Uklejna pętlą z Myślenic
Spokojna, leśna trasa prowadząca przez zachodnią część pasma Lubomira i Łysiny obfitująca w ciekawostki przyrodnicze i historyczne. Celem wędrówki będzie Uklejna – szczyt górujący nad Myślenicami, a także ruiny tajemniczej, średniowiecznej strażnicy, która strzegła ważnego niegdyś szlaku handlowego wiodącego wzdłuż Raby. Podczas wycieczki odwiedzimy rezerwat krajobrazowy „Zamczysko nad Rabą”, a także przejdziemy fragment Małego Szlaku Beskidzkiego.
Myślenice-Zarabie – Rezerwat „Zamczysko nad Rabą” – Uklejna (680 m n.p.m.) – Szczyrk – Bulina –
Myślenice-Zarabie
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy w Myślenicach, w dzielnicy Zarabie, na parkingu przy ulicy Zdrojowej. Kierujemy się w stronę ronda, a następnie obieramy czerwony szlak , którym skręcamy w ulicę Zamkową. Wchodzimy do lasu i na teren rezerwatu „Zamczysko nad Rabą”.
- Trawersujemy zbocze Zamkowej Góry, następnie już łagodniej podchodzimy w stronę ruin średniowiecznej strażnicy. Pofałdowanym terenem, przez las, podchodzimy pod szczyt Uklejny. Szczyt znajduje się około 500 metrów od czerwonego szlaku, drogę wskazują tabliczki na drzewach. Na szczycie znajduje się kopczyk usypany z kamieni zwieńczony krzyżem. Ze szczytu wracamy na szlak czerwony tą samą drogą.
- Schodzimy łagodnie leśną ścieżką. Wychodzimy z lasu i docieramy do osiedla Szczyrk (które na niektórych mapach jest podpisane jako Styrek) - tu ładna panorama. W tym miejscu opuszczamy szlak czerwony, który wiedzie prosto na Śliwnik, skręcamy w lewo na czerwony szlak rowerowy (uwaga: brak wyraźnego oznaczenia skrętu).
- Idziemy dróżką wśród zabudowań wysoko położonego przysiółka Szczyrk. Po prawej stronie roztacza się ładny widok na pasmo Glichowca, Kamiennik i Łysinę. Szlak rowerowy doprowadza nas do szlaku niebieskiego – w tym miejscu skręcamy w lewo.
- Kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim. Po prawej stronie mijamy pojedyncze domy przysiółka Bulina – rozciąga się stąd ładny widok na Krowią Górę, Grodzisko i wzniesienia Pogórza Wielickiego. Wchodzimy do lasu, mijamy tablicę z napisem „Mokradło śródleśne”, a dalej źródliska oznaczone jako „Czarne Błoto”.
- Z wygodnego, leśnego duktu szlak niebieski skręca delikatnie w prawo. Wychodzimy na pola, następnie przez zagajnik dochodzimy do ulicy Spacerowej. Skręcamy w ulicę Modrzewiową, która doprowadza nas do ulicy Zdrojowej, gdzie kończymy wycieczkę.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Uklejna (680 m n.p.m.) to zalesiony szczyt, który jest położony w paśmie Lubomira i Łysiny. Legendy mówią, że dawno temu w tutejszych lasach grasował zbój Uklej, od którego imienia wzięła nazwę góra Uklejna. W innych podaniach czytamy, że Uklej był znanym w okolicy bartnikiem, który opiekował się barciami zakładanymi w myślenickich lasach. Pasmo Lubomira i Łysiny wciąż wzbudza kontrowersje wśród geografów – jedni zaliczają je do Beskidu Wyspowego, inni do Beskidu Makowskiego. Pewnym kompromisem jest nazwanie tego regionu Beskidem Myślenickim – taką nazwę można spotkać w wielu przewodnikach i opracowaniach turystycznych.
