Grunwald i Wsołowa pętlą z Mszany Dolnej

Długość trasy: 5,54 km
Czas przejścia: 1h 44m
Trudność: Umiarkowana

Przyjemny, górski spacer w zachodniej części Beskidu Wyspowego okraszony pięknymi widokami na beskidzkie „wyspy”. Wspaniała propozycja na półdniową wycieczkę z łatwym dojazdem i możliwością modyfikacji trasy w zależności od zapasu sił. Grunwald i Wsołowa wznoszące się nad doliną Mszanki to miejsca obowiązkowe dla kolekcjonerów odznak górskich. Wędrówka skrojona dla rodzin z dziećmi, spodoba się wszystkim, którzy lubią nieśpiesznie włóczęgi pośród sielankowych krajobrazów.

Mszana Dolna – Grunwald (513 m n.p.m.) – Wsołowa (624 m n.p.m.) – Mszana Dolna

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na ulicy Piłsudskiego, przy Urzędzie Miasta w Mszanie Dolnej. Tu zaczyna się ścieżka spacerowa na górę Grunwald znaczona w terenie metalowymi tabliczkami. Kierujemy się za znakami ścieżki ulicą Piłsudskiego, po ok. 400 metrach skręcamy w prawo na ulicę Grunwaldzką.
  2. Wędrujemy asfaltem pośród zabudowań, następnie kamienistą ścieżką łagodnie pod górę. W pewnym momencie skręcamy w prawo (tu słabe oznakowanie). Jeśli w tym miejscu pójdziemy prosto, droga doprowadzi nas do żółtego szlaku.
  3. Polną ścieżką dochodzimy na wzgórze. Po drodze warto zwrócić uwagę na panoramę – po prawej stronie rozciąga się potężny grzbiet Lubogoszczy, zaś w dolinie Mszanki – zabudowania Mszany Dolnej. Przed nami krzyż na Grunwaldzie oraz ławeczka. Roztacza się stąd wspaniała panorama na Beskid Wyspowy, z Luboniem Wielkim na czele. Dalej dochodzimy do znacznika szczytu na Grunwaldzie (513 m n.p.m.).
  4. Kierujemy się na wprost przez pola. Po ok. 300 metrach skręcamy delikatnie w prawo i dochodzimy do żółtego szlaku, który na tym odcinku jest bardzo słabo oznaczony. Wędrujemy ok. 900 metrów żółtym szlakiem . Dochodzimy do kamienistej drogi – w tym miejscu opuszczamy szlak (który wiedzie dalej na Czarny Dział) i skręcamy w prawo.
  5. Drogą wśród pól (bez znaków) docieramy na rozległą polanę na szczycie Wsołowej (624 m n.p.m.), skąd roztacza się ładny widok na Beskid Wyspowy. Wracamy do żółtego szlaku po własnych śladach.
  6. Schodzimy do Mszany Dolnej żółtym szlakiem , zostawiając po północnej stronie odwiedzony wcześniej Grunwald. Wędrujemy wpierw polną ścieżką (tu znów słabe oznakowanie), następnie przez osiedle Ścibory betonowymi płytami.
  7. Dochodzimy do drogi asfaltowej i skręcamy w prawo. Idziemy wzdłuż Mszanki ok. 500 metrów, następnie przechodzimy pod wiaduktem kolejowym. Jeszcze kilka kroków i docieramy na ulicę Piłsudskiego, w pobliżu Urzędu Miasta, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Grunwald (513 m n.p.m.) to wzniesienie, które góruje nad Mszaną Dolną, w zachodniej części Beskidu Wyspowego. Ze wzgórza roztacza się ładny widok na dolinę Mszanki, w panoramie wyróżniają się Luboń Wielki oraz Szczebel, w oddali widać Gorce. Wędrując na Grunwald ścieżką spacerową, warto zwrócić uwagę na potężny grzbiet Lubogoszczy. Na Grunwaldzie stoi metalowy krzyż postawiony w 1990 roku oraz ławeczka zamontowana przez organizatorów akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.  Nieco dalej, na płaskim grzbiecie, stoi znacznik szczytu. Grunwald zaliczany jest do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego. W 1910 roku – w pięćsetną rocznicę słynnej bitwy pod Grunwaldem – na wzgórzu postawiono dębowy krzyż. Wzniesienie – na cześć zwycięskiej bitwy – nazwano Grunwaldem. Przez lata odbywały się tu nabożeństwa i różnego rodzaju uroczystości patriotyczne. Na Grunwald prowadzi ścieżka spacerowa, która zaczyna się pod Urzędem Miasta w Mszanie Dolnej.
