Szlakiem cmentarzy wojennych u podnóża góry Cieklinki

Długość trasy: 3,51 km
Czas przejścia: 0h 55m
Trudność: Łatwa

Wycieczka historyczna szlakiem cmentarzy wojennych z pięknym widokiem na górę Cieklinkę po rzadko odwiedzanym Pogórzu Jasielskim. Podczas wędrówki odwiedzimy jedno z ciekawszych założeń cmentarnych z okresu I wojny światowej oraz poznamy historię bitwy cieklińskiej rozegranej w maju 1915 roku. Spacer po drogach i bezdrożach Cieklina w poszukiwaniu pamiątek przeszłości może stać się niezapomnianą lekcją historii.

Cieklin OSP – Cmentarz wojenny nr 14 – Muzeum Narciarstwa – Cieklin OSP

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy pod budynkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Cieklinie. Kierujemy się drogą asfaltową w kierunku miejscowości Dzielec. Po chwili skręcamy w lewo (drogowskaz: Cmentarz – Cieklin I, 1 km). W tym miejscu stoi oryginalny, austriacki słup. Droga zamienia się w szutrową, przed nami ładny widok na górę Cieklinkę.
  2. Po ok. 20 minutach dochodzimy do kaplicy głównej cmentarza wojennego nr 14 w Cieklinie. W tym miejscu skręcamy w lewo. Idziemy utwardzoną drogą, mijając po prawej stronie kolejne kapliczki i kwatery wojenne. Za opuszczonym gospodarstwem szlak dochodzi do granicy lasu. W tym miejscu skręcamy w prawo.
  3. Leśna ścieżka prowadzi wzdłuż potoku. Po ok. 150 metrach skręcamy w lewo (uwaga: brak znaków), przekraczamy stary, drewniany mostek i podchodzimy pod górę do ostatniej kwatery wojennej zwanej „kwaterą za potokiem”. Dalej prosto, po chwili wychodzimy z lasu.
  4. Czeka nas teraz odcinek prowadzący ścieżką przez łąki. Po kilkunastu minutach dochodzimy do cmentarza parafialnego w Cieklinie. Schodzimy drogą asfaltową do centrum miejscowości, przed nami ładny widok na kościół w Cieklinie. Dochodzimy do drogi głównej i zabytkowej kapliczki, w tym miejscu skręcamy w lewo.
  5. Wędrujemy przez wieś. Po lewej stronie mijamy szkołę, następnie ośrodek kultury, gdzie znajduje się Muzeum Narciarstwa. Dochodzimy do krzyżówki i budynku remizy – tu kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Miejsca warte zobaczenia

  1. Cieklin to niewielka miejscowość malowniczo położona na Pogórzu Jasielskim, niedaleko północnej granicy Beskidu Niskiego, u podnóża Cieklinki – góry, która wyróżnia się w krajobrazie okolicy. W miejscowości warto zwiedzić cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, Muzeum Narciarstwa im. Stanisława Barabasza oraz neoromański kościół św. Michała Archanioła z początku XX wieku zaprojektowany przez Jana Sas-Zubrzyckiego.
  2. Cmentarz wojenny nr 14 w Cieklinie to jedno z ciekawszych założeń cmentarnych z okresu I wojny światowej znajdujący się w okręgu nr II – Jasło. Projektantem tej wojennej nekropolii był Johann Jäger. Założenie cmentarne składa się z kaplicy głównej oraz kilku kwater wojennych oraz kapliczek rozrzuconych na przestrzeni 800 metrów tworzących swoistego rodzaju kalwarię. Pochowano tu żołnierzy rosyjskich i niemieckich poległych w bitwie cieklińskiej, która rozegrała się w maju 1915 roku. Cmentarz jest pięknie wyremontowany (choć obecny wygląd nieco odbiega od pierwowzoru).
  3. Muzeum Narciarstwa w Cieklinie to niezwykła kolekcja pokazująca historię polskiego narciarstwa. W 1888 roku Stanisław Barabasz przebywając w Cieklinie na polowaniu użył nart wykonanych według własnego pomysłu. Wydarzenie to zapoczątkowało historię współczesnego narciarstwa polskiego. Na wystawie możemy zobaczyć sprzęt narciarski (narty, kijki, buty), a także medale, odznaki, książki i rozmaite pamiątki związane z narciarstwem.

Warianty i modyfikacje

  1. Warto podejść do drugiego cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej w Cieklinie, jest to cmentarz wojenny nr 13. Aby tam dojść, spod remizy kierujemy się drogą w stronę miejscowości Dzielec. Po chwili skręcamy w lewo (skręt jest oznaczony drogowskazem: Cieklin – Cmentarz II, 500 metrów). Idziemy wpierw drogą asfaltową, potem ścieżką wśród pól. Cmentarz został zaprojektowany przez Johanna Jägera w formie kurhanu-kopca. W zbiorowej mogile pochowano żołnierzy rosyjskich, którzy polegli podczas walk w maju 1915 roku. Pogrzebano tutaj także szeregowego Iwana Czechowicza, który zmarł w 1917 roku.
  2. Wycieczkę możemy połączyć ze zdobyciem góry Cieklinki (512 m n.p.m.). Spod remizy kierujemy się za znakami czerwonego szlaku rowerowego do przysiółka Wałaskie (odległość to ok. 2 km). Na wysokości wiaty turystycznej skręcamy w lewo. Na szczyt Cieklinki prowadzą stacje drogi krzyżowej. Od tego miejsca trasa wiedzie w terenie leśnym, zatem wybierając ten wariant, pamiętajmy o zabraniu wygodnych butów. Jeśli dysponujemy autem, możemy podjechać do przysiółka Wałaskie i stamtąd udać się na Cieklinkę.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Cieklina można dojechać autobusem z Jasła (kierunek: Folusz). Kursy są realizowane średnio co 1-2 godziny. Wysiadamy na przystanku w centrum miejscowości, na skrzyżowaniu w pobliżu remizy.
  2. Samochód najlepiej zaparkować na dużym parkingu, który znajduje się pod Ośrodkiem Kultury w Cieklinie (w tym budynku znajduje się też Muzeum Narciarstwa). Pojazd można zostawić również na parkingu pod Ochotniczą Strażą Pożarną w Cieklinie.
  3. Muzeum Narciarstwa jest otwarte w wybrane dni tygodnia, zaś w pozostałe dni po uprzednim uzgodnieniu telefonicznym. Wszystkie potrzebne informacje znajdziemy na stronie internetowej: muzeum-narciarstwa.pl.
  4. Trasa w wersji podstawowej wiedzie łagodnie pofalowanym terenem. Nawierzchnia to drogi szutrowe, leśne i polne ścieżki oraz – na początku i na końcu wycieczki – odcinek wiodący asfaltem. Prowadzi tędy czarny szlak rowerowy, jednak w terenie oznaczenia tego szlaku są częściowo zniszczone. Kiedy dotrzemy do granicy lasu i miniemy piątą kwaterę cmentarza wojennego, pamiętajmy, że w tym miejscu szlak skręca w lewo w ścieżkę prowadzącą przez starą drewnianą kładkę.
Tak
3.51 km
54.72 m
54.72 m
53.86 m
5/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 55m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img