Port, Bunkry Blüchera i Stawek Upiorów w Ustce
Dla większości wczasowiczów wypoczywających w Ustce, największe atrakcje to nadmorska lokalizacja i plaża. Jednak pobyt w uzdrowisku może być także gratką dla fanów historii, przemysłu i przyrody. Właśnie te mniej znane wizerunki uzdrowiska przybliża nasza wycieczka. Trasa przebiega przez port i jego okolice, ale ma także przyjemny leśno – parkowy charakter. Podczas spaceru, oprócz poznania innego oblicza Ustki, nawdychamy się zbawiennych dla zdrowia sosnowych olejków eterycznych.
Ustka, Promenada Nadmorska – kładka dla pieszych / most obrotowy – Bunkry Blüchera – ul. Bohaterów Westerplatte – ciąg rowerowo–pieszy – stacja kolejowa Ustka Uroczysko – Stawek Upiorów – stacja kolejowa Ustka Uroczysko – Ustka, ul. Bohaterów Westerplatte – most na Słupi – Ustka, ul. Portowa – Ustka, Bulwar Portowy - Ustka, Promenada Nadmorska
Plan wycieczki
- Wycieczkę zaczynamy z Promenady Nadmorskiej w Ustce, w pobliżu latarni morskiej.
- Przeprawiamy się kładką dla pieszych (most obrotowy) na drugą stronę portu.
- Dalej idziemy w kierunku Bunkrów (zgodnie z drogowskazami prowadzącymi do obiektu).
- Po wyjściu z muzeum, kierujemy się w prawo i podążając prosto, dochodzimy do tzw. ciągu pieszo – rowerowego, na który skręcamy (na lewo).
- Następnie maszerujemy prosto, dochodząc do stacji kolejowej Ustka Uroczysko, gdzie skręcamy w prawo i po przejściu ok. 400 m osiągamy cel – Stawek Upiorów.
- Wracamy do stacji kolejowej Ustka Uroczysko i dalej prosto wzdłuż torów kolejowych docieramy do ul. Bohaterów Westerplatte, którą dochodzimy do mostu na Słupi.
- Po przejściu rzeki kierujemy się na lewo i przez przejście kolejowe dochodzimy do dużego parkingu miejskiego na ul. Portowej, gdzie skręcamy znów w lewo.
- Potem już prosto ul. Portową dochodzimy do Bulwaru Portowego, który doprowadzi nas do miejsca startu wycieczki, czyli do Promenady Nadmorskiej.
Atrakcje i walory krajoznawcze
- Ustecka latarnia morska zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ wyróżnia się ciekawą architekturą - ozdobiona licznymi gzymsikami, daszkami i oknami różnego rozmiaru. Wzniesiona została w 1892 roku na planie ośmiokątnej wieży i do dnia dzisiejszego wyznacza statkom drogę do portu (zasięg światła 33 km). Do latarni, która ma 19,5 m przylega niewiele niższy budynek latarników. Ciekawostką jest, że dopiero 30 kwietnia 2010 roku zakończył służbę ostatni z usteckich latarników. Oprócz podziwiania budowli z zewnątrz, warto zajrzeć do środka (latarnia udostępniona dla zwiedzających). Po pokonaniu zaledwie 68 schodów, czeka na turystów niesamowity widok na morze, plażę oraz panoramę uzdrowiska.
- Tuż obok latarni znajduje się pomnik „Ludziom Morza" ukazujący matkę czekającą na powrót syna z morza. Wokół postaci ustawione są cztery tablice przedstawiające pracę na morzu. Do elementów monumentu należą również dwa drewniane koła sterowe oraz kotwica, które zostały ustawione przed pomnikiem. Dla mieszkańców jest to bardzo ważne miejsce, przy którym w dzień Święta Ustki i Wojska Polskiego (15 sierpnia), składają wieńce i kwiaty upamiętniające wszystkich, którzy stracili życie pracując na morzu.
- Obrotowa kładka dla pieszych, uruchomiona w 2013 r., łączy przeciwległe brzegi Słupi przy ujściu do Bałtyku i pozwala w szybki sposób dostać się na drugą stronę usteckiego portu. Jest otwierana – pozwalając skorzystać z niej pieszym, i zamykana, aby umożliwiając ruch jednostkom pływającym. Oprócz ogromnego znaczenia komunikacyjnego, stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną. Warto zobaczyć kładkę nocą, kiedy zachwyca kolorowym oświetleniem.
- Ustka to także ośrodek przemysłowy i ten mniej znany wizerunek uzdrowiska poznamy będąc w porcie. Spacerując wzdłuż kanału portowego mijamy akwen nowego basenu rybackiego wraz z przylegającymi do niego obiektami, gdzie zobaczymy zacumowane jednostki: kutry rybackie, jachty żaglowe oraz stylizowane na galeony statki pirackie, które zapraszają na swój pokład, oferując rejsy po wodach Bałtyku.