  2. Wsołowa (624 m n.p.m.) nazywana była niegdyś przez miejscową ludność Kobylą Głową. Z rozległej polany szczytowej rozciąga się ładna panorama na Beskid Wyspowy. Szczyt jest oznaczony tabliczką, która bywa regularnie niszczona. Na Wsołową nie prowadzi znakowany szlak turystyczny, jednak nietrudno tu trafić, bowiem szczyt znajduje się ok. 300 metrów na południowy zachód od żółtego szlaku prowadzącego w kierunku Czarnego Działu. To częsty cel spacerów turystów odwiedzających Mszanę Dolną. Wsołowa zaliczana jest do Korony Beskidu Wyspowego.
  3. Mszana Dolna położona w zachodniej części Beskidu Wyspowego – uznawana za stolicę Zagórzan – to znakomita baza wypadowa na okoliczne szlaki. Można stąd powędrować m.in. na Lubogoszcz, Luboń Wielki, Grunwald, Wsołową, Czarny Dział i Ćwilin, Ostrą i Ogorzałą, a także na Adamczykową i Potaczkową znajdujące się już na terenie północnych Gorców.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę można wydłużyć, by zdobyć Czarny Dział (673 m n.p.m.) znajdujący się na zachodnim ramieniu Ćwilina. Aby tam dojść, trzymamy się cały czas żółtego szlaku . Omijamy od północy szczyt Wsołowej, a następnie wędrujemy grzbietem, wygodną ścieżką pośród malowniczych widoków. Szlak jest nietrudny i urozmaicony krajobrazowo. Na tym odcinku warto zwrócić uwagę na panoramę – od lewej Mogielica, na najbliższym planie Ostra i Ogorzała, w oddali widoczne szczyty Gorców. Przez Czarny Dział wiedzie Główny Szlak Beskidu Wyspowego (pokrywający się z żółtym szlakiem z Mszany Dolnej). Szczyt zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego.
  2. Z Wsołowej można zejść do Mszany Dolnej jedną ze ścieżek prowadzących wśród pól. Jest to wariant bez szlaku – dla tych, którzy nie lubią wracać po własnych śladach. Ścieżki są czytelne w terenie, więc zejście nie powinno nastręczyć trudności nawigacyjnych. Ze szczytu kierujemy się na zachód. Schodzimy do ulicy Zielonej, która wiedzie wzdłuż rzeki Mszanki. Skręcamy w prawo. Szlakiem zielonym, a następnie zielonym i żółtym wracamy do centrum miasta.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Mszany Dolnej kursują autobusy z Krakowa, Szczawnicy, Rabki-Zdroju i Limanowej.
  2. Samochód najlepiej zaparkować na dużym, bezpłatnym parkingu między kościołem św. Michała Archanioła a Urzędem Gminy w Mszanie Dolnej. Stąd przechodzimy kilka kroków na ulicę Piłsudskiego, pod Urząd Miasta, gdzie zaczyna się ścieżka spacerowa na górę Grunwald. Auto możemy zostawić także na parkingu za wiaduktem kolejowym, przy ulicy Zielonej, tuż przy żółtym szlaku, którym będziemy schodzić.
  3. W Mszanie Dolnej możemy kupić prowiant na drogę. W miejscowości jest możliwość skorzystania z gastronomii.
  4. Wycieczka nie jest trudna i możną ją potraktować jako górski spacer. Trasa wiedzie odkrytym terenem, pośród ładnych widoków, w zdecydowanej większości polnymi ścieżkami. Pewnym utrudnieniem może być nawigacja, bowiem szlak żółty na opisanym odcinku jest słabo oznakowany. Na wędrówkę zabierzmy wygodne obuwie turystyczne.
  5. Na Grunwaldzie znajduje się ławeczka, zatem to dobre miejsce na odpoczynek z pięknym widokiem na okolicę.
Tak
5.54 km
209.78 m
211.44 m
212.92 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 44m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img