Koskowa Góra z Makowa Podhalańskiego

Długość trasy: 22,84 km
Czas przejścia: 7h 19m
Trudność: Trudna

Spacer na najwyższą górę regionu. Trasa wiedzie wzdłuż zabudowań Makowa Podhalańskiego, następnie lasem, aby doprowadzić na szczyt Koskowej Góry, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na okoliczne pasma górskie. Po drodze zobaczyć można liczne kapliczki, w tym najbardziej znaną i bardzo okazałą pod samą Koskową Górą. W drodze powrotnej szlak przechodzi obok najważniejszego zabytku Makowa - Sanktuarium Matki Boskiej Makowskiej.

Maków Podhalański – Stańkowa (666 m n.p.m) – Ostrysz (708 m n.p.m) – Przysłopski Wierch (793 m n.p.m) – Koskowa Góra (867 m n.p.m) – Makowska Góra (648 m n.p.m) – Maków Podhalański

Autor:
Marta Przybyłowska

Marta Przybyłowska

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy przy dworcu kolejowym w Makowie Podhalańskim. Idziemy za znakami szlaku żółtego .
  2. Za ostatnimi zabudowaniami Makowa kończy się asfalt i ścieżka wchodzi w las. Po około godzinie z naszej lewej stronie odchodzi szlak czarny – będzie nam towarzyszył w drodze powrotnej. Trawersujemy kolejne wzniesienia – Stańkową, Ostrysz i Przysłopski Wierch.
  3. Docieramy na szczyt Koskowej Góry, na której widzimy również najbardziej charakterystyczny obiekt dla tego wzniesienia - wysoki nadajnik.
  4. Trzymając się szlaku żółtego docieramy do połączenia się ze szlakiem niebieskim, oba szlaki skręcają w lewo. Po chwili dochodzimy do kapliczki. Warto zajrzeć do środka i zatrzymać się tutaj na chwilę.
  5. Ruszamy z powrotem w stronę Makowa, najpierw tą samą drogą szlakiem żółtym . Docieramy do początku czarnego szlaku, który mijaliśmy w drodze pod górę. Skręcamy w prawo, za czarnymi znakami .
  6. Podążamy dalej szlakiem czarnym aż do skrzyżowania szlaków i ulic. Skręcamy w lewo i za znakami zielonymi i schodzimy w dół. Po pewnym czasie po lewej stronie zobaczymy duży kościół. Jest to Sanktuarium Matki Boskiej Makowskiej.
  7. Idąc dalej zielonym szlakiem , kończymy wycieczkę na rynku w Makowie.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Kapliczki - podczas spaceru warto zwracać uwagę na kapliczki na drzewach. Wiele z nich poświęconych jest partyzantom, którzy zginęli na tych terenach podczas potyczek z okupantem.
  2. Kapliczka pod Koskową Górą – zabytkowa kapliczka z 1910 roku, w środku znajduje się figura ukazująca trzeci upadek Chrystusa. Fundatorem kapliczki był właściciel okolicznych ziem – Jan Kosek. Z kapliczką wiąże się ciekawa legenda. Figura tworzona była na zamówienie sanktuarium i wieziona z Sidziny do Kalwarii Zebrzydowskiej przez trzy woły, drogą wiodącą przez wzniesienie nad Bogdanówką (dzisiejsza Koskowa Góra). Gdy woły dotarły na szczyt, nie chciały ruszyć się z miejsca i iść dalej. Zostało to uznane za znak i postanowiono wybudować tu kapliczkę, w której umieszczono przewożoną figurę. Dzisiaj obok niej stoi kamienny ołtarz oraz, po przeciwnej stronie, ostatnia stacja drogi krzyżowej prowadzącej z Bogdanówki.
  3. Koskowa Góra - będąc na szczycie warto obejść ją dookoła i obejrzeć panoramę z każdej strony. Na północ widzimy dalszą część Beskidu Makowskiego, na pierwszym planie szczyt Parszywki z widocznym krzyżem. Spoglądając na wschód widzimy po lewej stronie Beskid Wyspowy, a po prawej – Gorce. Oddzielone są one od Beskidu Makowskiego głęboką doliną Raby. Od strony południowego-wschodu przy dobrej pogodzie zobaczymy nawet wierzchołki Tatr. Na południu i południowym-zachodzie widok otwiera się na pierwszym planie na Beskid Makowski, jednak większe wrażenie robi Beskid Żywiecki z najwyższym szczytem polskich Beskidów – Babią Górą. Na zachodzie wyłaniają się natomiast łagodne wzniesienia Beskidu Małego.
  4. Sanktuarium Matki Boskiej Makowskiej Opiekunki i Królowej Rodzin – najbardziej znany i okazały kościół Makowa Podhalańskiego. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z końca XVI wieku, otaczany czcią od XVIII wieku. Oficjalnie koronowany został przez papieża Jana Pawła II w 1976 roku. Kościół jest w stylu klasycystycznym jako trzeci kościół w tym miejscu, barokowe prezbiterium wraz z kaplicą zachowane zostały jednak z poprzedniego kościoła.
  5. Rynek w Makowie Podhalańskim - znajdują się tutaj odremontowane kamieniczki, fontanna z pomnikiem hafciarki, pomnik „Nieznanemu Żołnierzowi i Ofiarom Wojny”, a przy wschodnim rzędzie kamienic zabytkowa Figura Matki Bożej. W sezonie działają budki z lodami.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę można wydłużyć skręcając na szczycie Koskowej Góry w stronę Jordanowa, podążając niebieskim szlakiem . Wybierając taką opcję przechodzimy przez wzniesienie o nazwie Groń, z rozległymi polanami. Na jednej z tych polan znajduje się Sanktuarium Czynu Zbrojnego OP „Harnaś” – kaplica upamiętniająca partyzantów walczących podczas II wojny światowej na tych terenach. Trasę kończymy w Jordanowie, skąd do Makowa możemy wrócić autobusem lub pociągiem.
  2. Wracając z Koskowej Góry do Makowa Podhalańskiego szlakiem czarnym możemy, zamiast skręcić w kierunku rynku w Makowie, wybrać szlak niebieski , który prowadzi przez Mioduszynę do Suchej Beskidzkiej. Na Mioduszynie znajduje się platforma widokowa, natomiast w Suchej Beskidzkiej wart zobaczenia jest renesansowy Zamek Suski z XVI wieku, nazywany Małym Wawelem, oraz Karczma „Rzym”, jedna z dwóch zachowanych i działających drewnianych karczm w Beskidach. Powrót do Makowa pociągiem lub autobusem.
  3. Trasę można również skrócić. Na Koskową można wyjść z Bogdanówki – na szczyt prowadzi droga asfaltowa, samochód można zostawić pod kościołem.
  4. Krótkim wariantem wycieczki może być również rozpoczęcie trasy w Skomielnej Czarnej i udanie się szlakiem niebieskim . Wycieczka taka zajmie około 1.5 godziny.