- Muzeum w bunkrach z czasów II wojny światowej „Blűcher” to kompleks niemieckich bunkrów z lat 30 ubiegłego wieku, które ulokowane są na 12 metrowej wydmie – najwyższym wzniesieniu górującym nad plażą zachodnią. Bunkier ma dwie kondygnacje. W dolnej, ukrytej części działobitni, znajdują się schrony dla obsługi, połączone podziemnym korytarzem z bunkrem dowodzenia i kierowania ogniem. Obiekt ma służyć przekazywaniu wiedzy o historii w przystępnej, interaktywnej formie. Najciekawsze są podziemia, w których działa nowoczesne multimedialne muzeum. Ekspozycja pokazuje grozę wojny i bezsens wielkich nakładów poczynionych przez nazistów w celu uczynienia z Ustki nigdy nie dokończonej, militarnej twierdzy.
- Przed laty owiane złą sławą jeziorko Seekenmoor, to dziś idealny cel pieszych wypraw. Jeziorko nie ma oficjalnej nazwy, ale ze względu na opowieści o pojawiających się tu duchach i zjawach, które tajemniczym światłem wabiły ludzi w ciemną głębię jeziorka, nazywa się go Stawkiem Upiorów. Mroczna legenda mówi o zatopionej bryczce, w której zginął dziedzic wraz z rodziną. Oprócz tajemniczej legendy, miejsce to zasługuje na uwagę ze względu na swój ekosystem wodny. Niewielki akwen stanowi ostoję dla licznych gatunków roślin i zwierząt (płazy, gady, owady). Teren wokół stawku jest zmodernizowany, więc przyjemnie jest odpocząć w otoczeniu bogatej przyrody występującej w tym miejscu i patrzeć na strome wzgórza wydmowe.
- Idąc ulicą Portową po lewej stronie mijamy dawne budynki Stoczni Ustka, która zaczęła swoją działalność w 1946 r., a w 2002 r., jak wiele tego typu zakładów w Polsce, ogłosiła upadłość. Obecnie część terenów po upadłej stoczni są własnością prywatnej firmy, która wyburzyła już kilka starych hal i uporządkowała teren wokół, a w przyszłości zapewne powstaną w tym miejscu inwestycje mieszkaniowe. Za starymi obiektami po dawnej Stoczni Ustka mijamy nowsze i bardziej zadbane budynki, w których obecnie działa Stocznia Ustka sp. z o.o. powołana do życia w czerwcu 2002 r. Firma produkuje łodzie ratownicze, robocze, okrętowe urządzenia komunikacyjne, urządzenia wodujące oraz trapy i kładki. Ponadto prowadzi serwis środków ratunkowych i ratowniczych własnej produkcji, jak i innych producentów.
- Docierając z powrotem na Promenadę Nadmorską, warto jeszcze pospacerować po usteckim molo, które jest jakby przedłużeniem Bulwaru Portowego. Na samym początku molo, znajduje się kolejna atrakcja uzdrowiska, a mianowicie najczęściej fotografowany pomnik w mieście, czyli Ustecka Syrenka, która ma mitologiczną postać nagiej pół kobiety, pół ryby. Jej wzrok skierowany jest w stronę morza, gdyż wypatruje łodzi rybackich wracających z połowów. Jeśli wierzyć panującemu przekonaniu – potarcie lewej piersi Syrenki zapewnia szczęście i gwarantuje ponowną wizytę w Ustce. Turyści chętnie korzystają z tej możliwości.
Warianty i modyfikacje
- Wracając ze Stawku Upiorów możemy pójść inną drogą do miejsca startu wycieczki. Dochodząc do stacji kolejowej Ustka Uroczysko wystarczy skręcić w prawo i przez przejście kolejowe dojdziemy do ul. Kościelniaka, skąd przez ulice Wilczą i Darłowską dojdziemy do mostu na Słupi, a dalej jak w opisie.
Wskazówki praktyczne
- Wstęp do latarni jest płatny. W lipcu i sierpniu otwarta dla zwiedzających codziennie od 10.00. do zmierzchu, a w pozostałych miesiącach od piątku do niedzieli od 11.00. do 15.00. Dla grup zorganizowanych, poza sezonem, istnieje możliwość wstępu w pozostałe dni, po uprzednim zgłoszeniu.
- Przejście kładką jest bezpłatne; od 16.06. do 31.08. kładka otwarta w godzinach od 7.00. do 1.00. o każdej pełnej godzinie na 20 minut, a od 01.09. do 15.06. od 7.00 do 20.00. o każdej pełnej godzinie na 20 minut; przy wietrze przekraczającym 36 km / h kładka wykluczona z eksploatacji.
- W porcie czekają liczne tawerny i smażalnie ryb, w których skosztować można świeżych wyrobów.
- Wstęp do muzeum „Bunkry Blüchera” jest płatny. W sezonie na terenie muzeum znajduje się kiermasz militarny, tor łuczniczy, strzelnica sportowa oraz odbywają się rekonstrukcje historyczne i pokazy. Jest też kuchnia polowa serwująca grochówkę i kiełbasę.
- Przy Stawku Upiorów znajdują się drewniane pomosty, ławeczki oraz tablice informacyjne dotyczące miejsca. W razie deszczowej pogody można schronić się w wiacie.
- Wszystkie przejścia kolejowe, o których mowa na trasie, są dozwolonymi i bezpiecznymi dla pieszych przejściami.
- Liczne punkty gastronomiczne, restauracje, bary są ulokowane na Promenadzie Nadmorskiej, ale także na Bulwarze Portowym.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Ścieżka dydaktyczna "Orzechowska Wydma" pętlą z Ustki
Długość trasy: 10,00 km
Czas przejścia: 2h 53m
Trudność: Łatwa