Jamna z Jastrzębiej do Kąśnej Dolnej

Długość trasy: 17,04 km
Czas przejścia: 5h 07m
Trudność: Umiarkowana

Jamna to idealne miejsce dla poszukujących wyciszenia i kontemplacji. Z kolei ukojeniem dla zmysłów będzie spotkanie z pięknem przyrody i krajobrazu oraz regionalną kuchnią. Zapraszamy na wycieczkę po Ciężkowicko-Rożnowskim Parku Krajobrazowym, na której każdy znajdzie coś dla siebie.

Jastrzębia – Łazy – Kąty – Jamna – Podlas Dolny – Kąśna Górna – Kąśna Dolna

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy we wsi Jastrzębia (przysiółek Zbęk), skąd ruszamy na południe żółtym szlakiem turystycznym .
  2. Wędrujemy przez łąki docierając do przysiółka Łazy.
  3. Mijamy grupę domów, wkraczamy w las i docieramy w pobliże górki Rosulec (Jastrzębia Góra), mając ją po prawej stronie.
  4. Spod Rosulca kontynuujemy marsz żółtym szlakiem , docierając na Jamną.
  5. Z Jamnej schodzimy czerwonym szlakiem do Jastrzębiej Górnej.
  6. W Jastrzębiej Górnej skręcamy w prawo i schodzimy szosą przez Kąśną Górną do Kąśnej Dolnej.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Bacówka Jamna to bardzo gustowna konstrukcja, z ozdobnymi elementami sztuki góralskiej w otoczeniu. Wokół bacówki umieszczono liczne atrakcje, jak zadaszone miejsce grillowe z siedzeniami, plac zabaw, boisko do siatkówki, huśtawki – chybotki i drewniane bujanki.
  2. Na terenie bacówki znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się oszałamiający widok na Pogórza, Beskidy (pasmo Jaworzyny, pasmo Radziejowej), a niekiedy nawet Tatry. Ma tu również swój początek ścieżka przyrodnicza "Leśne Kąpiele", propagująca lecznicze walory lasu.
  3. Poza Bacówką, w Jamnej znajduje się również cały szereg innych obiektów, jak dom św. Jacka, Dom Pielgrzyma, obiekty sakralne, zakonne, noclegowe oraz gastronomiczne. Szczególnie warte uwagi są:
    • Respublica Dominicana - prowadzony przez dominikanów ośrodek duszpasterstwa akademickiego, na obszernej posiadłości m.in. leży częściowo zwęglony pień prehistorycznego dębu.
    • Stosunkowo nowy kościół ze słynnym już obrazem Matki Bożej Nieustającej Nadziei. Wybudowany z drewna i kamienia, swoją oszczędną formą sprzyja kontemplacji.
    • Pomnik upamiętniający bitwę partyzantów z wojskami niemieckimi, a także zamordowanych mieszkańców wsi Jamna podczas pacyfikacji wsi przez Niemców w odwecie za działania partyzantów.
    • Oferująca noclegi Chatka Włóczykija oraz słynące z regionalnej kuchni Schronisko Dobrych Myśli.
  4. W Jastrzębiej znajduje się kościół św. Bartłomieja z XVI wieku, umieszczony na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
  5. Przy czerwonym szlaku z Jamnej spotkać możemy ciekawą skałę zwaną Wieprzkiem. Tego typu skały są charakterystyczne dla Pogórzy, na południe od Jamnej utworzony został rezerwat przyrody "Diable Skały", skałki możemy spotkać również w pobliżu wsi Siekierczyna.
  6. W Kąśnej Dolnej znajduje się zabytkowy dworek, którego właścicielem przez kilka lat był słynny pianista i polityk Ignacy Jan Paderewski. Aktualnie funkcjonuje tam Centrum Paderewskiego, prowadzące działalność koncertową i muzealną. Obok dworku znajduje się park ze zbiornikiem wodnym.

Warianty i modyfikacje

  1. Schodząc czerwonym szlakiem z Jamnej, możemy w okolicy przysiółka Podlas Dolny zejść znakami żółtymi w prawo i odwiedzić bardzo sympatyczną wieś Siekerczynę, z niej szosą dotrzemy do Kąśnej bez szlaku.
  2. Wycieczkę możemy skrócić kończąc w Jastrzębiej Górnej i stamtąd wrócić busem do Ciężkowic.

Wskazówki praktyczne

  1. Bacówka na Jamnej oferuje noclegi w ślicznych drewnianych pokoikach, niektóre z balkonikami, jak również pełne wyżywienie, śniadania, obiady, kolacje.
  2. Najlepszą bazą startową dla naszej wycieczki będą Ciężkowice, z rynku których odjeżdżają busy do Jastrzębiej oraz Kąśnej. Do Ciężkowic możemy się dostać busem z Tarnowa lub pociągiem do oddalonej ok. 2km od rynku stacji Bogoniowice-Ciężkowice (pociągi relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój). Ewentualny czas oczekiwania na transport możemy sobie wypełnić zwiedzając to urokliwe galicyjskie miasteczko.
  3. Jamna jest bezpośrednio dostępna samochodem. Prowadzi do niej droga, a w okolicy znajduje się wiele miejsc parkingowych. Wartym polecenia jest dłuższy pobyt na Jamnej, połączony ze zwiedzaniem wszystkich atrakcji w okolicy.
Tak
17.04 km
236.86 m
223.22 m
325.84 m
13/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 07m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img