Śnieżnica z Przełęczy Gruszowiec

Długość trasy: 5,42 km
Czas przejścia: 1h 48m
Trudność: Wymagająca

Ciekawa trasa na owianą legendami Śnieżnicę położoną w Beskidzie Wyspowym. Na trasie urokliwe, leśne zakątki, a także malownicze panoramy na okolicę. Śnieżnica zaliczana jest do Korony Beskidu Wyspowego, a także do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. To przyjemna górska pętla w ładnej scenerii bukowego lasu.

Przełęcz Gruszowiec – Ośrodek Rekolekcyjny „Na Śnieżnicy” – Śnieżnica (1007 m n.p.m.) – Przełęcz Gruszowiec

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na przełęczy Gruszowiec przy drodze krajowej nr 28, przy Barze „Pod Cyckiem”. Kierujemy się za znakami szlaków zielonego i niebieskiego (kierunek: Ośrodek Rekolekcyjny „Na Śnieżnicy”). Wąska, asfaltowa droga wyprowadza na łąki nad Gruszowcem, pojawiają się pierwsze widoki na Beskid Wyspowy.
  2. Maszerujemy szeroką drogą leśną. Niebieski szlak odbija w prawo, my dalej prosto za znakami zielonego szlaku . Po kilkunastu minutach dochodzimy do Ośrodka Rekolekcyjnego „Na Śnieżnicy”. Dalej ścieżka prowadzi przez ładny, bukowy las. Pojawiają się tablice z opisem ciekawostek okolicy. Dochodzimy do górnej stacji wyciągu Kasina Ski&Bike, tu spotykamy znaki szlaku niebieskiego (wiodącego z Kasiny Wielkiej, obecnie odcinek tego szlaku został skasowany).
  3. Czeka nas teraz ładny odcinek wiodący łagodnie pod górę pośród bukowego lasu. Tuż przed szczytem Śnieżnicy szlak niebieski odbija w prawo (będziemy nim schodzić), my dalej prosto za zielonymi znakami . Po chwili dochodzimy na szczyt Śnieżnicy.
  4. Ze Śnieżnicy schodzimy tą samą drogą, szlakiem koloru zielonego . Jednak po chwili skręcamy w lewo na szlak niebieski (uwaga: w tym miejscu brak wyraźnego drogowskazu). Schodzimy dość monotonnie, szybko tracąc wysokość, nawierzchnia na szlaku staje się bardziej kamienista.
  5. Dochodzimy do znanego nam już rozwidlenia szlaków. Od tego miejsca schodzimy na przełęcz Gruszowiec szlakami zielonym i niebieskim (ten odcinek pokrywa się z pierwszym fragmentem naszej wędrówki).

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Śnieżnica (1007 m n.p.m.) to bardzo interesujący szczyt położony w Beskidzie Wyspowym. Jego najwyższy wierzchołek zwie się „Na Budaszowie”. Na drugim, niższym wierzchołku o nazwie Wierchy znajduje się rezerwat przyrody „Śnieżnica” – ochroną objęto piękny drzewostan bukowy oraz liczne wychodnie skalne. Na wschodnim zboczu Śnieżnicy istniał niegdyś kamieniołom, z którego pozyskiwano kamień do budowy linii kolejowej. W dwudziestoleciu międzywojennym Śnieżnica była świetnym punktem widokowym, dziś szczyt jest całkowicie zalesiony, a panorama na okolicę roztacza się z polany znajdującej się około 100 metrów na południe od wierzchołka. Śnieżnica była w przeszłości nazywana Śnieżną górą, gdyż płaty śniegu w zagłębieniach podszczytowych zalegają nawet do maja.
  2. Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny „Na Śnieżnicy” to miejsce o ciekawej historii. Obiekt powstał w 1928 roku, a jego celem było utworzenie tu kolonii letniej dla chłopców z całej Polski. Turnusy wakacyjne trwały cztery tygodnie. Z czasem postawiono budynki w stylu „zakopiańskim” (budynek „Zakopianka” z 1934 roku przetrwał do dziś i pełni rolę pensjonatu). Kolonia zakończyła swoją działalność w sierpniu 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. Obecnie Ośrodek Rekolekcyjny „Na Śnieżnicy” jest placówką całoroczną, przyjmuje zarówno grupy zorganizowane, jak i turystów indywidualnych.
  3. Przełęcz Gruszowiec (660 m n.p.m.), skąd zaczynamy naszą wędrówkę, jest dość rozległym obniżeniem między Śnieżnicą na północy, a Ćwilinem na południu. Przez przełęcz przebiega droga krajowa nr 28. Wiedzie tędy Główny Szlak Beskidu Wyspowego.

