Skiełek – wieża widokowa pętlą z Łukowicy

Długość trasy: 4,94 km
Czas przejścia: 1h 40m
Trudność: Wymagająca

Ładna krajobrazowo wycieczka w formie pętli we wschodniej części Beskidu Wyspowego. Naszym celem będzie wieża widokowa na Skiełku, z której roztacza się wspaniała panorama na cztery strony świata. Skiełek zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego, zatem to dobry wybór dla wszystkich kolekcjonerów odznak krajoznawczych.

Łukowica kościół – Skiełek (749 m n.p.m.) wieża widokowa – Pod Skiełkiem – Łukowica

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy na parkingu pod nowym kościołem w Łukowicy. Będziemy wędrować szlakiem zielonym . Idziemy pod górę wąską drogą asfaltową, z ładnym widokiem na okolicę. Po ok. 40 minutach marszu opuszczamy asfalt i skręcamy w prawo na leśną ścieżkę (tu ławeczka i drogowskaz z napisem: Skiełek wieża widokowa).
  2. Wędrujemy lasem delikatnie pod górę. Po ok. 500 metrach dochodzimy na szczyt Skiełka (749 m n.p.m.) i wieży widokowej (tu ławeczki, stoły, znacznik szczytu).
  3. Kontynuujemy wędrówkę szlakiem zielonym przez las . Po ok. 10 minutach dochodzimy do drogi asfaltowej. W tym miejscu opuszczamy szlak zielony, który podąża dalej w kierunku Jeżowej Wody, i skręcamy w lewo.
  4. Czeka nas teraz ładny krajobrazowo odcinek (bez szlaku) prowadzący drogą grzbietową trawersującą zbocza Skiełka od południa. Po prawej stronie rozciąga się ciekawy widok na Gorce i Tatry. Droga asfaltowa doprowadza do znanego nam już zielonego szlaku , którym schodzimy do centrum Łukowicy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Skiełek (749 m n.p.m.) to zalesiony szczyt położony we wschodniej części Beskidu Wyspowego. W 2023 roku na szczycie stanęła wieża widokowa, która w krótkim czasie stała się atrakcją turystyczną regionu. Cichy i rzadko odwiedzany dotychczas szczyt zyskał nowe życie i dużą popularność. Z wieży widokowej na Skiełku ładnie prezentują się: Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski, na dalszym planie Pogórze Ciężkowickie i jego najwyższe wzniesienie – Liwocz. Z łatwością wypatrzymy też Tatry. Skiełek zaliczany jest do Korony Beskidu Wyspowego oraz do odznaki „102 Wyspy” Beskidu Wyspowego, jest zatem chętnie odwiedzany przez kolekcjonerów rozmaitych odznak krajoznawczych. Przez szczyt wiedzie Główny Szlak Beskidu Wyspowego (który pokrywa się na tym odcinku z zielonym szlakiem z Łukowicy) – jest on oznaczony w terenie symbolem GSBW.
  2. Z asfaltowej drogi grzbietowej trawersującej zbocza Skiełka od południa rozciąga się ładny widok na Gorce i Tatry. Wprawny obserwator wypatrzy stąd inne wieże widokowe, które ulokowane są na Lubaniu w Gorcach oraz na Koziarzu w Beskidzie Sądeckim.
  3. Z Łukowicy na Skiełek wiedzie fragment szlaku papieskiego „limanowskiego”, który oznaczony jest na drzewach znakiem żółtego krzyżyka. Szlaki papieskie w Beskidzie Wyspowym i Gorcach zostały wyznakowane w 2003 roku dla upamiętnienia górskich wędrówek księdza Karola Wojtyły (późniejszego papieża Jana Pawła II).
  4. Łukowica to duża wieś położona w dolinie potoku o tej samej nazwie, u podnóża Skiełka i Pępówki. W miejscowości warto zobaczyć drewniany kościół św. Andrzeja z końca XVII wieku. Na strychu kościoła znajduje się stanowisko podkowca małego – rzadkiego i chronionego gatunku nietoperza. W zrewitalizowanym parku podworskim w Łukowicy znajduje się tężnia solankowa, staw oraz plac zabaw.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy skrócić, startując z wyżej położonego parkingu, który znajduje się na drodze asfaltowej, przy zielonym szlaku. Z tego miejsca do wieży widokowej jest niecały kilometr. To dobra opcja, jeśli chcemy zaliczyć szczyt, a nie mamy zbyt wiele czasu na dłuższą wędrówkę. Z wyższego parkingu do wieży widokowej dojdziemy w ok. 20 minut.
  2. Trasę możemy znacznie wydłużyć i skończyć wycieczkę w Młyńczyskach. W tym wariancie nie zatoczymy pętli. Schodzimy ze szczytu Skiełka przez las szlakiem zielonym . Dochodzimy do drogi asfaltowej – w tym miejscu skręcamy w prawo i kontynuujemy wędrówkę szlakiem zielonym. Czeka nas teraz przyjemny odcinek drogą grzbietową z ładnym widokiem na okolicę. Po drodze mijamy urokliwą kapliczkę (tu dobre miejsce na odpoczynek). Po przecięciu drogi asfaltowej prowadzącej z Młyńczysk do Roztoki zaczyna się dość strome podejście (uwaga na znaki!). Przez las dochodzimy do wysoko położonego przysiółka Jeżowa Woda. Docieramy do przecięcia szlaków – w tym miejscu skręcamy w lewo na szlak niebieski (drogowskaz: Młyńczyska). Wpierw przez las, potem przez łąki, a na końcu drogą asfaltową dochodzimy do centrum Młyńczysk. Stąd możemy wrócić autobusem do Limanowej, Nowego Sącza lub do Łukowicy, jeśli tam zostawiliśmy samochód. Pamiętajmy, że wariant ten jest znacznie dłuższy niż opisana powyżej trasa, na jego pokonanie musimy przeznaczyć ok. 4–5 godzin.