Wskazówki praktyczne

  1. Samochód w Makowie można zostawić na ul. Partyzantów niedaleko dworca kolejowego lub przy rynku.
  2. Trasa prowadzi w większości lasem, z nielicznymi polanami, początkowy odcinek to asfalt w mieście, sam szczyt Koskowej góry jest niezalesiony.
  3. Na sam szczyt Koskowej Góry można wjechać samochodem, jednak należy liczyć się z tym, że podjazd jest dość stromy.  W tym celu najlepiej z Makowa wyjechać w kierunku Jordanowa, skręcić na Żarnówkę i Wieprzec, następnie na Skomielną Czarną i na Bogdanówkę, skąd prowadzi droga asfaltowa na samą górę.
  4. Co roku na przełomie lipca i sierpnia w Makowie Podhalańskim oraz innych miejscowościach, między innymi w Żywcu, Wiśle, Szczyrku i Oświęcimiu, odbywa się Tydzień Kultury Beskidzkiej. Jest to cykliczna impreza folklorystyczna, podczas której przez 9 dni w wymienionych miejscowościach na dużych scenach odbywają się koncerty zespołów ludowych. Festiwal ten jest wspaniałą okazją do zapoznania się z kulturą i tradycją tego regionu.
Tak
22.84 km
489.32 m
731.44 m
744.44 m
19/30 (trudna)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
7h 19m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img