Schronisko PTTK na Kudłaczach najkrótszą trasą z Pcimia Suchej

Długość trasy: 3,07 km
Czas przejścia: 0h 52m
Trudność: Umiarkowana

Krótka przyjemna trasa o charakterze zapoznawczym. Idąc przez Suchą mamy możliwość zapoznać się z charakterem krajobrazów Beskidu Makowskiego oraz Doliny Raby. Odpoczywając w Schronisku PTTK na Kudłaczach możemy odwiedzić izbę pamięci, która przybliży nam ważną dla regionu historię II Wojny Światowej. Jest to także doskonały pomysł na górski obiadek niedaleko Krakowa. ;)

Pcim Sucha Działy PKS - Schronisko PTTK na Kudłaczach - Pcim Sucha Działy

Autor:
Radosław Szczepanek

Radosław Szczepanek

Licencjonowany Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

 1. Ruszamy z końcowego przystanku autobusowego Pcim Sucha Działy.
 2. Za znakami czarnego szlaku turystycznego idziemy do Schroniska PTTK na Kudłaczach.
 3. Tą samą drogą wracamy do przystanku autobusowego Pcim Sucha Działy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Sucha stanowi malownicze górskie sołectwo Pcimia nad doliną potoku Wielka Suszanka. Na Suchej zachowały się jeszcze pojedyncze drewniane domostwa i gospodarstwa świadczące o kliszczackich korzeniach tych ziem.
 2. Sucha uchodzi za bardzo widokowe miejsce, ponieważ widoki na południe obejmują Beskid Makowski oraz Tatry. Na południowym wschodzie można dostrzec Beskid Żywiecki z Babią Górą (1725 m n.p.m.). Z kilku miejsc pojawiają się także widoki na północ obejmujące m.in. tereny Krakowa.
 3. Kliszczacy stanowią grupę góralską zamieszkującą głównie tereny Beskidu Średniego (Makowskiego) oraz Wyspowego od okolic Makowa Podhalańskiego (i Jordanowa) do Rabki-Zdroju. Kliszczacy sąsiadują z Zagórzanami. Warto to wiedzieć, aby podziwiając drewnianą architekturę Kliszczaków nie wrzucać wszystkich do jednego worka pod tytułem “górale podhalańscy”, co w okolicach Pcimia jest bardzo częste.
 4. Schronisko PTTK na Kudłaczach jest jednym z najmłodszych schronisk górskich w Polsce. Obiekt został otwarty w 1994 roku i jest jedynym schroniskiem górskim, do którego w ciągu jednego dnia (9 godzin szlaku) można dojść z terenu Krakowa.
 5. Beskid Makowski w okresie II Wojny Światowej był miejscem wielu ważnych walk. Jest to także obszar górski, gdzie do dzisiaj znajdziemy bardzo dużo pamiątek i śladów po partyzantach. Przy Schronisku PTTK na Kudłaczach działa Izba Pamięci II Wojny Światowej wraz z ekspozycją “Lotnicze ślady na Ziemi Myślenickiej”, gdzie dowiemy się bardzo dużo na temat historii regionu w czasach II WŚ.
 6. Geografowie nadal nie doszli do pełnego porozumienia w jakich konkretnie górach znajdują się Kudłacze. Według regionalizacji Jerzego Kondrackiego, Kudłacze wraz z Grupą Lubomira i Łysiny należą do Beskidu Wyspowego. Według regionalizacji z 2018 roku, Kudłacze leżą na wschodnim skraju Beskidu Makowskiego. Z kolei, miejscowi często używają nieoficjalnego podziału, według którego Kudłacze leżą w Beskidzie Myślenickim. W przewodnikach oraz publikacjach krajoznawczych, Kudłacze najczęściej opisuje się przy okazji Beskidu Makowskiego.

Warianty i modyfikacje

 1. Trasę możemy rozpocząć z centrum Pcimia (gdzie jest lepszy dojazd komunikacją publiczną, szczególnie w weekendy), skąd rusza czarny szlak na Kudłacze.

Wskazówki praktyczne

 1. Do przystanku autobusowego Pcim Sucha Działy dojeżdżają busy z Myślenic i Pcimia. Z kolei Myślenice i Pcim są bardzo dobrze skomunikowane autobusami z Krakowem, Nowym Targiem i Zakopanem, ponieważ łączy je słynna Zakopianka.
 2. Duże parkingi znajdują się na przysiółku Kudłacze, kilkaset metrów od schroniska. Warto zwrócić uwagę gdzie parkujemy, ponieważ jest jeden duży bezpłatny parking gminny i kilka mniejszych płatnych parkingów prywatnych. Opłaty nie odbiegają od innych miejsc turystycznych i oscylują w granicy 10 zł za dzień.
 3. Gastronomia na trasie to wyłącznie Schronisko PTTK na Kudłaczach. Czasami w sezonie wakacyjnym przy parkingach są za to porozstawiane budki z lodami. :)
 4. Kudłacze jako miejsce bliskie Krakowa, w dodatku łatwo dostępne, są traktowane jako miejsce na “obiadek za miastem”, więc w dni z ładną pogodą należy się liczyć z dużą ilością osób przy schronisku oraz sporymi problemami ze znalezieniem miejsc parkingowych blisko schroniska. Warto wtedy poszukać miejsc w dolinie potoku Wielka Suszanka.
 5. Nawierzchnia na trasie to głównie asfalt oraz kilkaset metrów bitej drogi. Nie ma tutaj żadnych utrudnień terenowych, więc bez problemu można przejść trasę z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim.
Tak
Tak
3.07 km
126.56 m
126.64 m
126.64 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 52m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img