Małej, przy jednym z parkingów stacji narciarskiej Dwie Doliny. Poruszamy się szlakiem czarnym przez zabudowę wsi i kompleks narciarski.
  2. Przez krótki odcinek szlak prowadzi przez las, następnie polanę, na której znajduje się Bacówka PTTK nad Wierchomlą.
  3. Po odpoczynku w bacówce opuszczamy szlak czarny, gdyż teraz skorzystamy z niebieskiego . Udajemy się grzbietem na południe, szeroką drogą z pięknymi widokami by dojść do połączenia ze znakami żółtymi. Odnajdziemy je przy urokliwej kapliczce.
  4. Teraz razem ze szlakami żółtym i niebieskim obchodzimy szczyt Jaworzynki, który pozostaje z lewej strony i idziemy w stronę szczytu Pusta Wielka. Oba szlaki nie dochodzą bezpośrednio na szczyt, my wobec tego, przy gwałtownym skręcie szlaków w lewo, idziemy ścieżką w prawo, gdzie na wierzchołku Pustej odnajdziemy szlak czarny .
  5. Po krótkim marszu przez las, po prawej stronie dojdą do nas znaki czerwone szlaku gminnego , którym będziemy szli wzdłuż granic rezerwatu „Wierchomla”. Jest to najprzyjemniejszy odcinek tego szlaku, gdyż prowadzi nas przez starodrzew.
  6. Po wyjściu z lasu schodzimy bezleśnym stokiem w stronę widocznego kościoła w Wierchomli Wielkiej. Po dotarciu do szosy skręcamy w prawo i wzdłuż zabudowań wsi maszerujemy w stronę parkingu.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. W Wierchomli Wielkiej znajduje się dawna drewniana cerkiew pw. św. Michała Archanioła z lat 20-tych XIX w.
  2. W Bacówce PTTK nad Wierchomlą można wypocząć, zjeść oraz zanocować, będąc w samym sercu pasma Jaworzyny Krynickiej. Taras bacówki skierowany jest na południe, dzięki czemu posiłkowi może towarzyszyć piękny widok m.in. na Tatry.
  3. Rozległe widoki będą towarzyszyć nam wzdłuż grzbietu na polanie Długie Młaki i Wyżne Młaki.
  4. O atrakcyjności przyrodniczej stoków Pustej świadczy utworzenie tam Rezerwatu „Wierchomla”, chroniącego las bukowo – jodłowy z wychodniami skalnymi.

Warianty i modyfikacje

  1. Alternatywą dla czarnego szlaku jest droga dojazdowa do schroniska, zaczynająca się w okolicach przysiółka Jawór. Trasę możemy zamienić w małą pętlę, odwiedzając tylko Bacówkę, podchodzimy do niej wówczas czarnym szlakiem, a schodzimy drogą dojazdową.
  2. W zaproponowanym wariancie docieramy do bacówki na początku wycieczki. Jeżeli odwrócimy jej kierunek, odpoczynek w schronisku będzie nagrodą za przejście dłuższego odcinka trasy.

Wskazówki praktyczne

  1. W Wierchomli Małej, w rejonie stacji narciarskiej jest bogaty wybór miejsc parkingowych. Samochód można zostawić też przy kościele w Wierchomli Wielkiej.
  2. Do Wierchomli Małej i Wielkiej możemy również dostać się busem z Piwnicznej-Zdroju.

Beskid Sądecki - Galeria Zdjęć Wiktora Barona

Tak
Tak
13.64 km
553.12 m
559.56 m
566.56 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 23m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img