Koskowa Góra i Parszywka pętlą z Bogdanówki

Długość trasy: 10,24 km
Czas przejścia: 3h 12m
Trudność: Umiarkowana

Ładna krajobrazowo wycieczka na dwa widokowe szczyty w Beskidzie Makowskim. Ciekawa krajoznawczo wędrówka, podczas której zdobędziemy Koskową Górę i Parszywkę – szczyty zaliczane do Korony Beskidu Myślenickiego. Na trasie: sielankowe widoki, zaciszne osiedla, leśne ścieżki, kilka urokliwych kapliczek przydrożnych. To półdniowa górska pętla w sam raz na samotny lub rodzinny wypad.

Bogdanówka – Więciórka Polana Kaplica św. Anny – Parszywka (842 m n.p.m.) – Koskowa Góra (867 m n.p.m.) – Przełęcz pod Koskową Górą – Bogdanówka

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu przy kaplicy św. Jana Chrzciciela w Bogdanówce. Kierujemy się na południowy wschód, za znakami czarnego szlaku (kierunek: Kaplica św. Anny Polana 1 h 40 min.). Idziemy przez chwilę asfaltem, a następnie skręcamy w lewo. Mijamy ostatnie zabudowania i zagłębiamy się w las. Wędrujemy wygodnym, leśnym duktem.
  2. Po około półtorej godziny marszu dochodzimy do Więciórki Polany i żółtego szlaku prowadzącego przez pasmo Koskowej Góry. Skręcamy w lewo i po chwili docieramy do pięknie położonej kaplicy św. Anny z 1885 roku. Rozciąga się stąd ładny widok na okolicę.
  3. Dalej podążamy ścieżką pod górę, za znakami żółtego szlaku . Po kilku minutach zdobywamy szczyt Parszywki (842 m n.p.m.) – tu krzyż, ławeczki, nieco dalej tabliczka z oznaczeniem szczytu oraz współczesna, drewniana kaplica „Weronika”.
  4. Wędrujemy żółtym szlakiem przez pasmo Koskowej Góry. Docieramy do wysoko położonego osiedla Łazy w Bogdanówce – stoi tu murowana kaplica pod Koskową Górą. To znakomity punkt widokowy – roztacza się stąd rozległa panorama na Beskidy i Tatry.
  5. Podążamy na północ, za znakami żółtego i niebieskiego szlaku. W pewnym momencie szlak żółty odbija w prawo, my dalej prosto, trzymając się niebieskiego szlaku . Szlak omija wierzchołek Koskowej Góry (867 m n.p.m.), ale na szczyt prowadzi wyraźna droga, a wierzchołek oznaczony jest tabliczką.
  6. Kontynuujemy marsz niebieskim szlakiem przez las. Leśna ścieżka sprowadza delikatnie w dół. Dochodzimy do niewielkiej przełączki. W tym miejscu opuszczamy szlak niebieski i skręcamy w lewo na szlak czarny (kierunek: Bogdanówka).
  7. Najpierw przez las, potem przez łąki schodzimy do wsi. Dochodzimy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo. Mijamy szkołę w Bogdanówce i przystanek autobusowy. Jeszcze chwila marszu i dochodzimy na parking, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Koskowa Góra (867 m n.p.m.) to rozległy szczyt w Beskidzie Makowskim zaliczany do Diademu Polskich Gór oraz Korony Beskidu Myślenickiego. Góra jest łatwo rozpoznawalna w panoramie okolicy, gdyż w pobliżu wierzchołka znajduje się charakterystyczny przekaźnik telekomunikacyjny. Na sam szczyt Koskowej Góry nie prowadzi znakowany szlak turystyczny – szlaki żółty i niebieski przebiegają kilkaset metrów poniżej. Z rozległej kopuły szczytowej rozciąga się szeroka panorama: na północy widzimy Pogórze Wielickie, widok na wschód obejmuje Beskid Makowski, dalej Beskid Wyspowy oraz w oddali – Gorce. Na południu pięknie prezentują się Tatry, zaś na kierunku południowo-zachodnim Beskid Żywiecki: pasmo Polic i królowa Beskidów czyli Babia Góra. W zachodniej części panoramy wypatrzymy szczyty Beskidu Śląskiego oraz Beskidu Małego.
  2. Kapliczka pod Koskową Górą (zwana też Kaplicą Trzeciego Upadku) to znane i lubiane miejsce w Beskidzie Makowskim. Stoi w przysiółku Łazy w Bogdanówce, przy żółtym i niebieskim szlaku, ok. 600 metrów na północ od szczytu Koskowej Góry. Została zbudowana w 1910 roku. Fundatorem kapliczki był Jan Kosek urodzony w 1861 roku – leśniczy i właściciel okolicznych gruntów. Wewnątrz kapliczki – na kamiennym postumencie – znajduje się rzeźba przedstawiająca Chrystusa upadającego pod krzyżem. Na postumencie wyryto napis: „Jan Kosek prosi o westchnienie”. Z figurą związana jest miejscowa legenda. Figura miała być wykonana dla sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jednak w czasie transportu woły ciągnące wóz zatrzymały się w tym miejscu i nie chciały ruszyć dalej. Wówczas Jan Kosek – który uznał to za znak boży – wykupił figurę i ufundował kapliczkę, która stoi po dziś dzień. Jest to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Beskidzie Makowskim – rozciąga się stąd piękna panorama na Beskidy i Tatry. Można tu dotrzeć także wąską, asfaltową drogą z centrum Bogdanówki, wzdłuż stacji drogi krzyżowej.
