Sucha Polana pętlą z Poręby

Długość trasy: 9,01 km
Czas przejścia: 2h 57m
Trudność: Wymagająca

Interesująca pod względem krajoznawczym trasa po chętnie odwiedzanych zakątkach Beskidu Myślenickiego. Wycieczka spodoba się tym, którzy lubią nieśpiesznie wędrować po leśnych szlakach i odkrywać lokalne ciekawostki. Podczas wędrówki poznamy historię oddziałów partyzanckich działających w rejonie Przełęczy Suchej, zobaczymy niewielkie jaskinie w masywie Kamiennika i odpoczniemy na rozległej Suchej Polanie. Zapraszamy do miejsc, gdzie przyroda splata się z historią.

Poręba – Kamiennik (827 m n.p.m.) – Przełęcz Sucha Polana (709 m n.p.m.) – Dolina Porębianki – Poręba

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na końcowym przystanku autobusowym w Porębie. Będziemy wędrować szlakiem koloru zielonego . Kierujemy się na północ, po chwili skręcamy w prawo, droga wiedzie wśród pól. Po kolejnym ostrym zakręcie w prawo wchodzimy do lasu. Podchodzimy wzdłuż grzbietu Kamiennika, najpierw łagodnie, potem dość stromo.
  2. Dochodzimy do dwóch jaskiń (które znajdują się po lewej stronie drogi), mijamy kilka wychodni skalnych, następnie przechodzimy skarpą ponad ścianą nieczynnego kamieniołomu „Nad Piekłem”.
  3. Szlak łagodnieje, a my wędrujemy przez ładny, bukowy las. W pewnym momencie z lewej strony dochodzi szlak żółty. Szlaki zielony i żółty doprowadzają na główny szczyt Kamiennika (827 m n.p.m.). Ze szczytu schodzimy lasem na rozległą Suchą Polanę (tu ławeczki, wiata, miejsce na ognisko, pomnik upamiętniający walki partyzanckie w 1944 roku).
  4. Z Suchej Polany idziemy nadal szlakiem zielonym (kierunek: Kudłacze schronisko 1 h). Po około 500 metrach opuszczamy zielone znaki i skręcamy łukiem w prawo w wyraźną, szeroką drogę leśną.
  5. Czeka nas teraz dłuższy odcinek wiodący wygodną, leśną ścieżką (bez znaków). Schodzimy łagodnie do Poręby, po drodze znajduje się kilka ławeczek. Niżej towarzyszyć nam będzie szum potoku Porębianka. Po prawej stronie mijamy Ośrodek Wypoczynkowy „Pod Kamiennikiem”.
  6. Wychodzimy z lasu. Ostatnie 900 metrów wiedzie wąską, asfaltową drogą wzdłuż zabudowań Poręby. Mijamy kościół i dochodzimy na przystanek autobusowy, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Kamiennik (827 m n.p.m.) to szczyt wznoszący się ponad Lipnikiem i Porębą. Znajdziemy tu sporo ciekawostek geologicznych: niewielkie jaskinie położone są przy zielonym szlaku i mają charakter głębokich szczelin. Jaskinia pod Zębem ma 16 metrów długości, druga mniejsza – o wdzięcznej nazwie Schronisko Andrzejkowe – ma 8 metrów długości. Określenie „Kamiennik” pochodzi od działających tu niegdyś kamieniołomów oraz licznych wychodni skalnych. Grzbiet Kamiennika porasta piękna buczyna karpacka.
  2. Sucha Polana usytuowana na rozległej przełęczy rozdzielającej Kamiennik od Łysiny to dawna hala, na której niegdyś wypasano owce. W 1944 roku polana była miejscem zgrupowania oddziałów partyzanckich Armii Krajowej należących do obwodu „Murawa” i działających w rejonie Beskidu Myślenickiego. By upamiętnić te wydarzenia, w 2001 roku postawiono tu pomnik zwieńczony krzyżem. Każdego roku we wrześniu na Suchej Polanie odbywa się Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich organizowany przez Oddział PTTK w Myślenicach.
  3. Z Poręby na Suchą Polanę prowadzi szlak historyczny „Śladami żołnierzy AK”. Jest to wygodna, leśna droga wiodąca wzdłuż malowniczej doliny Porębianki. Szlak ten jest oznaczony w terenie kilkoma drewnianymi drogowskazami (brak oznaczeń koloru na drzewach!). To ładna i niemal odludna ścieżka, którą proponujemy zejść do Poręby. U stóp Kamiennika, powyżej ośrodka wypoczynkowego w Porębie, znajduje się pomnik upamiętniający wydarzenia z okresu II wojny światowej. Na siedmiu głazach umieszczono tablice z nazwami oddziałów partyzanckich walczących w rejonie Beskidu Myślenickiego.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można wydłużyć, robiąc większą pętlę przez Kudłacze i Działek (600 m n.p.m.). Z Suchej Polany wędrujemy szlakiem zielonym (kierunek: Kudłacze schronisko 1 h) leśną ścieżką. Przy schronisku zmieniamy kolor szlaku na czerwony . Po około 30 minutach marszu dochodzimy do oznaczonego szczytu Działka. Z tego miejsca schodzimy szlakiem zielonym do Poręby asfaltową drogą. Wariant ten polecamy turystom, którzy w trakcie wędrówki chcą odwiedzić schronisko PTTK na Kudłaczach.

Wskazówki praktyczne

  1. Poręba znajduje się w powiecie myślenickim, około 3 km na południe od Trzemeśni. Warto mieć to na uwadze, ponieważ w województwie małopolskim jest kilka miejscowości o nazwie „Poręba”. Na wycieczkę najlepiej przyjechać własnym transportem. Parking znajduje się obok kościoła w Porębie, niedaleko zielonego szlaku prowadzącego na Kamiennik i Działek.
  2. Trasa w wersji podstawowej wiedzie obok Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego „Pod Kamiennikiem”, który oferuje noclegi oraz wyżywienie. Jeśli mamy w planie zamówić coś do jedzenia, upewnijmy się przed wycieczką, czy w danym dniu ośrodek będzie otwarty dla turystów z zewnątrz: (podkamiennikiem.pl). Trasa w wersji rozszerzonej prowadzi obok schroniska PTTK na Kudłaczach, które serwuje domową kuchnię. W Porębie – w miejscu, gdzie zaczynamy wycieczkę – znajduje się dobrze zaopatrzony sklep, w którym możemy kupić prowiant na drogę.
  3. Należy zachować ostrożność, przechodząc w pobliżu jaskiń, na zielonym szlaku z Poręby na Kamiennik. Eksplorowanie jaskiń wymaga specjalistycznego sprzętu. Nieco dalej szlak prowadzi ponad nieczynnym kamieniołomem dość stromą skarpą.
  4. Warto zaplanować dłuższy odpoczynek na Suchej Polanie. Znajdują się tu ławeczki, wiata oraz miejsce na ognisko.
Tak
Tak
9.01 km
412.08 m
427.08 m
427.08 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 57m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img