Krowia Góra i Cisy Raciborskiego pętlą z Harbutowic

Długość trasy: 8,15 km
Czas przejścia: 2h 40m
Trudność: Umiarkowana

Ładna krajobrazowo trasa po mniej uczęszczanych szlakach Beskidu Makowskiego wyprowadzająca w pasmo Babicy z malowniczej doliny Harbutówki. Idealna propozycja dla tych, którzy chcą spędzić czas wędrując po górskich ścieżkach bez forsownego wysiłku. Po drodze ciekawe panoramy na Wzgórza Lanckorońskie oraz pyszne widoki na Koskową Górę i Beskid Żywiecki. Podczas wędrówki odwiedzimy także lokalną ciekawostkę przyrodniczą – Cisy Raciborskiego.

Harbutowice Przełęcz Sanguszki – Krowia Góra (618 m n.p.m.) – Grzbiet Bieńkowskiej Góry – Cisy Raciborskiego – Przełęcz Sanguszki

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy na przełęczy Sanguszki w Harbutowicach, skąd udajemy się szlakiem niebieskim na południe. Wędrujemy asfaltem w kierunku Krowiej Góry, na tym odcinku towarzyszą nam ładne widoki na Wzgórza Lanckorońskie, pasmo Barnasiówki i dolinę Harbutówki. Mijamy zabudowania wysoko położonego przysiółka Ruskówka. Szlak odbija w prawo, wchodzimy do lasu.
 2. Leśna ścieżka wyprowadza na szczyt Krowiej Góry (618 m n.p.m.). Następnie dróżką wśród zagajników dochodzimy do asfaltowej drogi i węzła szlaków.
 3. Skręcamy w lewo (kierunek: Babica 1 h). Wędrujemy przez las dość ostro pod górę szlakami koloru niebieskiego i czerwonego . Wychodzimy na grzbiet Bieńkowskiej Góry. Czeka nas teraz atrakcyjny krajobrazowo odcinek – po prawej stronie widać pasmo Koskowej Góry, na dalszym planie Beskid Żywiecki.
 4. Szlak niebieski odbija w prawo. My dalej prosto za znakami czerwonego i czarnego szlaku. Dochodzimy do wiaty turystycznej. W tym miejscu skręcamy w lewo (kierunek: Cisy Raciborskiego) na szlak czarny .
 5. Ścieżka prowadzi dość stromo w dół przez las, potem już łagodnie przez pola. Dochodzimy do pomnika przyrody – Cisów Raciborskiego. Szlak czarny doprowadza do znanego nam już przysiółka Ruskówka, skąd asfaltem – szlakiem niebieskim – wracamy na przełęcz Sanguszki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Przełęcz Sanguszki, gdzie zaczynamy naszą wycieczkę, rozdziela Beskid Makowski od Wzgórz Lanckorońskich, które geograficznie zaliczane są do Pogórza Wielickiego. Przez przełęcz przechodzi droga wojewódzka nr 956 – droga została zbudowana pod koniec XIX wieku za czasów zaboru austriackiego, a oddana do użytku w 1895 roku. Wiedzie tędy także długodystansowy szlak turystyczny koloru niebieskiego prowadzący z Kacwina do Brzeźnicy. Około 200 metrów na północ od przełęczy, przy niebieskim szlaku, znajduje się krzyż oraz kamień upamiętniający walki konfederatów barskich, jakie toczyły się w okolicy w 1771 roku. Poniżej przełęczy, przy głównej drodze, stoi oryginalna studnia z 1912 roku – pobierali z niej dawniej wodę podróżni jadący gościńcem, było to też miejsce pojenia koni.
 2. Krowia Góra (618 m n.p.m.) to szczyt zaliczany do Beskidu Makowskiego, który wznosi się na południe od przełęczy Sanguszki. Z północnych zboczy Krowiej Góry roztacza się interesująca panorama na okolicę. Widać stąd Wzgórza Lanckorońskie, dość wyraźne wzniesienia Jaroszowickiej Góry, Żaru i Lanckorońskiej Góry. Ciekawie prezentuje się stąd pasmo Barnasiówki. W kierunku zachodnim przy dobrej pogodzie można zobaczyć Łamaną Skałę i Leskowiec położone w Beskidzie Małym.
 3. Bieńkowska Góra (676 m n.p.m.) to dość długi grzbiet położony w paśmie Babicy. Ze szlaku rozciąga się piękna i rozległa panorama na Beskid Makowski (z dominującą w krajobrazie Koskową Górą), Beskid Żywiecki (z widoczną na dalszym planie Babią Górą) oraz Gorce.
 4. Podczas wędrówki czarnym szlakiem napotkamy dużą osobliwość przyrodniczą położoną na terenie wsi Harbutowice – to Cisy Raciborskiego, których wiek szacuje się na około 700 lat. Jest to okaz męski i żeński. Ich nazwa pochodzi od nazwiska profesora Mariana Raciborskiego – przyrodnika i botanika, który był prekursorem ochrony przyrody w Polsce.
 5. Szlak niebieski, którym będziemy wędrować na początku naszej wycieczki, to fragment długodystansowego szlaku prowadzącego z Brzeźnicy do Kacwina. Szlak ten o długości około 144 km wiedzie przez teren Pogórza Wielickiego, Beskidu Makowskiego, Beskidu Wyspowego, Gorców, Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz Magury Spiskiej. Jest ładny krajobrazowo i interesujący pod względem krajoznawczym.

Warianty i modyfikacje

 1. Z przełęczy Sanguszki możemy udać się na wędrówkę szlakiem niebieskim w kierunku północnym, by odwiedzić Las Groby i znajdujące się tam mogiły konfederatów barskich. Miejsce to jest świadectwem walk, jakie toczyły się na wzgórzu w 1771 roku. Szlak prowadzi drogą wśród pól, potem lasem. Z przełęczy Sanguszki do mogił konfederatów barskich dojdziemy w około 50 minut.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Harbutowic kursują dość często busy z Krakowa (kierunek: Sucha Beskidzka, Zawoja). Wysiadamy na przystanku autobusowym na przełęczy Sanguszki (na granicy Harbutowic z Palczą).
 2. Na przełęczy Sanguszki, a więc w miejscu, gdzie zaczynamy naszą wędrówkę, nie ma wyznaczonego parkingu dla turystów zmotoryzowanych. Auto możemy zostawić na niewielkiej zatoczce, po przeciwnej stronie obelisku znajdującego się na przełęczy (miejsce to znajduje się po lewej stronie, jadąc od Harbutowic w kierunku Palczy – przechodzi tędy niebieski szlak turystyczny). Na niewielkim placyku zmieszczą się trzy samochody.
 3. Nawierzchnia na szlaku to przede wszystkim leśne ścieżki, zatem podczas wędrówki przydadzą się wygodne buty turystyczne. Początkowy odcinek wiedzie asfaltem, zaś trasa przez grzbiet Bieńkowskiej Góry prowadzi drogą wśród pól, która bywa rozjeżdżana przez motory i quady. Poniżej szczytu Bieńkowskiej Góry – w miejscu, gdzie czarny szlak skręca w lewo – znajduje się wiata, w której można się schronić na wypadek deszczu.
Tak
8.15 km
227.12 m
349.60 m
349.60 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 40m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img