Hala Łabowska pętlą z Łomnicy-Zdroju

Długość trasy: 14,43 km
Czas przejścia: 4h 50m
Trudność: Wymagająca

Urozmaicona trasa prowadząca przez Pasmo Jaworzyny Krynickiej, której celem będzie schronisko na Hali Łabowskiej (1061 m n.p.m.). Z pewnością przyda się tam odpoczynek przed wymagającym zejściem o „77 zakrętach”. Nagrodą za trudy będzie odnowa biologiczna w postaci źródła wody mineralnej „Stefan”.

Łomnica-Zdrój – Hala Łabowska – Łomnica-Zdrój

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w pobliżu kościoła w Łomnicy-Zdroju. Od tego miejsca idziemy w górę wsi około 250 metrów i skręcamy bez szlaku w pierwszą drogę na prawo, po minięciu cmentarza. Przekraczamy potok Łomniczanka i zaraz za mostkiem wybieramy skręt w lewo. Ta ponad kilometrowa droga przez przysiółek Chowańce doprowadzi nas w rejon wzgórza 706 oraz mijającego go szlaku żółtego PTTK i czerwonego gminnego.
  2. Szlak czerwony wkrótce odbija w prawo, w stronę Wierchomli Wielkiej. My dalej idziemy szlakiem żółtym wśród pól, w stronę szczytu Parchowatka.
  3. Na przemian mijamy polany i lasy, by przez tzw. Wiergulszańskie Góry osiągnąć Halę Łabowską wraz ze schroniskiem PTTK. 
  4. Po odpoczynku przy schronisku wyszukujemy szlak niebieski . Początkowo prowadzi on wraz ze szlakiem czarnym, jednak po koło 300 metrach skręca w lewo w kierunku południowo – zachodnim.
  5. Trzymając się cały czas szlaku niebieskiego mozolnie schodzimy do Łomnicy-Zdroju. Trasa ta nosi nazwę „77 zakrętów”. To dużo mówi o sposobie dotarcia do celu. We wsi mijamy źródełko wody mineralnej  „Stefan” i dochodzimy do miejsca, w którym szlak niebieski odbija w prawo, kierując się w stronę Bucznika i Piwnicznej–Zdroju.
  6. Od tego miejsca idąc drogą zostało nam 700 metrów by dotrzeć do miejscowego kościoła - punktu startu naszej wycieczki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. W Łomnicy-Zdroju znajdują się pomniki upamiętniające poległych żołnierzy i zamordowanych mieszkańców w okresie II wojny światowej. Obok jednego z nich spotkamy również sztuczny wodospad na potoku Łomniczanka.
  2. W Łomnicy-Zdroju znajduje się źródło wody mineralnej „Stefan”. Łomnica-Zdrój obfituje w tak liczne źródła mineralne, że lokalnym mieszkańcom trudno było o studnie ze zwykłą wodą.
  3. Spod szczytu Parchowatka rozpościera się ciekawa panorama, jest to jeden z ważniejszych punktów widokowych Beskidu Sądeckiego.
  4. Na Hali Łabowskiej można skorzystać z dobrodziejstw schroniska PTTK. Dysponuje ono 60 miejscami noclegowymi.

Warianty i modyfikacje

  1. Przedstawiony opis trasy jest dla osób zmotoryzowanych lub dojeżdżających autobusem. Korzystając z kolei, możemy rozpocząć wycieczkę przy stacji PKP Łomnica-Zdrój, gdzie odnajdziemy szlak żółty .

Wskazówki praktyczne

  1. Do Łomnicy-Zdroju możemy dostać się pociągiem relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz autobusami relacji Nowy Sącz - Piwniczna-Zdrój - Łomnica-Zdrój. Najbliższy punktu początkowego naszej trasy jest przystanek Łomnica-Zdrój Szkoła.
  2. Samochód możemy pozostawić pod kościołem lub w rejonie szkoły podstawowej.

Beskid Sądecki - Galeria Zdjęć Wiktora Barona

Tak
Tak
14.43 km
589.39 m
663.47 m
666.09 m
17/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 50m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img