Przez Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy

Długość trasy: 14,24 km
Czas przejścia: 4h 17m
Trudność: Umiarkowana

Wycieczka przez obszar Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego, wprost kipiąca od osobliwości przyrody, zaskakujących widoków i zabytków kultury i historii.

Rajbrot – Kamienie Brodzińskiego – Lipnica Górna – Połom Duży – Kamień Grzyb – Leksandrowa – Nowy Wiśnicz

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wyruszamy szlakiem niebieskim spod kościoła pw. Narodzenia NMP w Rajbrocie kierując się na północ, mijamy kolejno trzy mosty na Uszwicy i osiągamy odejście szlaku z drogi w lewo w miejscowości Winkiel.
  2. Mijamy Kamienie Brodzińskiego i idąc obok Lipnicy Górnej po prawej docieramy do Połomu Dużego.
  3. Idąc dalej na północ osiągamy rezerwat Kamień Grzyb.
  4. Następnie przechodzimy przez wieś Leksandrowa.
  5. W ostatnim etapie docieramy do Nowego Wiśnicza i kończymy wycieczkę przy wiśnickim Zamku.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Całość trasy leży na obszarze Wiśnicko - Lipnickiego Parku Krajobrazowego chroniącego wyróżniający się krajobraz przyrodniczy i kulturowy. Znajdziemy w nim wzgórza z licznymi ostańcami skalnymi, głębokie doliny rzeczne, strome jary potoków, pola, łąki, lasy i torfowiska.
  2. Rajbrot – kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia NMP, zbudowany w 1511 rok, drewniany, wewnątrz barokowy obraz Marii z Dzieciątkiem, późnogotyckie rzeźby, kamienna chrzcielnica, ambona z XVI wieku a na zewnątrz ogrodzenie z kaplicami i drewniana dzwonnica.
  3. Rajbrot – cmentarze wojskowe rozsiane po wsi, pozostałość operacji Łapanowsko-Limanowskiej z 1914 roku.
  4. Po wejściu od Rajbrotu w las – Kamienie Brodzińskiego – pomnik przyrody nieożywionej, malownicze skałki piaskowcowe, wśród nich  ścieżka spacerowo – przyrodnicza.
  5. Kamień Grzyb koło osady Bukowiec w lesie – rezerwat przyrody nieożywionej – zespół skałek, z których największa w kształcie grzyba, ma 7 m wysokości.
  6. Docierając do Nowego Wiśnicza, po prawej stronie na wzniesieniu możemy dostrzec budynki więzienia, będącego dawniej klasztorem karmelitów bosych, zlikwidowanym w 1783 roku. Kary odsiadywali tam m.in. tatrzańscy zbójnicy.
  7. Największą atrakcją Nowego Wiśnicza jest doskonale zachowany zamek i zespół zamkowy z 2. połowy XIV wieku. Zamek jest dostępny do zwiedzania, administruje nim Muzeum Ziemi Wiśnickiej.
  8. Do innych ciekawych miejsc w Nowym Wiśniczu należy kościół parafialny, zespół klasztorny karmelitów z XVII wieku, fortyfikacje bastionowe, ratusz miejski, cmentarz żydowski.
  9. W pobliżu zamku w Nowym Wiśniczu znajduje się muzeum pamiątek po Janie Matejce "Koryznówka".

Warianty i modyfikacje

  1. Od Połomu Dużego możemy nie wchodzić szlakiem w las, lecz iść obszarem zabudowanym ulicą Limanowskiego do Wiśnicza, omijając Kamień Grzyb.
  2. Możemy ominąć odcinek leśny od górki Paprotna do Połomu Dużego i podążać terenem zabudowanym.
  3. Będąc w Rajbrocie możemy odwiedzić okoliczne górki – Dominiczną Górę, Rogozową, Paprotną i Piekarską Górę.
  4. Z Lipnicy Górnej, obok której prowadzi trasa, można odwiedzić Lipnicę Murowaną, a w niej zabytkowy układ urbanistyczny, posąg bł. Szymona z Lipnicy na Rynku, drewniany gotycki kościółek cmentarny św. Leonarda, gotycki kościół parafialny św. Andrzeja Apostoła i szereg ciekawych starych budynków.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Rajbrotu możemy dojechać busem z Bochni. Z kolei do Bochni możemy dojechać busem z Krakowa, oprócz tego Bochnia leży na trasie linii kolejowej łączącej południowo wschodnie i zachodnie rejony kraju, dzięki czemu jest dostępna bezpośrednio zarówno z bliższych, jak i dalszych miejscowości (Tarnów, Nowy Sącz, Kraków, Rzeszów, Przemyśl, Katowice, Opole, Wrocław).
  2. Nowy Wiśnicz jest bardzo dobrze skomunikowany z Bochnią oraz Krakowem. Możemy stąd również dojechać busem do Rajbrotu, jeżeli chcemy wrócić do pozostawionego na początku trasy samochodu, który możemy zaparkować na parkingu w pobliżu kościoła.
  3. Zwiedzanie Zamku w Nowym Wiśniczu jest płatne – należy wykupić bilet. Szczegóły dotyczące zwiedzania warto sprawdzić na stronie internetowej zamku.
  4. "Koryznówka" to oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, informacje na temat godzin i cennika zwiedzania znajdziemy na stronie internetowej muzeum.
  5. Na trasie wycieczki znajduje się kilka punktów gastronomicznych, m.in. w pobliżu Kamienia Brodzińskiego, w Połomie Dużym oraz na końcu trasy, w Nowym Wiśniczu.
Tak
14.24 km
163.72 m
291.04 m
350.04 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 18m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img