Schronisko PTTK na Kudłaczach najkrótszą trasą z Pcimia Suchej
Długość trasy: 3,07 km
Czas przejścia: 0h 52m
Trudność: Umiarkowana
Krótka przyjemna trasa o charakterze zapoznawczym. Idąc przez Suchą mamy możliwość zapoznać się z charakterem krajobrazów Beskidu Makowskiego oraz Doliny Raby. Odpoczywając w Schronisku PTTK na Kudłaczach możemy odwiedzić izbę pamięci, która przybliży nam ważną dla regionu historię II Wojny Światowej. Jest to także doskonały pomysł na górski obiadek niedaleko Krakowa. ;)
Pcim Sucha Działy PKS - Schronisko PTTK na Kudłaczach - Pcim Sucha Działy
Plan wycieczki
- Ruszamy z końcowego przystanku autobusowego Pcim Sucha Działy.
- Za znakami czarnego szlaku turystycznego idziemy do Schroniska PTTK na Kudłaczach.
- Tą samą drogą wracamy do przystanku autobusowego Pcim Sucha Działy.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Sucha stanowi malownicze górskie sołectwo Pcimia nad doliną potoku Wielka Suszanka. Na Suchej zachowały się jeszcze pojedyncze drewniane domostwa i gospodarstwa świadczące o kliszczackich korzeniach tych ziem.
- Sucha uchodzi za bardzo widokowe miejsce, ponieważ widoki na południe obejmują Beskid Makowski oraz Tatry. Na południowym wschodzie można dostrzec Beskid Żywiecki z Babią Górą (1725 m n.p.m.). Z kilku miejsc pojawiają się także widoki na północ obejmujące m.in. tereny Krakowa.
- Kliszczacy stanowią grupę góralską zamieszkującą głównie tereny Beskidu Średniego (Makowskiego) oraz Wyspowego od okolic Makowa Podhalańskiego (i Jordanowa) do Rabki-Zdroju. Kliszczacy sąsiadują z Zagórzanami. Warto to wiedzieć, aby podziwiając drewnianą architekturę Kliszczaków nie wrzucać wszystkich do jednego worka pod tytułem “górale podhalańscy”, co w okolicach Pcimia jest bardzo częste.
- Schronisko PTTK na Kudłaczach jest jednym z najmłodszych schronisk górskich w Polsce. Obiekt został otwarty w 1994 roku i jest jedynym schroniskiem górskim, do którego w ciągu jednego dnia (9 godzin szlaku) można dojść z terenu Krakowa.
- Beskid Makowski w okresie II Wojny Światowej był miejscem wielu ważnych walk. Jest to także obszar górski, gdzie do dzisiaj znajdziemy bardzo dużo pamiątek i śladów po partyzantach. Przy Schronisku PTTK na Kudłaczach działa Izba Pamięci II Wojny Światowej wraz z ekspozycją “Lotnicze ślady na Ziemi Myślenickiej”, gdzie dowiemy się bardzo dużo na temat historii regionu w czasach II WŚ.
- Geografowie nadal nie doszli do pełnego porozumienia w jakich konkretnie górach znajdują się Kudłacze. Według regionalizacji Jerzego Kondrackiego, Kudłacze wraz z Grupą Lubomira i Łysiny należą do Beskidu Wyspowego. Według regionalizacji z 2018 roku, Kudłacze leżą na wschodnim skraju Beskidu Makowskiego. Z kolei, miejscowi często używają nieoficjalnego podziału, według którego Kudłacze leżą w Beskidzie Myślenickim. W przewodnikach oraz publikacjach krajoznawczych, Kudłacze najczęściej opisuje się przy okazji Beskidu Makowskiego.
Warianty i modyfikacje
- Trasę możemy rozpocząć z centrum Pcimia (gdzie jest lepszy dojazd komunikacją publiczną, szczególnie w weekendy), skąd rusza czarny szlak na Kudłacze.
Wskazówki praktyczne
- Do przystanku autobusowego Pcim Sucha Działy dojeżdżają busy z Myślenic i Pcimia. Z kolei Myślenice i Pcim są bardzo dobrze skomunikowane autobusami z Krakowem, Nowym Targiem i Zakopanem, ponieważ łączy je słynna Zakopianka.
- Duże parkingi znajdują się na przysiółku Kudłacze, kilkaset metrów od schroniska. Warto zwrócić uwagę gdzie parkujemy, ponieważ jest jeden duży bezpłatny parking gminny i kilka mniejszych płatnych parkingów prywatnych. Opłaty nie odbiegają od innych miejsc turystycznych i oscylują w granicy 10 zł za dzień.
- Gastronomia na trasie to wyłącznie Schronisko PTTK na Kudłaczach. Czasami w sezonie wakacyjnym przy parkingach są za to porozstawiane budki z lodami. :)
- Kudłacze jako miejsce bliskie Krakowa, w dodatku łatwo dostępne, są traktowane jako miejsce na “obiadek za miastem”, więc w dni z ładną pogodą należy się liczyć z dużą ilością osób przy schronisku oraz sporymi problemami ze znalezieniem miejsc parkingowych blisko schroniska. Warto wtedy poszukać miejsc w dolinie potoku Wielka Suszanka.
- Nawierzchnia na trasie to głównie asfalt oraz kilkaset metrów bitej drogi. Nie ma tutaj żadnych utrudnień terenowych, więc bez problemu można przejść trasę z wózkiem dziecięcym lub inwalidzkim.
Tak
Tak
3.07 km
126.56 m
126.64 m
126.64 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 52m
(dla tempa marszu 4 km/h)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Wierzbanowska Góra pętlą z przełęczy Jaworzyce
Długość trasy: 7,00 km
Czas przejścia: 2h 07m
Trudność: Umiarkowana