Pusta Wielka pętlą z Żegiestowa

Długość trasy: 10,90 km
Czas przejścia: 3h 41m
Trudność: Wymagająca

Trochę zapomniany Żegiestów będzie służył jako miejsce wyjścia na Pustą Wielką, zalesiony szczyt o wysokości 1061 m n.p.m. Trasa dla szukających wolnej od tłumów leśnej marszruty zaczyna się i kończy przy oryginalnej murowanej cerkwi.

Żegiestów – Pusta Wielka 1061 m n.p.m. – Żegiestów

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Startujemy z rejonu murowanego kościoła św. Anny w Żegiestowie, który pełnił niegdyś rolę cerkwi. Tam możemy zostawić samochód i wyszukać szlak żółty , którym podążymy w górę miejscowości. Po skręcie za znakami w lewo rozpoczynamy marszrutę w kierunku szczytu Pusta Wielka. W partii podszczytowej napotykamy szlak niebieski biegnący z Żegiestowa – Zdroju.
 2. Teraz podążając za oboma znakami podchodzimy pod szczyt, lecz nie na sam wierzchołek. Gdy mamy go po lewej stronie, ścieżka przez lat zaprowadzi nas  na szczyt po około 200 metrach.
 3. Na szczycie napotykamy szlak czarny , który sprowadzi nas lasem przez 5 kilometrów do miejsca skąd wyruszyliśmy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. W Żegiestowie spotkać możemy zabytkową zabudowę uzdrowiskową oraz modernistyczne budynki sanatoriów.
 2. Podczas wspinaczki na Pustą Wielką towarzyszyć nam będą urzekające wąwozy oraz malownicze widoki na Beskid Sądecki.
 3. Dawna cerkiew, a obecnie kościół św. Anny w Żegiestowie jest rzadkim przykładem murowanej cerkwi w tradycji budownictwa bojkowskiego.

Warianty i modyfikacje

 1. Przedstawiona tu wersja jest dla zmotoryzowanych. Jeśli dojeżdżamy autobusem do wylotu drogi z Żegiestowa do głównej (nr 971), od razu napotykamy szlak żółty i czarny.
 2. W przypadku dojazdu pociągiem wysiadamy na stacji Żegiestów-Zdrój i tam trafiamy na szlak niebieski. Idziemy nim wzdłuż drogi nr 971 w kierunku zachodnim, by po niecałym kilometrze spotkać szlaki żółty i czarny.
 3. W obu opisanych przypadkach czeka nas jeszcze mozolna droga do centrum miejscowości (od stacji PKP do kościoła św. Anny jest to 2,5 km).

Wskazówki praktyczne

 1. W Żegiestowie możemy pozostawić samochód na parkingu pod kościołem.
 2. Żegiestów leży na trasie linii kolejowej Kraków - Krynica-Zdrój, która malowniczo przebiega nad samym brzegiem Popradu. Dojeżdżając pociągiem wysiadamy na stacji Żegiestów-Zdrój (nie mylić z Żegiestów).
 3. Do Żegiestowa możemy również dostać się busem z Krynicy-Zdroju oraz Muszyny.
 4. Na trasie naszej wycieczki nie znajdziemy punktów gastronomicznych, dlatego warto zadbać o prowiant, ewentualnie skorzystać ze sklepu spożywczego w Żegiestowie.

Fotografie dla trasy udostępnił Wiktor Baron Fotografia.

Tak
10.90 km
572.64 m
575.28 m
575.28 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 42m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img