Spacerem przez Wzgórza Lanckorońskie

Długość trasy: 7,85 km
Czas przejścia: 2h 24m
Trudność: Łatwa

Pełna rozmaitości trasa wiodąca przez Wzgórza Lanckorońskie, która obfituje w wiele ciekawostek krajoznawczych. Wycieczka po niewysokich wzniesieniach Pogórza Wielickiego może być znakomitą okazją do poznania lokalnej historii i kultury. Jaką tajemnicę skrywa Las Groby? Co odkryjemy na Lanckorońskiej Górze? Wędrówkę zakończymy w Lanckoronie – miejscu, w którym czas się zatrzymał.

Harbutowice Przełęcz Sanguszki – Las Groby – mogiły konfederatów barskich – Dział Palecki – Lanckorona

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na przełęczy Sanguszki przy drodze wojewódzkiej nr 956 w Harbutowicach. Będziemy wędrować szlakiem koloru niebieskiego . Kierujemy się na północ asfaltową drogą. Po około 200 metrach po lewej stronie mijamy krzyż i obelisk upamiętniający walki konfederatów barskich w 1771 roku. Maszerujmy delikatnie pod górę, osiągając wierzchołek Kopytówki (549 m n.p.m.).
  2. Dochodzimy do granicy lasu. Z tego miejsca roztacza się ładna panorama na Wzgórza Lanckorońskie, dolinę Harbutówki, pasmo Barnasiówki oraz pasmo Babicy. Czeka nas teraz krótki odcinek wiodący wzdłuż granicy lasu, po prawej stronie towarzyszą nam wciąż ładne widoki.
  3. Następnie ostry skręt w lewo doprowadza do Lasu Groby. Po około 10 minutach marszu dochodzimy do polany „Na Świętym Michale” – znajdują się tu mogiły konfederatów barskich, kapliczka św. Michała oraz ławeczki.
  4. Wędrujemy ścieżką przez las łagodnie pofałdowanym terenem, trzymając się znaków niebieskiego szlaku . Po wyjściu z lasu szlak prowadzi przez chwilę polnymi dróżkami (uwaga na oznaczenia!). Dochodzimy do asfaltu.
  5. Ostatni odcinek wiedzie asfaltową drogą (około 2,5 km), wpierw ulicą Palecką, później Józefa Piłsudskiego. Szlak doprowadza nas do rynku w Lanckoronie, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Wzgórza Lanckorońskie zaliczane są geograficznie do Pogórza Wielickiego. Jest to grupa wzniesień położonych na północ od pasma Chełmu. Wzgórza rozciągają się od doliny Skawy na zachodzie do doliny Harbutówki na wschodzie. Wśród wzniesień dominują: Lanckorońska Góra (545 m n.p.m.), Żar (520 m n.p.m.), Strońska Góra (503 m n.p.m.).
  2. W Lesie Groby, tuż przy niebieskim szlaku, znajdują się mogiły konfederatów barskich. Są one świadectwem bitwy z 1771 roku, jaką rozegrali konfederaci z wojskami rosyjskimi. Szacuje się, że na wzgórzu jest pochowanych około 300 konfederatów. Miejsce to zwane jest „Na Świętym Michale”. Obok mogił konfederatów barskich znajduje się ciekawa kapliczka św. Michała. Według tradycji stoi ona na miejscu dawnego kościółka parafialnego, którego historia sięga XVI wieku.
  3. Szlak niebieski, którym będziemy wędrować, to fragment długodystansowego szlaku turystycznego prowadzącego z Brzeźnicy do Kacwina. Szlak ten o długości około 143 km wiedzie przez teren Pogórza Wielickiego, Beskidu Makowskiego, Beskidu Wyspowego, Gorców, Kotliny Orawsko-Nowotarskiej oraz Magury Spiskiej. Jest ładny krajobrazowo i bardzo interesujący pod względem krajoznawczym.
  4. Dużo można pisać i opowiadać o Lanckoronie nazywanej „Miastem Aniołów”, która jest jedną z najbardziej malowniczych miejscowości w Małopolsce. Mimo że obecnie Lanckorona nie posiada praw miejskich (które utraciła w roku 1934), zachowała urok dawnego, galicyjskiego miasteczka. Duże wrażenie robi rynek otoczony niewielkimi, drewnianymi domami wybudowanymi w latach 90. XIX wieku, i wąskie uliczki, w których czas jakby się zatrzymał. Od wielu lat miejscowość odwiedzana jest przez artystów, którzy szukają tu natchnienia i inspiracji.

Warianty i modyfikacje

  1. Będąc w Lanckoronie warto podejść na Lanckorońską Górę (545 m n.p.m.), która skrywa wiele tajemnic z przeszłości. Na wzgórzu znajdują się ruiny średniowiecznego zamku wzniesionego w połowie XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Zamek był najważniejszą twierdzą konfederatów barskich, którzy obrali go na swą siedzibę w 1768 roku i dzielnie bronili przed wojskami rosyjskimi. Do dziś po dawnym zamku zachowały się fundamenty dwóch baszt oraz fragment murów obronnych. Wokół Lanckorońskiej Góry wytyczono kilka tras spacerowych o łącznej długości około 10 kilometrów, o intrygująco brzmiących nazwach: Aleja Zakochanych, Aleja Cichych Szeptów, Droga na Moczary, Droga do Dawnego Kamieniołomu.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Harbutowic kursują busy z Krakowa (kierunek: Sucha Beskidzka, Zawoja). Wysiadamy na przystanku autobusowym na przełęczy Sanguszki (na granicy Harbutowic z Palczą). Z rynku w Lanckoronie odjeżdżają busy do Wadowic. Z Lanckorony można też wrócić z przesiadką w miejscowości Brody (koło Kalwarii Zebrzydowskiej), z której „złapiemy” więcej połączeń.
  2. Na przełęczy Sanguszki znajduje się niewielka zatoczka, na której możemy zaparkować samochód. Miejsce to znajduje się przy niebieskim szlaku, po lewej stronie drogi, jadąc od Harbutowic w kierunku Palczy (naprzeciwko pomnika). W Lanckoronie wytyczono sporo miejsc do parkowania. W słoneczne weekendy parking w rynku może być zapełniony po brzegi.
  3. Nawierzchnia na szlaku to leśne ścieżki, asfalt oraz polne dróżki. W Lesie Groby po deszczu szlak może być błotnisty. Nie polecamy skrótu do kapliczki św. Michała (oznaczonego żółtą strzałką), gdyż odcinek ten jest rozjeżdżony przez motory i kiepsko oznaczony w terenie.
  4. W Lanckoronie znajdziemy kilka klimatycznych kawiarni, w których warto zatrzymać się na dłużej. Wśród turystów szczególną popularnością cieszy się Cafe Arka położona zaledwie dwie minuty od rynku.
7.85 km
110.88 m
118.56 m
126.56 m
7/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 24m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img