Z bacówki „Biały Jeleń” na Piekarską Górę

Długość trasy: 6,35 km
Czas przejścia: 1h 55m
Trudność: Umiarkowana

Rodzinna wycieczka na pełną tajemnic Piekarską Górę połączona z wizytą w bacówce „Biały Jeleń”, która słynie z pysznej, regionalnej kuchni. Północne zbocza Piekarskiej Góry, poprzecinane głębokimi wąwozami, skrywają według legend zbójnickie skarby ukryte w leśnym gąszczu. Podczas wędrówki będzie też chwila na odpoczynek przy źródełku powstańców styczniowych z krystalicznie czystą wodą. Zapraszamy do Iwkowej!

Bacówka „Biały Jeleń” – Źródełko powstańców styczniowych – Piekarska Góra (515 m n.p.m.) – Krzyż powstańców styczniowych pod Piekarską Górą – Iwkowa Gawełdowo – Bacówka „Biały Jeleń”

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy pod bacówką „Biały Jeleń” w Iwkowej. Drogowskaz informuje nas, że na Piekarską Górę mamy 1 h 20 minut marszu. Będziemy wędrować szlakiem gminnym oznaczonym biało-czerwonym kwadratem . Schodzimy drogą asfaltową w kierunku doliny, skręcamy w prawo, a po chwili w lewo na dróżkę wśród pól (drogowskaz: źródełko powstańców ok. 800 metrów).
  2. Ścieżka wśród pól doprowadza nas do źródełka powstańców styczniowych (na tym odcinku szlak jest kiepsko oznaczony). Wchodzimy do lasu, po chwili dołącza szlak zielony, który wiedzie z Rajbrotu. Idziemy grzbietem Piekarskiej Góry leśną ścieżką, trzymając się zielonego szlaku oraz szlaku gminnego oznaczonego biało-czerwonym kwadratem .
  3. Mijamy nieoznaczony szczyt Piekarskiej Góry (515 m n.p.m.). Poniżej szczytu znajduje się krzyż powstańczy, wiata oraz ławeczki. Z tego miejsca schodzimy do Iwkowej szlakiem gminnym oznaczonym biało-żółtym kwadratem – wpierw dość ostro w dół, potem już łagodniej przez las.
  4. Dochodzimy do drogi asfaltowej. Skręcamy w prawo i maszerujemy drogą przez wieś przez około 20 minut. Docieramy do znanego nam już rozwidlenia dróg poniżej bacówki „Biały Jeleń”. Czeka nas teraz ostatnia prosta – asfaltowa droga wiodąca pod górkę doprowadza nas do bacówki, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Piekarska Góra (515 m n.p.m.) położona w paśmie Szpilówki skrywa rozmaite ciekawostki. Jest to zalesione wzniesienie, którego grzbietem biegnie granica Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Północne zbocza tej góry są bardzo strome, a w głębokich wąwozach znajdować się miały niegdyś zbójnickie kryjówki. Pod szczytem Piekarskiej Góry znajduje się drewniany, dębowy krzyż powstańczy, który wedle tradycji został postawiony przez powstańców styczniowych w 1864 roku w podzięce za ich szczęśliwy powrót do domów.
  2. Źródełko powstańców styczniowych znajdujące się u stóp Piekarskiej Góry, na skraju lasu, to miejsce o ciekawej historii. Wedle przekazów w tym miejscu odpoczywali powstańcy styczniowi, którzy wracali do swych domów w Iwkowej po przegranej bitwie pod Miechowem w lutym 1863 roku. Tu opatrywali swe rany, a woda ze źródełka miała dla nich leczniczą moc.
  3. Bacówka „Biały Jeleń” – położona w lesie pod szczytem Rogozowej – to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów. Jest to znakomita baza wypadowa na szlaki Pogórza Rożnowskiego, Pogórza Wiśnickiego oraz Beskidu Wyspowego. Można stąd wyruszyć na Piekarską Górę, Szpilówkę, Rogozową czy w pasmo Łopusza i Kobyły. Obok bacówki znajduje się niewielki zwierzyniec, który zachwyci najmłodszych gości, a w nim: jeleń, dziki, owce, kozy, psy i koty. Działa tu także stadnina koni huculskich. Warto spróbować lokalnych potraw wyrabianych według tradycyjnych receptur: śliwkę po iwkowsku, żur bacowski, pierogi pogórzańskie czy kiszkę pasterską.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy wydłużyć, by zaliczyć Szpilówkę (516 m n.p.m.) i stojącą na szczycie wieżę widokową. Z Piekarskiej Góry na Szpilówkę dojdziemy w około 30 minut szlakiem koloru zielonego oraz szlakiem gminnym znaczonym biało-czerwonym kwadratem . Trasa prowadzi przez las łagodnie pofałdowanym terenem.
  2. Możemy zmodyfikować drogę powrotną, by uniknąć odcinka wiodącego asfaltem przez wieś. Z Piekarskiej Góry wracamy tak samo leśną ścieżką. Na rozwidleniu szlaków, powyżej źródełka powstańców, skręcamy w prawo na szlak zielony . To ładny, leśny odcinek, który sprowadza nas do doliny Piekarskiego Potoku. Następnie skręcamy w lewo na szlak czarny , który po około 30 minutach doprowadzi nas do bacówki „Biały Jeleń”.

Wskazówki praktyczne

  1. Parking dla turystów zmotoryzowanych znajduje się 50 metrów poniżej bacówki „Biały Jeleń”. Jeśli wyruszamy na kilkugodzinną wędrówkę w teren, nie zostawiajmy auta pod samą bacówką.
  2. Po wędrówce możemy posilić się w bacówce „Biały Jeleń”, która oferuje regionalną kuchnię, a większość produktów wyrabiana jest na miejscu.
  3. Trasa prowadzi leśnymi, znakowanymi ścieżkami. Po drodze czeka nas jedno bardziej wymagające podejście na Piekarską Górę oraz krótkie, ale strome zejście żółtym szlakiem gminnym ze szczytu. Ławeczki oraz wiata znajdują się przy źródełku powstańców styczniowych oraz przy krzyżu partyzanckim poniżej szczytu Piekarskiej Góry. W bacówce możemy wypożyczyć kije do nordic walking.
Tak
6.35 km
141.39 m
199.75 m
203.15 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 55m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img