Jaworzyna Krynicka pętlą z Czarnego Potoku

Długość trasy: 9,53 km
Czas przejścia: 2h 47m
Trudność: Łatwa

Wyprawa podczas której każdy znajdzie coś dla siebie. Będziemy korzystać z kolejki gondolowej, którą dostaniemy się na pełny gwaru i widoków szczyt Jaworzyny Krynickiej (1114 m n.p.m.), by następnie mniej uczęszczanymi lasami dotrzeć do miejsca startu.

Krynica Czarny Potok – Jaworzyna Krynicka 1114m n.p.m. – Czubakowska – Przełęcz Krzyżowa – Krynica Czarny Potok

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wyprawę zaczynamy na parkingu w Krynicy Czarnym Potoku. Warto tam skorzystać z wyjazdu kolejką gondolową na szczyt Jaworzyny Krynickiej.
  2. Na szczycie wybieramy szlak czerwony (Główny Szlak Beskidzki) rozpoczynając marsz na północny – zachód. Początkowo towarzyszy nam szlak zielony, ten jednak po kilkuset metrach odbija w prawo, w stronę schroniska PTTK.
  3. Czeka nas teraz wędrówka przez las o długości około 2,5 km, aż do spotkania ze szlakiem niebieskim , w który skręcamy w prawo w okolicy wzniesienia Czubakowska.
  4. Szlakiem niebieskim maszerujemy na wschód i przez 3,5 km będzie nam towarzyszył las. W rejonie góry Drabiakówka dołącza do nas szlak żółty. Teraz dwoma szlakami wędrujemy przez lasy i hale, przechodząc pod wieżą widokową w koronach drzew.
  5. Wkrótce dochodzimy do Przełęczy Krzyżowej, przez którą przebiega również szlak zielony . Skręcamy wraz z nim w prawo i po krótkim marszu schodzimy do parkingu w Czarnym Potoku.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Przejazd kolejką na szczyt Jaworzyny Krynickiej jest atrakcją samą w sobie.
  2. Jaworzyna Krynicka to najwyższy szczyt Pasma Jaworzyny Beskidu Sądeckiego. Jest często oblegany przez turystów. Nic dziwnego, łatwo się tam dostać, nagromadzenie infrastruktury turystycznej jest dość spore, a i widoki znakomite. Panorama ze szczytu Jaworzyny Krynickiej obejmuje cały horyzont. Na dachu górnej stacji kolejki znajduje się platforma widokowa wraz ze zjeżdżalnią.
  3. Na zboczu Jaworzyny Krynickiej znajduje się schronisko PTTK, a obok niego placówka muzealna Krynicki Ośrodek Historii Turystyki Górskiej, do którego bezpłatne wejście udostępnia obsługa schroniska.
  4. Pomiędzy Drabiakówką a Przełęczą Krzyżową towarzyszyć nam będą widoki na zabudowania i infrastrukturę narciarską Słotwin. Znajduje się tam również 50-metrowa drewniana wieża widokowa w koronach drzew.

Warianty i modyfikacje

  1. Łatwość podstawowego wariantu trasy wynika z założenia skorzystania z kolejki. Na Jaworzynę Krynicką możemy także wyjść z parkingu korzystając ze szlaku zielonego . Czeka nas wówczas ok. 3 km wspinaczki pod górę.
  2. Osoby o silnych nogach mogą wybrać również ostre podejście trasą narciarską pod kolejką gondolową, a następnie w wyższej części szlakiem czerwonym .
  3. Napotykając niebieski szlak możemy przejść jeszcze około 600 metrów na szczyt Runek, po zdobyciu którego wracamy tą samą drogą i dalszą trasę przechodzimy zgodnie z głównym opisem, czyli niebieskim szlakiem.

Wskazówki praktyczne

  1. W Krynicy Czarnym Potoku znajduje się kilka parkingów i dlatego znalezienie miejsca postojowego nie powinno być problemem.
  2. Do Czarnego Potoku możemy również dojechać busem z centrum Krynicy.
  3. Kursowanie kolejki oraz ceny za przejazd warto sprawdzić wcześniej na stronie internetowej PKL. Przerwa na przegląd techniczny kolejki odbywa się z reguły w listopadzie i trwa cały miesiąc.
  4. Na Jaworzynie Krynickiej znajduje się kilka lokali gastronomicznych. Mogą one jednak być nieczynne w czasie przerwy w funkcjonowaniu kolejki. Wówczas jedynym punktem gastronomicznym na trasie naszej wycieczki pozostaje schronisko PTTK.
  5. Wstęp na platformę widokową na szczycie stacji, jak również na wieżę widokową w koronach drzew jest płatny.
Tak
Tak
9.53 km
479.00 m
91.04 m
570.04 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 48m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img