Z Tuchowa do Siedlisk przez Brzankę

Długość trasy: 20,53 km
Czas przejścia: 6h 25m
Trudność: Wymagająca

Wspaniała całodniowa wycieczka oferująca nam uroki Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.

Trasa daje szansę na spotkanie dzikiej leśnej zwierzyny, a i grzybiarze w sezonie powinni być zadowoleni. Walory widokowe zaspokoją tęsknotę za pięknem, wycieczka pozwoli nam poznać topografię Pogórza, atmosferę mijanych wiosek i życzliwość ich mieszkańców. Odpoczynek od trudów wędrówki zapewni nam Bacówka Brzanka.

Tuchów - Burzyn - Brzanka (534m n.p.m.) - Ratówki - Polana Morgi - Nosalowa - Siedliska

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy przy stacji kolejowej / autobusowej w Tuchowie, gdzie odnajdujemy szlak niebieski i kierujemy się nim w kierunku południowo zachodnim. Po dojściu do ul. Szpitalnej szlak skręca w prawo na południe. Po prawej stronie mamy linię kolejową, obok przystanku dochodzimy do drogi poprzecznej, którą kierujemy się w lewo.
 2. Przy pomniku poległych mieszkańców Burzyna, na rozstaju, obieramy drogę w lewo, uważając na niebieskie znaki . Droga łagodnie pnie się w górę, mijamy rozrzucone zabudowania i po jakimś czasie osiągamy skraj lasu, gdzie z lewej dołączają znaki zielone.
 3. Bardziej już stromym podejściem osiągamy grzbiet pasma Brzanki. Dołączają znaki żółte , skręcamy w lewo i grzbietem dochodzimy, obok szczytu Brzanki i bacówki do Ratówek – przysiółka Jodłówki Tuchowskiej.
 4. Z Ratówek podążamy szlakiem żółtym do polany Morgi. Z niej schodzimy lasem w dół, przecinamy szosę Lubaszowa – Jodłówka Tuchowska, po czym znowu pod górkę wchodzimy na pagórek Nosalowa.
 5. Z Nosalowej schodzimy za żółtymi znakami w dół na północ, opuszczamy las, po czym osiągamy most na Białej i linię kolejową. Docieramy do Siedlisk, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Tuchów – stare miasteczko nad rzeką Białą. Klasztor Redemptorystów z cieszącym się kultem obrazem Maki Boskiej z Dzieciątkiem. Zabytkowy kościół św. Jakuba z 18 wieku oraz piękny ryneczek z klasycystycznym ratuszem pośrodku.
 2. Burzyn – dwór z XIX wieku, park dworski z pięknymi drzewami. W różnych miejscach wsi trzy dęby szypułkowe. Zarówno dęby, jak i park mają status pomnika przyrody żywej.
 3. Park Krajobrazowy Pasma Brzanki. Ciągnie się aż pod szczyt Liwocz. Rozległe łąki i polany oraz wielki kompleks leśny, głównie bukowo – jodłowy, ale także liczne inne gatunki drzew.
 4. Możliwość napotkania dzikiej zwierzyny leśnej: saren, jeleni, dzików i lisów. Duże walory widokowe.
 5. Ratówki – okolice szczytu Brzanka. Wieża widokowa z opisanym szkicem panoramicznym, na ostatnim piętrze – bardzo rozległy widok na Beskid Niski, Sądecki i Wyspowy, Gorce a przy bardzo dobrej widoczności Tatry.
 6. Jodłówka Tuchowska – drewniany kościół św. Michała Archanioła oraz dawna latarnia lądowa na szlaku handlowym na Węgry.

Warianty i modyfikacje

 1. Wycieczkę możemy skrócić o kilka kilometrów. Po odpoczynku na Brzance, kierujemy się żółtym szlakiem w stronę Siedlisk, a na Polanie Morgi zmieniamy szlak na czarny i schodzimy nim do Lubaszowej.
 2. Wycieczkę możemy wydłużyć o wizytę w Jodłówce Tuchowskiej. Z Ratówek schodzimy asfaltową drogą do Jodłówki. Po dojściu do skrzyżowania skręcamy w prawo i szosą docieramy do szlaku żółtego do Siedlisk, którym podążamy dalej zgodnie z planem trasy.

Wskazówki praktyczne

 1. Zarówno Tuchów, jak i Siedliska oraz Lubaszowa leżą na trasie linii kolejowej, którą kursują pociągi relacji Tarnów - Piwniczna-Zdrój.
 2. Do każdej z tych miejscowości możemy również dostać się busami relacji Tarnów - Tuchów.
 3. Samochód możemy pozostawić obok dworca w Tuchowie, dokąd po zakończonej wycieczce możemy wrócić jednym z wyżej wymienionych środków transportu.
 4. Bacówka Brzanka jest dziełem PTTK sprzed lat, obecnie własnością prywatną. W sprawie noclegów i posiłków zalecamy wcześniejszy kontakt telefoniczny.
 5. Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny.
 6. Możliwe jest również dostanie się samochodem z Jodłówki Tuchowskiej w pobliże bacówki.
Tak
20.53 km
303.68 m
536.80 m
542.80 m
17/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
6h 25m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img