Wierzbanowska Góra pętlą z przełęczy Jaworzyce

Długość trasy: 7,00 km
Czas przejścia: 2h 07m
Trudność: Umiarkowana

Ładna krajobrazowo wycieczka na Wierzbanowską Górę to idealna propozycja na nieforsowną, półdniową wędrówkę w zachodniej części Beskidu Wyspowego. Będzie wszystkiego „po trochu”: trochę lasu, trochę asfaltu, fragment Małego Szlaku Beskidzkiego, kilka ładnych panoram i szczyt zaliczany do odznaki „102 Wyspy Beskidu Wyspowego”. Dużą atrakcją na trasie jest lubiana i chętnie odwiedzana przez turystów Wierzbanowska Chatka.

Przełęcz Jaworzyce – Wierzbanowska Góra (771 m n.p.m.) – Ciastonie – Marki – Przełęcz Jaworzyce

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na przełęczy Jaworzyce, przez którą przebiega droga z Węglówki do Wiśniowej. Kierujemy się na wschód za znakami czerwonego szlaku . Wąska asfaltowa droga prowadzi łagodnie pod górę. Po ok. 15 minutach marszu dochodzimy do niewielkiej polany. W tym miejscu szlak czerwony skręca w lewo do lasu.
  2. Leśna ścieżka pnie się łagodnie pod górę. Po ok. 30 minutach dochodzimy do słupka z oznaczeniem szczytu Wierzbanowskiej Góry. Po chwili docieramy do polany – tu szałas i miejsce na ognisko. Nieco niżej ładna panorama na Beskid Wyspowy.
  3. Skrajem lasu, a potem dróżką wśród pól schodzimy do osiedla Ciastonie. Tu opuszczamy szlak czerwony (który wiedzie na wprost). Skręcamy w prawo w wygodną, szutrową drogę.
  4. Czeka nas teraz malowniczy odcinek (bez szlaku) prowadzący przez wysoko położone przysiółki Węglówki. Cały czas towarzyszą nam ładne panoramy na Beskid Wyspowy. Po ok. 30 minutach droga szutrowa zamienia się w asfaltową.
  5. Dochodzimy do czerwonego szlaku , którym szliśmy na początku naszej wycieczki. Znanym nam już odcinkiem schodzimy do przełęczy Jaworzyce, gdzie kończymy wędrówkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Masyw Wierzbanowskiej Góry rozciąga się między przełęczą Jaworzyce a przełęczą Wielkie Drogi. Szczyt jest zalesiony, ale spod wierzchołka – z rozległej polany – roztacza się ładny widok na okoliczne pasma górskie. Widać stąd Beskid Wyspowy, ciekawie prezentują się Śnieżnica oraz Ćwilin. Szczyt zaliczany jest do Korony Beskidu Myślenickiego (odznaka ustanowiona przez Oddział PTTK w Myślenicach) oraz do odznaki „102 Wyspy Beskidu Wyspowego”.
  2. Polana pod Wierzbanowską Górą była niegdyś miejscem wypasu owiec. Do dziś zachował się dawny szałas pasterski, który obecnie pełni funkcję chatki udostępnionej dla turystów. Wierzbanowska Chatka znana jest zwłaszcza turystom przemierzającym Mały Szlak Beskidzki, którzy często planują w tym miejscu nocleg.
  3. Szlak czerwony, którym będziemy wędrować, jest fragmentem długodystansowego Małego Szlaku Beskidzkiego (nazywanego w skrócie MSB). Szlak ten o długości ok. 137 km wiedzie przez Beskid Mały, Beskid Średni i Beskid Wyspowy, rozpoczyna się w Bielsku-Białej (w dzielnicy Straconka), a kończy na Luboniu Wielkim w Beskidzie Wyspowym.

Warianty i modyfikacje

  1. Z Wierzbanowskiej Góry możemy kontynuować wędrówkę czerwonym szlakiem , przez przełęcz Wielkie Drogi, szczyty Szklarni i Dzielca, schodząc do Kasiny Wielkiej. W tym wariancie przejdziemy dłuższy (niż w wariancie podstawowym) fragment Małego Szlaku Beskidzkiego. Kasina Wielka jest dobrze skomunikowana z Limanową oraz Mszaną Dolną.
  2. Wariant dla ambitnych obejmuje zdobycie dwóch szczytów w jeden dzień: Wierzbanowską Górę oraz położony po drugiej stronie przełęczy – Lubomir, na którym znajduje się Obserwatorium Astronomiczne. Z przełęczy Jaworzyce wyruszamy czerwonym szlakiem w kierunku północno-zachodnim. Nawierzchnia na szlaku to przede wszystkim droga leśna oraz asfalt. Na Lubomir z przełęczy Jaworzyce dojdziemy w ok. 1 godz. 20 minut.

Wskazówki praktyczne

  1. Na wycieczkę najlepiej przyjechać własnym transportem. Przełęcz Jaworzyce znajduje się na granicy miejscowości Węglówka i Kobielnik. Samochód parkujemy na przełęczy Jaworzyce przy czerwonym szlaku. Obok drewnianej wiaty zmieszczą się trzy samochody. Można też zaparkować po drugiej stronie jezdni (skręt w prawo na czerwony szlak, jadąc od strony Kasinki Małej) – znajduje się tu niewielka zatoczka dla kilku pojazdów.
  2. Na trasie nie ma schroniska. Odpoczynek warto zaplanować na polanie, tuż pod szczytem Wierzbanowskiej Góry, gdzie znajduje się drewniana chatka. Można się tu schronić przed deszczem lub zanocować, gdyż obiekt ten jest otwarty dla turystów. Poniżej polany znajduje się źródło z wodą. Przed szałasem jest miejsce na ognisko.
  3. Trasa wiedzie lasem oraz (w drugiej części) pośród malowniczych, wysoko położonych przysiółków Węglówki. Nawierzchnia na szlaku to: asfalt, drogi szutrowe oraz leśne ścieżki. Zalecamy wygodne obuwie turystyczne.
Tak
7.00 km
200.57 m
243.68 m
243.27 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 07m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img