Bacówka Brzanka z Ryglic do Tuchowa

Długość trasy: 17,91 km
Czas przejścia: 5h 28m
Trudność: Wymagająca

Całodniowa wycieczka przez Pogórze Ciężkowickie. Trasa godna polecenia wszystkim miłośnikom zalesionych zboczy i zakamarków Pogórza, jak i spragnionym rozległych, grzbietowych widoków. Odpoczynek od trudów wędrówki zapewni nam Bacówka Brzanka, znajdująca się dokładnie w połowie drogi.

Ryglice – Ostry Kamień 527m n.p.m. – Ratówki 450m n.p.m. – Brzanka 534m n.p.m. – Burzyn – Tuchów

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Rozpoczynamy wycieczkę koło kościoła parafialnego w Ryglicach na wschód od rynku. Po wschodniej stronie kościoła odnajdujemy niebieski szlak i podążamy nim w kierunku południowym ul. Władysława Łokietka. Po drodze mijamy tartak i kapliczkę pod rozłożystą lipą. Niebieskim szlakiem docieramy do szlaku żółtego (uwaga!) w okolicach wzniesienia Wielka Góra (507m n.p.m.).
  2. Zmieniamy szlak na żółty , którym kierujemy się w prawo – w kierunku zachodnim. Tak docieramy do charakterystycznego punktu – Ostrego Kamienia (po prawej stronie szlaku w górze).
  3. Wędrujemy grzbietem Brzanki zalesioną trasą, z mniejszymi lub większymi polankami, docierając do Ratówek – przysiółka Jodłówki Tuchowskiej. Rozpoczynają się rzadkie zabudowania – parterowe wiejskie domki, po lewej stronie kończy się las.
  4. Omijamy asfaltowy skręt w dół do Jodłówki, docierając do Bacówki Brzanka.
  5. Od Bacówki ruszamy dalej żółtym szlakiem , mijamy po lewej szczyt Brzanki (534m n.p.m.) i na leśnej polanie docieramy do skrzyżowania szlaków, gdzie kierujemy się szlakiem niebieskim w dół na północ.
  6. Po wyjściu z lasu i opuszczeniu pasma Brzanki wędrujemy otwartym terenem, aż zaczną się zabudowania wsi Burzyn.
  7. Idziemy asfaltową wiejską drogą cały czas trzymając się niebieskiego szlaku , przekraczamy rzekę Białą wzdłuż linii kolejowej osiągamy koniec trasy w Tuchowie.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Po drodze, 7 km od Ryglic godnym uwagi jest robiący wrażenie, wyrastający znienacka wśród lasu Ostry Kamień. Olbrzymi stromy głaz z piaskowca, pomnik przyrody nieożywionej, kamienna grzęda skalna mierząca 40 m długości, do 16-tu m szerokości i w najwyższym punkcie 8 m wysokości. Według historyków miejsce kultu w czasach pogańskich, miejsce koczowania Cyganów i wojsk szwedzkich. Jest jednym ze szczytów pasma Brzanki.
  2. Bacówka Brzanka – uroczy budynek drewniany, w którym pobyt i atmosfera dają prawdziwą przyjemność i relaks. Uprzejma obsługa. Przed bacówką trawiasty dziedziniec ze stoliczkami i ławkami.
  3. Brzanka – wznosząca się w pobliżu bacówki wieża widokowa, z której rozciąga się oszałamiający widok na Pogórze, Beskid Niski, Sądecki i Wyspowy, Gorce a przy dobrej widoczności Tatry. Na najwyższym piętrze wieży opisany szkic panoramiczny, a u stóp wieży zadaszone stoły i miejsce na grilla.
  4. Przeważająca część trasy wycieczki przebiega przez Park Krajobrazowy Pasma Brzanki i rzeczywiście obszar ten w pełni zasługuje na to miano.

Warianty i modyfikacje

  1. Z Ryglic zamiast niebieskim szlakiem można wyruszyć bez szlaku z południowo-zachodniego rogu Rynku - ulicą 11 listopada. Ulica prowadzi asfaltem obok cmentarza parafialnego po obu stronach. Do szlaku niebieskiego docieramy w przysiółku Galia Górna, by po chwili znów mieć możliwość wybrania nieznakowanej, wygodniejszej drogi w prawo, która doprowadzi nas do szlaku żółtego tuż przed Ostrym Kamieniem.
  2. Możemy ominąć Brzankę i bacówkę, wybierając przy Ostrym Kamieniu szlak zielony w prawo, który poprowadzi nas łagodnie w dół trawersem przez północny stok masywu Brzanki, aż do szlaku niebieskiego przy jego wyjściu z lasu przed wsią Burzyn. Jest to łatwiejszy wariant wycieczki.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Ryglic możemy dojechać z Tarnowa (busy relacji Tarnów - Ryglice, Tarnów - Kowalowa, Tarnów - Swoszowa).
  2. Z Tuchowa do Tarnowa możemy wrócić busem (Ryglice - Tarnów, Tuchów - Tarnów) lub pociągiem (Krynica-Zdrój - Kraków, Piwniczna-Zdrój - Tarnów).
  3. Samochód możemy pozostawić pod dworcem w Tuchowie i udać się busem do Ryglic, w ten sposób wycieczkę skończymy wracając prosto do samochodu.
  4. Planując dojazd busem warto wziąć pod uwagę, że najwięcej połączeń jest w dni robocze i nauki szkolnej.
  5. Bacówka Brzanka jest dziełem PTTK sprzed lat, ale obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Czynna jest od piątku do niedzieli w godzinach 11.00 – 18.00, lecz to może ulegać zmianom, doradza się uprzedni kontakt telefoniczny. Bacówka oferuje posiłki, napoje, a także nocleg, którego możliwość również należy wcześniej uzgodnić telefonicznie.
  6. Wejście na wieżę widokową jest bezpłatne.
Tak
17.91 km
303.68 m
391.92 m
403.92 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 28m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img