- Rezerwat „Zamczysko nad Rabą” to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na trasie naszej wędrówki i jednocześnie najstarszy zabytek na terenie Myślenic. Znajdują się tu ruiny średniowiecznej strażnicy z okresu rozbicia dzielnicowego, która miała chronić szlak handlowy prowadzący z Krakowa w kierunku Węgier. Warownia została zniszczona w XV wieku, z rozkazu króla Kazimierza Jagiellończyka, i nigdy nie została odbudowana. W 1962 roku na tym terenie utworzono rezerwat krajobrazowy chroniący ruiny średniowiecznej baszty, a także kompleks leśny o dużej wartości przyrodniczej.
- Zarabie to malownicza dzielnica Myślenic położona na prawym brzegu Raby. To popularne miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Myślenic i okolic. W dwudziestoleciu międzywojennym na Zarabiu zaczęto budować drewniane wille w stylu uzdrowiskowym oraz pensjonaty. Na Zarabiu znajduje się: plaża, zrewitalizowany park miejski, ścieżka rowerowo-spacerowa wzdłuż Raby, a także wyciąg krzesełkowy na górę Chełm.
- Szlak czerwony, którym będziemy wędrować na Uklejnę, to fragment długodystansowego Małego Szlaku Beskidzkiego. Szlak ten liczy około 137 km i prowadzi przez Beskid Mały, Makowski i Wyspowy. Rozpoczyna się w Bielsku-Białej (w dzielnicy Straconka), a kończy na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym.
Warianty i modyfikacje
- Ostatni odcinek wędrówki możemy pokonać wygodnym, leśnym duktem, którym wiedzie czerwony szlak rowerowy. W tym celu w pobliżu tablicy „Młaka źródliskowa” nie skręcamy szlakiem niebieskim w lewo, tylko trzymamy się leśnej drogi, którą zejdziemy do ulicy Zdrojowej i miejsca, skąd zaczynaliśmy wycieczkę.
- Trasę możemy przejść w odwrotnym kierunku – w takiej sytuacji na początku czeka nas dłuższe, ale bardzo łagodne podejście. Wybierając ten wariant, będziemy mieć przed sobą ładne widoki na Grodzisko, Krowią Górę i Pogórze Wielickie, jakie rozpościerają się z niebieskiego szlaku w okolicy osiedla Bulina.
Wskazówki praktyczne
- Myślenice są bardzo dobrze skomunikowane z Krakowem, Zakopanem, Nowym Targiem i innymi miejscowościami leżącymi wzdłuż Zakopianki. Przez Myślenice przejeżdżają także autobusy relacji Kraków – Szczawnica.
- Na Zarabiu w Myślenicach znajduje się kilka dużych, bezpłatnych parkingów. Dobrym miejscem na pozostawienie samochodu jest parking znajdujący się przy ulicy Zdrojowej 9, tuż za rondem, skąd jest bardzo blisko na szlaki.
- Ponieważ Zarabie to popularne miejsce rekreacji i wypoczynku, po zejściu z trasy znajdziemy wiele możliwości skorzystania z gastronomii i sklepów.
- Nawierzchnia na trasie to przede wszystkim leśne ścieżki. Jeśli wybierzemy wariant zejścia czerwonym szlakiem rowerowym, na ostatnim odcinku czeka nas wędrówka wygodnym, utwardzonym duktem. Niektóre fragmenty trasy mogą być rozjeżdżone przez motory (dotyczy to odcinka czerwonego szlaku po zejściu z Uklejny w kierunku wschodnim). Na niebieskim szlaku znajdują się ławeczki do odpoczynku.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Schronisko PTTK na Kudłaczach najkrótszą trasą z Pcimia Suchej
Długość trasy: 3,07 km
Czas przejścia: 0h 52m
Trudność: Umiarkowana
Wierzbanowska Góra pętlą z przełęczy Jaworzyce
Długość trasy: 7,00 km
Czas przejścia: 2h 07m
Trudność: Umiarkowana
Ciecień i Księża Góra pętlą z Wiśniowej
Długość trasy: 7,88 km
Czas przejścia: 2h 42m
Trudność: Wymagająca