Palenica, Szafranówka i Schronisko Orlica

Długość trasy: 4,59 km
Czas przejścia: 1h 21m
Trudność: Łatwa

Krótka wycieczka, która pozwoli nam poznać w pigułce największe atrakcje Pienin oraz Szczawnicy.

Idealna propozycja dla osób oraz rodzin odwiedzających Szczawnicę po raz pierwszy. Mimo krótkiej długości trasy, liczne dodatkowe atrakcje mogą śmiało wypełnić nam połowę dnia.

Szczawnica - Palenica 722m n.p.m. - Szafranówka 742m n.p.m. - Schronisko PTTK Orlica - Szczawnica

Autor:
Redakcja

Redakcja

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy obok dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Palenicę. Korzystając z wyciągu dostajemy się na szczyt.
 2. Z Palenicy przechodzimy żółtym szlakiem turystycznym na przeciwległy szczyt - Szafranówkę.
 3. Na Szafranówce odbijamy w prawo i trzymając się cały czas niebieskiego szlaku docieramy przez Schronisko PTTK Orlica do Dunajca.
 4. Skręcamy w prawo i czerwonym szlakiem turystycznym , a następnie promenadą nad potokiem Grajcarek wracamy w okolice punktu startu wycieczki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Palenica to szczyt ze wspaniałymi widokami na Pieniny oraz Tatry. Znajduje się tam również oznaczony punkt widokowy z lunetami (płatnymi).
 2. Szczyt Palenicy obfituje w dodatkowe atrakcje dla starszych i młodszych turystów, takie jak zjeżdżalnia grawitacyjna, ścieżka edukacyjna dla dzieci z figurami zwierząt oraz roślin czy plac zabaw.
 3. Na zboczach Palenicy prowadzony jest wypas owiec, jeżeli będziemy mieć szczęście, możemy spotkać stado (kierdel) przeganiane przez juhasów przy wsparciu pasterskich owczarków podhalańskich.
 4. Szafranówka to kolejny punkt widokowy, gdzie oprócz widoków na Palenicę możemy w kierunku Krościenka nad Dunajcem obserwować panoramę Beskidu Sądeckiego.
 5. Schronisko PTTK Orlica oferuje odpoczynek w towarzystwie pięknych widoków na Pieniny.
 6. Wiele atrakcji (wypożyczalnie przeróżnego sprzętu jeżdżącego, punkty gastronomiczne) spotkamy również na promenadzie wzdłuż potoku Grajcarek.

Warianty i modyfikacje

 1. Zejście z Szafranówki w kierunku Orlicy jest dość strome. Możemy skrócić trasę omijając Szafranówkę, w tym celu schodząc z Palenicy kierujemy się w prawo w dobrze widoczną ścieżkę lub terenową drogę dojazdową. Wkrótce dołącza ona do niebieskiego szlaku, którym kontynuujemy wycieczkę w kierunku Orlicy.
 2. Możemy wydłużyć wycieczkę o wizytę na Słowacji. W tym celu idąc z Szafranówki trzymamy się żółtego szlaku (biegnie on przez pewien odcinek razem z niebieskim) i docieramy nim do końca do drogi nad Leśnickim Potokiem. Tam skręcamy w prawo w niebieski szlak , a po dotarciu do Dunajca ponownie w prawo w szlak czerwony . Ten wariant nie przekreśla odwiedzin w schronisku Orlica, ponieważ szlak czerwony przebiega w jego pobliżu, a dodatkowo mamy możliwość odwiedzenia Chaty Pieniny na Słowacji.
 3. Na Palenicę możemy dostać się również żółtym szlakiem ze Szczawnicy, jest to jednak podejście dość strome.
 4. Możemy odwrócić trasę wycieczki, wówczas jeżeli zdecydujemy się na zjazd wyciągiem do Szczawnicy, towarzyszyć nam będą widoki na miasto oraz Beskid Sądecki.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Szczawnicy nie dociera linia kolejowa, jednak możemy się tam dostać licznymi połączeniami autobusowymi m.in. z Krakowa, Katowic, Nowego Sącza czy Zakopanego.
 2. Parking dla samochodów znajduje się obok dolnej stacji wyciągu, jest to parking płatny.
 3. Godziny otwarcia kolejki krzesełkowej na Palenicę warto sprawdzić na stronie internetowej PKL.
 4. Planując pobyt w Szczawnicy warto wiedzieć, że bilety ze spływu Dunajcem upoważniają do zniżki na wyciąg na Palenicę.
 5. Jeżeli zależy nam na skorzystaniu ze zjeżdżalni grawitacyjnej, warto wybrać się na Palenicę rano, na otwarcie zjeżdżalni (około godziny 9). Dzięki temu unikniemy kolejek do zjazdu oraz korków w jego trakcie. Ponadto rano mamy szansę na lepszą widoczność w kierunku tatrzańskich szczytów.
 6. Trasa wycieczki obfituje w punkty gastronomiczne, poza schroniskiem Orlica występują one na Palenicy, a wybierając dłuższy wariant trasy możemy odpocząć w Chacie Pieniny.
Tak
Tak
4.59 km
288.00 m
61.36 m
327.36 m
5/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 22m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Pieniny Szczawnica

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img