Warianty i modyfikacje

  1. Ponieważ nasza wycieczka zatacza pętlę, możemy przejść trasę w odwrotnym kierunku. W tym wariancie będziemy schodzić łagodniejszym, ale dłuższym szlakiem zielonym, a wizyta w Ośrodku Rekolekcyjnym „Na Śnieżnicy” wypadnie pod koniec wędrówki.
  2. Ze szczytu Śnieżnicy możemy zejść do miejscowości Dobra szlakiem koloru zielonego (przez Dobrą kursują autobusy relacji Mszana Dolna-Limanowa). To ładny, rzadko odwiedzany szlak wiodący pięknym, bukowym lasem, przez rezerwat przyrody „Śnieżnica”. Na trasie zobaczymy także liczne wychodnie skał piaskowcowych. Wycieczkę proponujemy zakończyć na przystanku autobusowym przy drodze krajowej nr 28 i z tego miejsca „łapać” autobus. Raczej nie polecamy kontynuowania wędrówki do centrum Dobrej, gdyż ostatni odcinek (około 2,5 km) wiedzie asfaltem wzdłuż szosy.

Wskazówki praktyczne

  1. Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się na przełęczy Gruszowiec, przy drodze krajowej nr 28 – w miejscu, gdzie zaczynamy naszą wędrówkę (10 zł / za dzień, płatne w Barze „Pod Cyckiem”).
  2. Do Gruszowca kursują bardzo często autobusy z Mszany Dolnej i Limanowej. W sezonie turystycznym jest uruchamiana linia autobusowa z Krakowa do Dobrej.
  3. Na przełęczy Gruszowiec znajduje się Bar „Pod Cyckiem” (inna nazwa to Bar „Pod Śnieżnicą”), w którym można zjeść ciepły, domowy posiłek. Jest to znane miejsce o długiej historii, często odwiedzane przez turystów zmierzających na Śnieżnicę i Ćwilin.
  4. Warto zaplanować odpoczynek w Ośrodku Rekolekcyjnym, który znajduje się przy zielonym szlaku prowadzącym na Śnieżnicę, około 30 minut marszu od przełęczy Gruszowiec. W ośrodku można przenocować, a w sezonie turystycznym spróbować regionalnych potraw kuchni zagórzańskiej. Polecamy zwłaszcza zupę z korpieli z dodatkiem polnych ziół oraz pożywny kołoc razowy z bryndzą.
  5. Przy zielonym szlaku znajdują się ławeczki oraz tablice z opisem ciekawostek regionu. Szlak zielony wiedzie dość łagodnie pod górę. Na szczycie Śnieżnicy nie ma węzła szlaków z oznaczeniem czasów i nazw miejscowości, zatem obierając szlak zielony uważajmy, żeby nie znaleźć się na szlaku zielonym prowadzącym do Dobrej.
  6. Należy zachować ostrożność przy górnej stacji wyciągu narciarskiego, gdyż teren ten w sezonie wiosenno-letnim jest zagospodarowany przez BIKE PARK. Przy ładnej pogodzie w tym miejscu spotkamy wielu rowerzystów – amatorów tras downhillowych.
Tak
Tak
5.42 km
322.28 m
325.48 m
325.48 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 48m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img