  3. Parszywka (842 m n.p.m.) to szczyt położony we wschodniej części pasma Koskowej Góry, zaliczany do Korony Beskidu Myślenickiego. Można tu dojść szlakiem żółtym, który prowadzi przez całe pasmo Koskowej Góry – od Makowa Podhalańskiego do Pcimia. Na długim i rozległym grzbiecie Parszywki znajduje się kilka ciekawych miejsc: kaplica „Weronika” postawiona w 2020 roku, poniżej szczytu kolejna drewniana – kryta gontem – kapliczka na murowanym postumencie. Nieopodal – na rozległej polanie – znajduje się stylowa restauracja „Wrzosowy Dwór”.
  4. Kaplica „Weronika” na Parszywce została postawiona w 2020 roku, w czasie pamiętnej zarazy, z inicjatywy grupy turystyczno-krajoznawczej „Nieprzemakalni” działającej przy Kliszczackim Centrum Kultury w Tokarni. Wnętrze kaplicy zdobi polichromia, która jest dziełem brata Marcina Świądra. Polichromia inspirowana jest twórczością Jerzego Nowosielskiego. Kaplica jest otwarta i odbywają się w niej nabożeństwa.
  5. Warta uwagi jest również zbudowana z kamienia ciosanego kaplica św. Anny w Więciórce Polanie z 1885 roku. Stoi we wschodniej części pasma Koskowej Góry, przy żółtym szlaku prowadzącym na Parszywkę. Jedna z miejscowych legend mówi, jakoby pieniądze na postawienie kapliczki pochodziły od zbójników. W czasie II wojny światowej schronienie znaleźli tu żołnierze AK. Co roku, 26 lipca – w dzień świętej Anny – w kaplicy odbywa się uroczysty odpust odprawiany przez salwatorianów z Więciórki, który przyciąga tłumy wiernych. Z polany rozciąga się ładna panorama na okolicę.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można skrócić i spod kaplicy pod Koskową Górą (z osiedla Łazy) wrócić do Bogdanówki drogą asfaltową. Wiedzie tędy droga krzyżowa oraz szlak Konfederatów Tatrzańskich upamiętniający podziemną organizację niepodległościową działającą podczas okupacji w latach 1941-1942 na Podhalu oraz w Beskidzie Makowskim (organizacja działała w okolicach Bogdanówki, Więciórki, Skomielnej Czarnej i Łętowni). Szlak został utworzony w 2014 roku. Na zejście tą drogą trzeba przeznaczyć około godzinę.
  2. Trasę można wydłużyć i zdobyć Przysłopski Wierch (793 m n.p.m.) – kolejny szczyt zaliczany do Korony Beskidu Myślenickiego. Z osiedla Łazy w Bogdanówce – spod kapliczki pod Koskową Górą – wędrujemy szlakami żółtym i niebieskim . Po ok. 10 minutach marszu odbijamy w prawo, trzymając się żółtego szlaku. Z tego miejsca na Przysłopski Wierch dojdziemy w około pół godziny. Po zdobyciu szczytu wracamy na trasę po własnych śladach.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Bogdanówki jeżdżą autobusy z Myślenic. Kursy realizowane są przede wszystkim w dni powszednie i w dni nauki szkolnej. Wysiadamy na przystanku przy szkole podstawowej w Bogdanówce.
  2. Samochód najlepiej zaparkować pod kaplicą św. Jana Chrzciciela w Bogdanówce – znajduje się tu duży parking.
  3. Samochodem można dojechać aż do przysiółka Łazy w Bogdanówce, wąską i stromą asfaltową drogą. Stąd już blisko na szczyt Koskowej Góry lub na Parszywkę. Auto można zaparkować na łące w pobliżu kapliczki pod Koskową Górą.
  4. Pod Parszywką, niedaleko żółtego szlaku, znajduje się restauracja „Wrzosowy Dwór”, w której można zjeść ciepły posiłek. W centrum Bogdanówki – obok budynku Ochotniczej Straży Pożarnej – znajduje się sklep, w którym można kupić prowiant na drogę.
  5. Nawierzchnia na szlaku to przede wszystkim leśne ścieżki i polne drogi. Krótkie odcinki prowadzą asfaltem. Na trasie nie ma stromych podejść. Na wędrówkę zabierzmy wygodne obuwie turystyczne.
  6. Na trasie nie brakuje punktów widokowych i urokliwych miejsc z rozległymi panoramami.
  7. Wycieczkę można połączyć ze zdobywaniem odznak turystycznych: Korony Beskidu Myślenickiego oraz Diademu Polskich Gór.
Tak
Tak
10.24 km
291.12 m
374.56 m
373.56 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 12m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img