Piwniczna i Łomnica przez Bucznik

Długość trasy: 9,58 km
Czas przejścia: 3h 04m
Trudność: Umiarkowana

Krótka, niezbyt wymagająca wyprawa, będącą odskocznią od uzdrowiskowych uroków Piwnicznej-Zdroju. Znajdujący się pomiędzy Piwniczą a Łomnicą szczyt Bucznik pozwoli nam spojrzeć na obie miejscowości „z lotu ptaka”.

Piwniczna-Zdrój – Bucznik – Łomnica-Zdrój - Bucznik - Piwniczna-Zdrój

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Trasę rozpoczynamy w Piwnicznej–Zdroju, gdzie w centrum miejscowości odszukujemy szlak niebieski , który docelowo prowadzi przez pasmo Jaworzyny Krynickiej, a następnie Zimnego i Dubnego.
  2. Maszerujemy początkowo ulicą Leśną. Po lewej stronie obchodzimy rozlewnię wody mineralnej „Piwniczanka”. Następnie zakosami docieramy do przysiółka Walczaki, mijając po drodze zabytkowe kapliczki. Na szczycie grzbietu Bucznika skręcamy wraz za znakami w lewo i wkrótce schodzimy do miejscowości Łomnica -Zdrój. Przy zejściu będzie stał pomnik partyzantów, a obok znajduje się sztuczny wodospad na potoku Łomniczanka.
  3. Kontynuujemy marsz w górę wsi, aby dotrzeć do źródła mineralnego „Stefan”, którego dokładny opis znajduje się przy obiekcie. Po zaczerpnięciu wody dla poprawy zdrowia wracamy teraz tą samą drogą do centrum wsi. Mijamy szlak niebieski, cmentarz i wielokrotnie przebudowywany kościół.
  4. Idąc około 400 metrów od świątyni odnajdujemy zielony szlak gminny , który wyprowadzi nas ostro w górę znów na szczyt Bucznika, gdzie możemy ponownie podziwiać panoramę okolic. Po połączeniu ze szlakiem niebieskim schodzimy do Piwnicznej.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Piwniczna – Zdrój to urokliwe miasteczko, z zachowanym układem zabudowy z czasów lokacji miasta z I połowy XIV w. Znaleźć tu można kościół z lat 80-tych XIX w., pijalnię wód mineralnych oraz Park Węgielnik – Skałki.
  2. W dzielnicy Piwnicznej, Zawodziu, przez który prowadzi szlak niebieski znajduje się pijalnia wody mineralnej w starym drewnianym budynku, ogród skalny i niewielki park.
  3. Z Bucznika podziwiać możemy widok na obie miejscowości oraz malownicze pasma górskie Beskidu Sądeckiego.
  4. Łomnica-Zdrój obfituje w tak liczne źródła mineralne, że lokalnym mieszkańcom trudno było o studnie ze zwykłą wodą.
  5. W Łomnicy-Zdroju znajdują się pomniki upamiętniające poległych żołnierzy i zamordowanych mieszkańców w okresie II wojny światowej.

Warianty i modyfikacje

  1. Powrót z Łomnicy, czy Bucznika można wydłużyć przez wejście na Kicarza, jednak może się to okazać wymagające orientacyjnie i fizycznie.

Wskazówki praktyczne

  1. W Piwnicznej-Zdroju bezpłatny parking znajduje się przy ul. Kościuszki 8 obok Pijalni Artystycznej i Parku Zdrojowego. Płatny parking (od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00, w pozostałych dniach bezpłatny) jest w samym centrum Piwnicznej obok Urzędu Miasta. Samochód możemy pozostawić również obok dworca PKP.
  2. Do Piwnicznej-Zdroju możemy też dostać się komunikacją zbiorową - autobusami z Nowego Sącza oraz pociągami zarówno z dalszych miast jak Tarnów czy Kraków, jak i innych uzdrowisk górskich (Muszyna, Krynica-Zdrój). Aktualne rozkłady jazdy warto sprawdzić na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Piwniczna-Zdrój.
  3. Podczas naszej wycieczki nie będziemy wychodzić w dalekie góry, nie ma więc potrzeby zabierania większej ilości prowiantu. W oby miejscowościach znajdziemy sklepy spożywcze oraz punkty gastronomiczne.

Beskid Sądecki - Galeria Zdjęć Wiktora Barona

Tak
Tak
9.58 km
221.84 m
405.76 m
402.98 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 04m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img