Drogą św. Jakuba z Pilzna do Zwiernika

Długość trasy: 9,16 km
Czas przejścia: 2h 47m
Trudność: Umiarkowana

Zapraszamy na wędrówkę Szlakiem św. Jakuba przez malownicze tereny północnej części Pogórza Ciężkowickiego. Przez większość drogi będą nam towarzyszyć przyjemne dla oczu, pogórzańskie krajobrazy oraz liczne przydrożne kapliczki – niektóre bardzo stare, inne całkiem nowe – stawiane przez okoliczną ludność. To dawny szlak pątniczy, którym wędrowali od wieków pielgrzymi, zmierzający do sanktuarium w Tuchowie. Trasa spodoba się tym, którzy szukają na szlaku ciszy i spokoju.

Pilzno – Słotowa – Zwiernik

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy na rynku w Pilźnie. Trzymając się szlaku oznaczonego symbolem żółtej muszli idziemy ulicą Węgierską. Na rozdrożu, przy wysokiej kapliczce słupowej, skręcamy w prawo. Po około 10 minutach marszu skręcamy delikatnie w prawo w polną drogę (w tym miejscu znajduje się dobrze oznaczony skręt na Drogę Św. Jakuba).
  2. Czeka nas teraz dłuższy odcinek wiodący odkrytym terenem, wśród pól i łąk, przez wierzchowinę Pogórza Ciężkowickiego, z ładnym widokiem na okoliczne wzniesienia. Trasę będą wyznaczać kolejne stacje drogi krzyżowej. Na rozwidleniu szlak skręca w prawo w stronę rzadkiego lasu.
  3. Podchodzimy delikatnie pod górę przez zagajnik i docieramy do pierwszych zabudowań przysiółka Słotowa Góra. W tym miejscu znajduje się charakterystyczna kaplica Matki Boskiej od Czystych Wód, ławeczki oraz opis interesujących miejsc na naszej trasie.
  4. Za kaplicą dwukrotnie przechodzimy przez asfaltową drogę, następnie pokonujemy krótki odcinek wśród pól i dochodzimy do kolejnej drogi asfaltowej, którą kierujemy się na zachód. Mijamy kolejną kapliczkę, na rozdrożu skręcamy w lewo. Kiedy pojawią się pierwsze zabudowania Zwiernika, opuszczamy drogę asfaltową i kierujemy się na wprost. Polną drogą schodzimy ku dolinie.
  5. Dochodzimy do centrum miejscowości Zwiernik. Mijamy kapliczkę św. Jana Nepomucena i dochodzimy do skrzyżowania dróg. Skręcamy w lewo i po kilku minutach marszu docieramy pod kościół św. Marcina, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Pilzno to bardzo stare miasteczko ze średniowiecznym rodowodem. W dawnych wiekach leżało przy dwóch ważnych szlakach handlowych – pierwszym był szlak prowadzący z Krakowa na Ruś, zaś drugim był szlak „węgierski” wiodący wzdłuż rzeki Wisłoki na Węgry. Pilzno zachowało klimat dawnego galicyjskiego miasteczka. Warto zobaczyć gotycki kościół św. Jana Chrzciciela wzniesiony w XIV wieku oraz kościół karmelitów znajdujący się przy ulicy Karmelickiej wybudowany w pierwszej połowie XV wieku. Na ulicy Węgierskiej znajduje się zniszczony, ale warty uwagi cmentarz żydowski.
  2. Droga św. Jakuba Via Regia znaczona symbolem żółtej muszli na niebieskim tle prowadzi od Korczowej, przez Przemyśl, Przeworsk, Rzeszów, Ropczyce do Pilzna – to tak zwany odcinek podkarpacki, który ma 219 km długości. W Pilźnie łączy się z zachodnimi odcinkami szlaku jakubowego Via Regia, prowadzącymi przez Małopolskę, Śląsk i docelowo do Santiago de Compostela. Szlak ten nawiązuje do dawnej trasy pątniczej, którą wędrowali pielgrzymi w okresie średniowiecza, do hiszpańskiej miejscowości Santiago de Compostela, w której znajduje się grób św. Jakuba Apostoła.
  3. Trasa, którą proponujemy, prowadzi przez północną część Pogórza Ciężkowickiego, malowniczą wierzchowiną, łagodnie pofałdowanym terenem, wśród pól i łąk, wzdłuż kolejnych stacji drogi krzyżowej. Po drodze będą nam towarzyszyć piękne widoki na pasmo Brzanki i Liwocza, a także wzniesienia sąsiedniego Pogórza Strzyżowskiego.
  4. Podczas wędrówki napotkamy na swojej drodze kilka ładnych kapliczek. Kapliczka Matki Boskiej od Czystych Wód znajdująca się w Słotowej-Górze została wybudowana w roku 1720. Interesująca jest przydrożna figura św. Jana Nepomucena z XVIII wieku znajdująca się przy szlaku w Zwierniku. Na uwagę zasługuje także drewniany, barokowy kościół św. Marcina w Zwierniku.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy zmodyfikować i zejść do centrum Słotowej, z której kursują busy do Pilzna. W tym celu, na rozdrożu, po zejściu z wierzchowiny – w miejscu, gdzie znajduje się drewniany drogowskaz wskazujący drogę – nie skręcamy w prawo w stronę zagajnika, tylko kontynuujemy wędrówkę łagodnym łukiem w lewo. Po około 400 metrach marszu miniemy urokliwą kapliczkę posadowioną wśród pomnikowych lip. Polna droga doprowadzi nas do Słotowej – po zejściu do asfaltu skręcamy w lewo i dochodzimy pod szkołę, gdzie znajduje się przystanek autobusowy.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Pilzna kursują autobusy z Krakowa, Tarnowa, Jasła, Krosna oraz Dębicy. Do Zwiernika kursują busy z Pilzna oraz Dębicy, przed podróżą warto sprawdzić aktualny rozkład na stronie: www.pks-debica.pl. Kursy z Pilzna do Zwiernika realizowane są przede wszystkim w dni nauki szkolnej i nie są one częste. Warto rozważyć realizację trasy „na dwa auta”, tak by drugi samochód pozostawić w miejscu zakończenia wędrówki.
  2. W Pilźnie samochód można zaparkować w rynku, w przypadku braku miejsc postojowych auto można zostawić na parkingu przy starym cmentarzu parafialnym (ulica Ofiar Katynia). W Zwierniku duży parking znajduje się pod kościołem św. Marcina.
  3. W Pilźnie, na początku naszej wędrówki, znajdują się sklepy, w których możemy kupić prowiant na drogę. W miejscowości jest też możliwość skorzystania z lokalnej gastronomii.
  4. Nawierzchnia na szlaku to przede wszystkim polne drogi oraz krótkie odcinki wiodące asfaltem. Szlak na odcinku Pilzno-Zwiernik jest bardzo dobrze oznaczony, więc nie musimy się martwić o nawigację. Szlak wiedzie łagodnie pofałdowanym terenem, wśród łąk i pól, jest przyjemny pod względem krajobrazowym.
9.16 km
166.52 m
192.64 m
136.64 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 47m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img