Z Leluchowa do Muszyny przez Kraczonik i Malnik

Długość trasy: 11,63 km
Czas przejścia: 3h 49m
Trudność: Wymagająca

Nieco zapomniana, ale niesamowicie piękna i tajemnicza trasa prowadząca przez najdziksze tereny Beskidu Sądeckiego, zaliczane obecnie do Pogórza Popradzkiego.

Poczujemy tu klimat prastarej Puszczy Karpackiej, która stanowi ważną ostoję dla rzadkich i chronionych gatunków zwierząt. Tereny te są szczególnie cenne dla ornitologów, często możemy spotkać tutaj różne gatunki ptaków m.in.: bociana białego, ziębę, bogatkę, sójkę, myszołowa, jastrzębia, kaczkę krzyżówkę.

Leluchów - Kraczonik - Zimne - Malnik - Muszyna

Autor:
Odkryj Beskid Sądecki

Odkryj Beskid Sądecki

Plan wycieczki

  1. Początek trasy (szlak niebieski) rozpoczyna się na przejściu granicznym w Leluchowie, gdzie następnie zmierzając w górę wsi i patrząc dokładnie na szlakowskazy (skręt słabo oznaczony), skręcamy w lewo, za charakterystycznym drewnianym domkiem, który znajduje się po naszej prawej stronie.
  2. Przed nami dosyć strome podejście na najwyższy szczyt Gór Leluchowskich, Kraczonik (936 m.n.p.m)
  3. Podążając dalej szlakiem niebieskim, mijamy tabliczkę ze szczytem Zimne (918 m.n.p.m), jest to dobre miejsce na zjedzenie drugiego śniadania i zrobienie sobie krótkiego odpoczynku. Co ciekawe w wielu przewodnikach turystycznych pasmo Gór Leluchowskich pojawia się również jako Grupa Zimnego i Dubnego.
  4. Kierując się w kierunku Muszyny, szlak delikatnie opada w dół, należy jednak pamiętać aby na skrzyżowaniu szlaków (Kidałki) skręcić w lewo na żółty szlak .
  5. Docieramy na ostatni szczyt na trasie - Malnik z charakterystyczna wieżą przekaźnikową.
  6. Z Malnika schodzimy żółtym szlakiem do centrum Muszyny, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Leluchów to wieś założona prawdopodobnie w XVI wieku przez Łukasza Lulka, który otrzymał od biskupów krakowskich przywilej lokacyjny na prawie wołoskim. Leży ona u podnóża Kraczonika nad potokiem Smereczek, który stanowi naturalną granicę między Polską a Słowacją. Do 1947 r. wieś zamieszkiwana była przez Łemków, zwanych tutaj Wengrinami. Natomiast Akcja “Wisła” która miała miejsce również i na tych terenach spowodowała, że mieszkańcy tych ziem, musieli opuścić swoje domostwa i wraz z podręcznym bagażem wyjechać na zachód Polski. Obecnie wieś zamieszkana jest głównie przez Polaków.
  2. Szlak niestety nie przechodzi obok drewnianej, łemkowskiej Cerkwi św. Dymitra z 1861 r. (obecnie kościół rzymskokatolicki). Ale będąc już w Leluchowie warto ją odwiedzić, m.in. ze względu na jej wyjątkowy urok jak i bogato zdobione wnętrze. Co ciekawe, strych dawnej cerkwi jest siedliskiem Podkowca małego, nietoperza zagrożonego wyginięciem.
  3. Kilkadziesiąt metrów przed szczytem Kraczonika, wyłania się nam przepiękny widok na Tatry Wysokie, a przy ładnej pogodzie można dostrzec stąd nawet Giewont.
  4. Skalisty szczyt Kraczonika, jak i większość tej trasy, porośnięta jest gęstym lasem Buczyny Karpackiej, jednak cisza i spokój które towarzyszą nam na przejściu tego szlaku, wynagradzają brak rozległych panoram.
  5. Między szczytami Zimne i Dubne w niedalekiej odległości na wschód, znajduje się rzadko odwiedzany Rezerwat przyrody Hajnik, utworzony w 1974 roku. Chroni on fragment drzewostanu jodłowego, którego wiek dochodzi do około 190 lat. Swoje badania prowadzi tu Leśny Zakład Doświadczalny Uniwersytetu Rolniczego im. H. Kołłątaja w Krakowie.
  6. Szczyt Malnik stanowi najbardziej widokowy punkt na trasie naszej wycieczki. Oprócz widoków na Muszynę, widać stąd Góry Lubowelskie, Pasmo Jaworzyny Krynickiej i Tatry. Na szycie znajduje się wieża widokowa.
  7. Muszyna to malownicze miasteczko uzdrowiskowo - wypoczynkowe z cenną historią i kulturą, położone w Dolinie Popradu. Stanowi ono doskonałą bazę wypadową w jedne z najbardziej urokliwych zakątków Beskidu Sądeckiego. Muszyna znana jest przede wszystkim z bogactwa wód mineralnych, których można spróbować m.in. w całorocznych pijalniach “Milusia”, “Antoni” czy “Cechini”. Warto odwiedzić tutaj również ruiny średniowiecznego zamku “Baszta”, Centrum Rekreacji i Sportu “Zapopradzie”, ogrody sensoryczne niezwykle pokochane przez turystów, czy też rynek, z nowo wybudowanym ratuszem nawiązującym architektonicznie do stylu galicyjskiego z XIX wieku.

Warianty i modyfikacje

  1. Idąc niebieskim szlakiem w kierunku Powroźnika, możemy skręcić w lewo na czarny szlak gminny i zejść do urokliwego, naturalnie powstałego jeziorka osuwiskowego “Czarna Młaka” położonego w litym drzewostanie jodłowym. Jak sama nazwa wskazuje, lustro wody jest ciemnego koloru, odpowiedzialne są za to m.in. glony, które tworzą na powierzchni jeziorka dość gęsty kożuch. Miejsce to jest bardzo magiczne i tajemnicze, owiane różnymi legendami sprzed wieków. Po odwiedzeniu jeziorka możemy zejść czarnym szlakiem do Powroźnika, lub wrócić na naszą trasę i kontynuować marsz w stronę Muszyny.
  2. Będąc w Leluchowie warto odwiedzić również położoną w niedalekiej odległości wieś Dubne z przepiękną łemkowską cerkwią, która ściąga fotografów z całej Polski.
  3. Trasę również można pokonać z Muszyny do Leluchowa.

Wskazówki praktyczne

  1. Ograniczona komunikacja autobusowa zwłaszcza w okresie wakacyjnym pomiędzy Muszyną i Leluchowem sprawia, że najwygodniej wybrać się tutaj na dwa samochody.
  2. W okresie od września do czerwca, kursują tędy szkolne autobusy, więc jest to dobre rozwiązanie dla niezmotoryzowanych.
  3. W Leluchowie możemy pozostawić samochód na parkingu pod kościołem.
11.63 km
484.12 m
500.16 m
529.16 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 49m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img