Łysina pętlą z Kudłaczy

Długość trasy: 5,75 km
Czas przejścia: 1h 47m
Trudność: Umiarkowana

Górski spacer po leśnych zakątkach Beskidu Myślenickiego to idealna propozycja na półdniową wycieczkę niedaleko Krakowa. Jakie atrakcje czekają nas podczas wędrówki? Szczyt Łysiny zaliczany do odznaki „102 Wyspy”, malownicza Sucha Polana, a także piękne panoramy, jakie roztaczają się z przysiółka Kudłacze. Podczas wycieczki odwiedzimy także schronisko PTTK na Kudłaczach, które jest znakomitą bazą wypadową na szlaki pasma Lubomira i Łysiny.

Pcim osiedle Kudłacze – Schronisko PTTK na Kudłaczach – Przełęcz Sucha Polana (709 m n.p.m.) – Łysina (891 m n.p.m.) – Schronisko PTTK na Kudłaczach – Pcim osiedle Kudłacze

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Pcimiu, w przysiółku Kudłacze – Sucha Działy, na parkingu położonym około 500 metrów poniżej schroniska PTTK na Kudłaczach. Idziemy szlakiem czarnym wpierw drogą asfaltową, później kamienistą dróżką. Po około 10 minutach marszu dochodzimy do schroniska.
  2. Zmieniamy kolor szlaku na zielony (kierunek: Sucha Polana). Wędrujemy leśną ścieżką przez ładny, mieszany las. Dochodzimy do szerokiej drogi leśnej, która doprowadza nas na Suchą Polanę (tu ławeczki, wiata, miejsce na ognisko).
  3. Z Suchej Polany kierujemy się za znakami żółtego szlaku na Łysinę. Czeka nas teraz dość stromy odcinek kamienistym wąwozem. Po około 10 minutach marszu szlak nieco łagodnieje, a nawierzchnia zamienia się w leśny dukt. Wędrujemy pod górę i po około 30 minutach osiągamy zalesiony szczyt Łysiny (891 m n.p.m.).
  4. Z Łysiny schodzimy do schroniska PTTK na Kudłaczach szlakiem czerwonym dość monotonnie przez bukowy las. Mijamy po lewej stronie ławeczkę, za chwilę po prawej stronie odchodzi ścieżka prowadząca do symbolicznych mogił żołnierzy AK (informuje o tym drogowskaz na drzewie).
  5. Spod schroniska wracamy na parking tą samą drogą, którą przyszliśmy, trzymając się szlaku czarnego .

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Łysina (891 m n.p.m.) to niemal całkowicie zalesiony szczyt porośnięty dorodną buczyną. Dawniej Łysina była popularnym miejscem wypasu owiec, a cały grzbiet pokryty był polanami pasterskimi, od których wywodzi się nazwa tego szczytu. Podczas II wojny światowej w okolicy stacjonowały oddziały partyzanckie Armii Krajowej. W 1944 roku na północnych stokach Łysiny powstała silna baza partyzancka AK obwodu „Murawa”, zgrupowanie liczyło ponad 400 żołnierzy i działało w rejonie Beskidu Myślenickiego. Szczyt Łysiny zaliczany jest do nowej odznaki turystycznej powstałej w sierpniu 2021 – „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.
  2. Sucha Polana to dawna hala pasterska, na której prowadzono niegdyś sezonowy wypas owiec – przybywali tu bacowie z okolicy Gorców. Jest to rozległa przełęcz oddzielająca grzbiet Łysiny od Kamiennika. Na polanie znajduje się pomnik poświęcony oddziałom partyzanckim AK obwodu „Murawa”. Jest to cenne miejsce pod względem przyrodniczym – na polanie rośnie kilkanaście gatunków roślin chronionych.
  3. Schronisko PTTK na Kudłaczach z racji swego położenia i łatwego dojazdu jest chętnie odwiedzane przez turystów. To ważny węzeł szlaków przebiegających przez pasmo Lubomira i Łysiny. Schronisko jest położone na wysokości około 730 m n.p.m. na polanie Nad Nowinami. Jest dostępne dla turystów przez cały rok. Spod schroniska roztacza się ładna panorama na Beskid Makowski, Beskid Mały i Beskid Żywiecki.
  4. Kudłacze to jedno z najwyżej położonych osiedli Pcimia. Przez przysiółek Sucha Działy – Kudłacze przebiega szlak czarny prowadzący z Pcimia do schroniska PTTK na Kudłaczach. To niezwykle malownicze miejsce. Z parkingu na Kudłaczach roztacza się imponująca panorama. Widać stąd: Beskid Makowski, Beskid Mały, Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Żywiecki z charakterystyczną sylwetką Babiej Góry. Przy dobrej pogodzie można dostrzec też Tatry.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można wydłużyć, by zaliczyć dwa kolejne szczyty tego pasma: Trzy Kopce (894 m n.p.m.) oraz Lubomir (904 m n.p.m.). W tym celu z Łysiny idziemy szlakiem czerwonym w kierunku południowo-wschodnim. Do celu dotrzemy w około 30 minut łagodną, leśną ścieżką. Na szczycie Lubomira znajduje się obserwatorium astronomiczne udostępniane do zwiedzania w weekendy.
  2. Trasę można przejść w odwrotnym kierunku, zaliczając najpierw Łysinę, a następnie schodząc na Suchą Polanę. Wybierając ten wariant pamiętajmy, że zejście z Łysiny żółtym szlakiem jest dość strome, zwłaszcza na ostatnim odcinku.

Wskazówki praktyczne

  1. Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się około 500 metrów poniżej schroniska PTTK na Kudłaczach, przy czarnym szlaku prowadzącym z Pcimia. To obszerny plac, na którym zmieści się około 30 samochodów. Parking ten jest bezpłatny. Nieco niżej znajduje się mniejszy, prywatny parking (płatny 10 zł / dzień). Droga na Kudłacze na ostatnim odcinku jest wąska, wiedzie serpentynami dość stromo pod górę.
  2. Turyści niezmotoryzowani mogą dojechać autobusem do przysiółka Pcim Sucha Działy – dojeżdżają tu busy z Myślenic i Pcimia. Z przystanku autobusowego do schroniska dojdziemy szlakiem koloru czarnego.
  3. Schronisko PTTK na Kudłaczach jest otwarte przez cały rok, we wszystkie dni tygodnia. Ze względu na swe atrakcyjne położenie miejsce to jest chętnie odwiedzane zwłaszcza w weekendy. Jeśli planujemy wizytę w schronisku w słoneczną sobotę lub niedzielę, miejmy na uwadze, że czas oczekiwania na posiłek może być dłuższy niż w dni powszednie.
  4. Dobrym miejscem na odpoczynek jest Sucha Polana, na której znajdują się ławeczki, wiata oraz miejsce na ognisko.
Tak
Tak
5.75 km
179.76 m
234.40 m
234.40 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 48m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img