Z Tuchowa do Łowczowa przez Meszną Opacką

Długość trasy: 11,36 km
Czas przejścia: 3h 32m
Trudność: Umiarkowana

Wycieczka przez malownicze miasteczka i wioski pogórza. Szlak bojowy I wojny światowej.

Tuchów - Meszna Opacka - Buchcice - Kopaliny - Łowczów

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy obok dworca kolejowego w Tuchowie. Za znakami czarnego szlaku turystycznego kierujemy się na południe ul. Adama Mickiewicza (DK 977) do cmentarza parafialnego.
  2. Skręcamy w prawo i ulicą Leśną dochodzimy do Mesznej Opackiej. Mijamy OSP Meszna Opacka, kaplicę pw. bł. Karoliny Kózkówny i szkołę; kierujemy się na północny zachód.
  3. W Buchcicach mijamy kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego i dochodzimy do wzgórza Kopaliny.
  4. Ze wzgórza Kopaliny schodzimy niebieskim szlakiem do Łowczowa.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Najbardziej charakterystycznym punktem Tuchowa jest barokowa bazylika nawiedzenia NMP i klasztor ojców redemptorystów – sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe; tygodniowy odpust odbywa się tam początkiem lipca.
  2. Warte uwagi jest również założenie architektoniczne i zabudowa Tuchowa. Miasto zostało założone w XII w. jako własność opactwa benedyktynów w Tyńcu, prawa miejskie uzyskało w 1340 r. W 1893 roku do klasztoru w Tuchowie przybyli redemptoryści.
  3. Trasa prowadzi szlakiem bitew z I wojny światowej, czego świadectwem są liczne cmentarze - w Tuchowie (nr 158, 163, 164) oraz na wzgórzu Kopaliny (nr 171). Bitwa pod Łowczówkiem miała miejsce 22-25.12.1914r., po stronie Austro - Węgier walczyła I Brygada Legionów pod dowództwem podpułkownika Kazimierza Sosnkowskiego, ale i po stronie Rosjan walczyli Polacy. W czasie zawieszenia broni w Boże Narodzenie polskie kolędy były śpiewane w okopach obu armii. Na tym cmentarzu spoczywają prochy uczestnika bitwy, gen. Gustawa Łowczowskiego (zm. 1984), który w swoim testamencie wskazał, że pragnie zostać pochowany obok towarzyszy broni.

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy odwrócić trasę dojeżdżając koleją z Tarnowa do Łowczowa i przez wzgórze Kopaliny zejść do Tuchowa. W ten sposób będziemy mieć więcej czasu na zwiedzanie miasta, jak również więcej możliwości powrotu do Tarnowa.
  2. Trasę możemy nieco wydłużyć, schodząc z cmentarza w Łowczówku do Pleśnej. W tym celu trzymamy się cały czas czarnego szlaku .

Wskazówki praktyczne

  1. Zarówno Łowczów, jak i Tuchów oraz Pleśna leżą na trasie linii kolejowej, którą kursują liczne połączenia relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój. Oprócz tego, do Tuchowa i Pleśnej można dojechać busem z Tarnowa.
  2. Jeżeli chcemy wybrać się na wycieczkę samochodem, możemy pozostawić go obok dworca w Tuchowie, a następnie po przejściu trasy wrócić pociągiem z Łowczowa.
  3. Obok cmentarza nr 171 jest miejsce na piknik z możliwością rozpalenia grilla.
11.36 km
158.52 m
237.88 m
258.88 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 32m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img