Kamienie Brodzińskiego

Długość trasy: 1,11 km
Czas przejścia: 0h 18m
Trudność: Łatwa

Kamienie Brodzińskiego nie są tak popularne wśród turystów jak Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach czy rezerwat „Diable Skały” w Bukowcu. Ta malownicza grupa skałek znajdująca się na Paprotnej – w południowej części Pogórza Wiśnickiego – warta jest bliższego poznania. Ładny, sosnowy las, dobrze oznaczona ścieżka przyrodnicza i efektowne wychodnie skalne w kształcie grzybów, baszt i ambon. Wycieczka stworzona dla małych, dziecięcych nóżek spodoba się także starszym turystom.

Lipnica Górna – Ścieżka przyrodnicza „Kamienie Brodzińskiego” – Lipnica Górna

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w Lipnicy Górnej, przy drodze wojewódzkiej nr 966. Kierujemy się za Gospodę pod Kamieniem, gdzie znajduje się pierwszy przystanek ścieżki przyrodniczej „Kamienie Brodzińskiego” znaczonej symbolem zielonego liścia.
  2. Ścieżka prowadzi przez ładny, sosnowy las delikatnie pod górę, zboczem Paprotnej. Po drodze mijamy ławeczki i kolejne stanowiska ścieżki przyrodniczej.
  3. Po ok. 15 minutach marszu dochodzimy do malowniczych skał – Kamieni Brodzińskiego – położonych w szczytowej partii Paprotnej. Ścieżką obchodzimy skały z prawej strony (poniżej znajduje się śródleśna polana).
  4. Za ostatnią skałką ścieżka wykręca ostro w prawo. Po chwili dołącza szlak koloru niebieskiego (prowadzący z Bochni do Rajbrotu).
  5. Schodzimy do drogi nr 966. Skręcamy w prawo i po chwili docieramy do Gospody pod Kamieniem, gdzie kończymy wycieczkę, zamykając pętlę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Kamienie Brodzińskiego położone w okolicy wzniesienia Paprotna na Pogórzu Wiśnickim to grupa malowniczych skał zbudowanych z piaskowca istebniańskiego. Rozsiane w szczytowej partii wzgórza wychodnie przyjmują finezyjne kształty grzybów, baszt i ambon skalnych. W 1938 roku – z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, Oddział w Bochni – skały nazwano imieniem Kazimierza Brodzińskiego i objęto ochroną rezerwatową. Obecnie Kamienie mają status pomnika przyrody. Poszczególne skałki noszą nazwy: „Okręt”, „Wielki Kamień”, „Górna Ambona Stokowa”, „Dolna Ambona Stokowa”. Okolica wchodzi w skład Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Na skałkach często można spotkać wspinaczy uprawiających bouldering.
  2. Ścieżka przyrodnicza „Kamienie Brodzińskiego” ma długość ok. 1 km i jest znaczona symbolem zielonego liścia. Zaczyna się przy Gospodzie pod Kamieniem w Lipnicy Górnej – pierwszy przystanek ścieżki poświęcony jest poecie Kazimierzowi Brodzińskiemu. Na kolejnych stanowiskach umieszczono tablice z opisem ciekawostek ze świata przyrody oraz geologii. Ścieżka w formie pętli ma 6 przystanków. Wiedzie przez las w rejonie wzgórza Paprotna. W drzewostanie oprócz dominującej sosny występuje też dąb szypułkowy oraz brzoza brodawkowata.
  3. Kazimierz Brodziński – od którego nazwiska pochodzi nazwa Kamieni – urodził się w pobliskiej Królówce w 1791 roku. Chodził do szkoły w Lipnicy Murowanej, potem kształcił się w Tarnowie. Był poetą, przedstawicielem sentymentalizmu w literaturze, autorem licznych sielanek. W lesie na Paprotnej – pośród malowniczych skałek – szukał natchnienia i odpoczynku. Warto wspomnieć, że drewniany kościół św. Jakuba Apostoła z XV wieku, w którym został ochrzczony przyszły poeta, został przeniesiony z Królówki i stoi obecnie w miejscowości Rozdziele w Beskidzie Wyspowym.  

Warianty i modyfikacje

  1. Na terenie Pogórza Wiśnickiego jest więcej interesujących skałek. Warte poznania są Skałki Chronowskie położone na Kobylej Górze oraz Kamień Grzyb znajdujący się w leśnych ostępach między Połomiem Dużym a Leksandrową.
  2. Dla tych, którzy nie boją się wyzwań, polecamy mało znane cztery skałki znajdujące się w lesie na zachód od cmentarza wojennego nr 303. Aby tam dotrzeć, jadąc z Muchówki w kierunku Lipnicy Murowanej, skręcamy na Porąbkę. Po przejechaniu ok. 2 km parkujemy przy cmentarzu wojskowym. Stąd udajemy się leśną drogą (bez szlaku) w kierunku zachodnim. Przechodzimy przez polanę, dalej na wprost, następnie droga dwukrotnie skręca. Po ok. 5 minutach marszu dochodzimy do skalnej grani – po prawej stronie mijamy skałkę o nazwie Huba. Wzdłuż grani schodzimy do kolejnych skałek.

Wskazówki praktyczne

  1. Parking znajduje się w Lipnicy Górnej, przy drodze wojewódzkiej nr 966 prowadzącej z Muchówki do Lipnicy Murowanej, tuż przy wejściu na ścieżkę przyrodniczą. Samochód można postawić w pobliżu Hotelu i Gospody pod Kamieniem.
  2. Ścieżka wiedzie przez las, łagodnie pofalowanym terenem. Na trasie nie spotkamy uciążliwych podejść ani zejść. Warto poeksplorować teren w rejonie szczytu Paprotnej, bowiem poza szlakiem znajdziemy też inne interesujące skałki. Poniżej Kamieni – na rozdrożu, gdzie szlak niebieski odbija w prawo, znajduje się niewielka śródleśna polana. Na trasie znajdują się ławeczki.
  3. Ciepły posiłek możemy zjeść w Gospodzie pod Kamieniem w Lipnicy Górnej.
Tak
1.11 km
17.37 m
4/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 18m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img