Wskazówki praktyczne

  1. Duży, bezpłatny parking znajduje się obok nowego kościoła w Łukowicy. Rekomendujemy pozostawienie samochodu w tym miejscu. Drugi parking – położony wyżej – znajduje się na zielonym szlaku, po lewej stronie drogi asfaltowej, ok. 1200 m od kościoła w Łukowicy. Prowadzi do niego wąska i stroma droga dojazdowa – w słoneczne weekendy, kiedy turystów jest więcej, może być problem z wyminięciem się pojazdów. Z tego miejsca na wieżę widokową dojdziemy w ok. 20 minut.
  2. Do Łukowicy, skąd zaczynamy naszą wycieczkę, kursują autobusy z Limanowej i Nowego Sącza.
  3. Nawierzchnia na szlaku to asfalt oraz leśne ścieżki. Podejście na Skiełek oraz zejście ze szczytu zielonym szlakiem (mimo że niedługie) jest typowo terenowe, zatem na wędrówkę zabierzmy wygodne obuwie turystyczne.
  4. Na szczycie znajdują się ławki oraz stoły, palenie ognisk nie jest dozwolone.
  5. W słoneczne weekendy wieża widokowa na Skiełku przyciąga rzesze turystów. Jeśli możemy, to wybierzmy się na wycieczkę w dzień powszedni, kiedy jest tu cicho i odludnie.
  6. Na trasie nie ma schroniska. W centrum Łukowicy, nieopodal kościoła, znajdują się sklepy, w których możemy zakupić prowiant i wodę na drogę.
  7. Warto zajrzeć do zrewitalizowanego parku podworskiego w Łukowicy. To wspaniałe miejsce na odpoczynek po wędrówce. W parku znajduje się tężnia solankowa, alejki, ławeczki, staw, plac zabaw oraz plenerowa siłownia. Są też tablice z opisem ciekawostek dotyczących historii i etnografii regionu.
Tak
4.94 km
296.08 m
309.64 m
308.64 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 40m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img