Góra Wał z Łowczowa do Gromnika

Długość trasy: 15,17 km
Czas przejścia: 4h 44m
Trudność: Umiarkowana

Kwintesencja Pogórza i to nie tylko Ciężkowickiego. Na wędrujących czekają piękne widoki, układające się w mozaikę pól i lasów, a także niezwykłe pamiątki po dawnych dziejach, czyli skamieniałe dęby w nieczynnym już dziś kamieniołomie.

Jest to także szczególne miejsce dla osób zafascynowanych historią, przy szlaku spotkać można liczne cmentarze z okresu I wojny światowej. A co dla miłośników gór? Szczyt Wał (523 m n.p.m.)

Łowczów – Wał – Gromnik

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Startujemy ze stacji PKP w Łowczowie. Odnajdujemy tu szlak niebieski , którym idziemy pod górę mając za sobą dolinę rzeki Białej.
  2. Szlakiem niebieskim wędrujemy aż do jego końca, napotykając po drodze cmentarz nr 171 w Łowczówku oraz krótki odcinek szlaku czarnego. Około 3,5 km od cmentarza dotrzemy do rozdroża, gdzie kończy się szlak niebieski, a zaczyna szlak żółty .
  3. Od tego momentu kontynuujemy marsz za znakami żółtego szlaku w kierunku południowo – zachodnim, mijając po drodze cmentarz z I wojny światowej numer 187 i dołączający w tym miejscu szlak zielony . Razem z nim maszerujemy jeszcze 300 metrów, po czym szlak zielony, którym za chwilę będziemy podróżować, skręca w lewo. Warto w tym miejscu przejść jeszcze szlakiem żółtym na wprost, by po 400 metrach trafić do gospodarstwa agroturystycznego „Chata pod Wałem” oraz na punkt widokowy na górze Wał.
  4. Po nabraniu sił przed dalszą podróżą, wracamy do wspomnianego szlaku zielonego , by nim udać się na południe w stronę Gromnika.
  5. Wycieczkę kończymy w Gromniku, gdzie w centrum wsi bez trudu odnajdziemy przystanek autobusowy, bądź dojdziemy do stacji PKP.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Trasa obfituje w ciekawostki historyczne i przyrodnicze. Szczególnie będą obecne tu cmentarze z I wojny światowej. Najsłynniejszy z nich to numer 171 w Łowczówku. Cmentarz ten kryje prochy polskich legionistów, którzy zginęli tu w bitwie rozegranej w grudniu 1914 r. Miejsce to jest świadkiem wielu spotkań patriotycznych i turystycznych, w tym też organizowanych przez PTTK Oddział w Tarnowie.
  2. Wędrówka zielonym szlakiem jest bardzo urozmaicona i urokliwa. Odnajdziemy tam lasy, pola, cmentarze wojskowe (nr 186, 181, 149) oraz punkty widokowe.
  3. Przyrodniczą ciekawostką jest nieczynny kamieniołom piaskowca i łupków kryjący szczątki skamieniałych dębów sprzed ponad 60 mln lat.
  4. Chwilę wytchnienia oferuje gospodarstwo agroturystyczne „Chata pod Wałem”. Ponad nim znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać widoki zarówno w kierunku Tarnowa, jak i na południe, gdzie przy dobrej widoczności dostrzeżemy nie tylko Pogórze Ciężkowickie i Rożnowskie, ale również Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Gorce i Tatry.
  5. W Gromniku znajduje się drewniany kościół z XVIII w., zespół dworski z parkiem oraz dwa cmentarze z okresu I wojny światowej (numery 145 i 146).

Warianty i modyfikacje

  1. Ze szczytu Wału można zejść także drogą z zielonym szlakiem rowerowym do stacji PKP w Siedliskach, gdzie po drodze obowiązkowo trzeba zajrzeć do fascynującego ze względu na położenie cmentarza wojskowego nr 185 na wzgórzu Gródek (Głowa Cukru). W samych Siedliskach znajduje się cmentarz nr 153, odznaczający się drewnianymi nagrobkami.

Wskazówki praktyczne

  1. Trasę zaczynamy i kończymy w miejscowościach, do których można dojechać zbiorczym środkiem transportu, między innymi - pociągiem. Do Łowczowa oraz Gromnika kursują pociągi z Krakowa oraz Tarnowa w kierunku Nowego Sącza i dalszych miejscowości (Piwniczna-Zdrój, Muszyna, Krynica-Zdrój).
  2. Dojście na punkt widokowy na górze Wał nie jest w żaden sposób oznaczone, znajduje się on nieco ponad "Chatą pod Wałem", zaraz pod masztem telekomunikacyjnym.
  3. Gospodarstwo agroturystyczne "Chata pod Wałem" świadczy również swoje usługi dla grup zorganizowanych, dlatego jeżeli planujemy je odwiedzić, lepiej wcześniej zadzwonić i dowiedzieć się, czy będzie to w danym dniu możliwe.
  4. Blisko końca niebieskiego szlaku (Rychwałd - Puste) znajduje się mały sklep spożywczy, gdzie możemy uzupełnić zapasy prowiantu.
15.17 km
273.12 m
326.08 m
308.08 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 44m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img