Polana Morgi z Gromnika do Lubaszowej

Długość trasy: 12,06 km
Czas przejścia: 3h 49m
Trudność: Umiarkowana

Krótka wyprawa fragmentem szlaku przebiegającego przez najwyższe pasmo Pogórza Ciężkowickiego – Pasmo Brzanki i Liwocza.

Niech nas nie zmyli bliskość Tarnowa, wyjdziemy bowiem na szczyt Morgi (453 m n.p.m.).

Gromnik - Nosalowa - Polana Morgi - Lubaszowa

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę zaczynamy w centrum Gromnika, nieopodal ronda. Szlak niebieski wraz z ulicą Przychockiego przekracza linię kolejową, następnie małym mostem dla ruchu pieszego rzekę Białą.
  2. Teraz wśród zabudowań i pól, mając po lewej stronie rzekę, dochodzimy do wsi Golanka, rozrzuconej u stóp wzniesienia o tej samej nazwie.
  3. Szlak niebieski prowadzi przez mozaikę pól, lasów i rozrzuconej zabudowy, by w rejonie szczytu Nosalowa dotrzeć do szlaku żółtego . Nim teraz, po skręcie w prawo, będziemy kontynuować marsz do szosy w Lubaszowej.
  4. Przekraczamy szosę, by wśród lasu ostro piąć się pod górę, docierając w ten sposób do Polany Morgi.
  5. W tym miejscu opuszczamy szlak żółty, który prowadzi ogólnie przez całą długość Pasma Brzanki i Liwocza. My natomiast szlakiem czarnym schodzimy do Lubaszowej, gdzie po przejściu mostu na rzece Białej docieramy do dworca PKP.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. W Gromniku znajduje się drewniany kościół z XVIII w., zespół dworski z parkiem oraz dwa cmentarze z okresu I wojny światowej (numery 145 i 146).
  2. W Golance, tuż za mostem na Białej, znajduje się droga wraz z wytyczonymi znakami prowadzącymi do ukrytego w lesie cmentarza z I wojny światowej numer 147.
  3. W rejonie Nosalowej i Polany Morgi otwiera się nam piękna panorama na Pogórze Ciężkowickie.
  4. Schodząc szlakiem czarnym do Lubaszowej mijamy po drodze budynek nowicjatu redemptorystów i dom rekolekcyjny z grotą Matki Bożej i oczkiem wodnym.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeśli zechcemy skrócić wyprawę, to na Nosalowej, przy połączeniu szlaku niebieskiego z żółtym zamiast w prawo, należy skręcić w lewo . W ten sposób możemy zejść do stacji PKP w Siedliskach koło Tuchowa.

Wskazówki praktyczne

  1. Gromnik, Lubaszowa oraz Siedliska koło Tuchowa leżą na trasie linii kolejowej, którą kursują pociągi z Krakowa oraz Tarnowa w kierunku Nowego Sącza i dalszych miejscowości (Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Krynica-Zdrój).
  2. Do Gromnika i Lubaszowej możemy się również dostać busem relacji Tarnów - Gromnik.
  3. Jeżeli na wycieczkę wybieramy się samochodem, najlepszym miejscem do zaparkowania jest parking obok parku, tuż przed starym kościołem. Samochód możemy również zostawić pod nowym kościołem, cmentarzem oraz obok ronda. Dzięki wspomnianym wyżej połączeniom kolejowym i autobusowym, po przejściu trasy nie będziemy mieli problemu z powrotem do samochodu.
  4. Na naszej trasie nie spotkamy sklepów ani punktów gastronomicznych, dlatego wszelkie konieczne zapasy prowiantu należy zabrać ze sobą.
12.06 km
218.32 m
353.96 m
363.96 m
12/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 49m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img