Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych

Długość trasy: 8,53 km
Czas przejścia: 2h 54m
Trudność: Wymagająca

Gruba Baśka, Kudłata Maryśka, a może Wysoka Kaśka czy Babka z Dziadkiem? Te wszystkie wesołe stwierdzenia opisują właśnie Trzy Korony. Zapraszamy na niesamowicie malowniczą wycieczkę w Pieniny Właściwe!

Sromowce Niżne – Schronisko PTTK Trzy korony – Wąwóz Szopczański – Przełęcz Szopka (Chwała Bogu) – Okrąglica (982 m n.p.m.) – Przełęcz Niedźwiadki – Polana Kosarzyska – Przełęcz Wyżni Łazek – Podłaźce – Sromowce Niżne

Autor:
Robert Bajorek

Robert Bajorek

Przewodnik Beskidzki

Plan wycieczki

 1. Startujemy na płatnym parkingu w miejscowości Sromowce Niżne.
 2. Rozpoczynamy wędrówkę szlakiem żółtym . Mijamy Pawilon Pienińskiego Parku Narodowego. Na końcu asfaltowej drogi po prawej stronie mijamy Schronisko Górskie PTTK Trzy Korony.
 3. Kontynuujemy wędrówkę przez Wąwóz Szopczański aż do Przełęczy Szopka (Chwała Bogu).
 4. Następnie skręcamy w prawo zmieniając szlak na niebieski w kierunku Trzech Koron.
 5. Dochodzimy do  kasy biletowej przy szczycie.  Wejście na najwyższy szczyt Trzech Koron czyli Okrąglicy odbywa się po stalowej konstrukcji. Na końcu jest platforma widokowa.
 6. Następnie kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim w kierunku Polany Kosarzyska.
 7. Na Polanie wchodzimy na szlak zielony . Skręcamy w prawo w kierunku Sromowiec Niżnych. Na końcu dochodzimy ponownie do szlaku żółtego, nieopodal schroniska PTTK. Wycieczkę kończymy w miejscu jej rozpoczęcia.

 Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Rozpoczynając trasę ze Sromowiec Niżnych będziemy widzieć w okazałości Trzy Korony, główny punkt naszej wycieczki. Jest to góra z bardzo charakterystyczną „skalną koroną”, tworzy ją pięć turni skalnych.
 2. Warto zatrzymać się w Pawilonie Wystawowym PPN. Znajdziemy w nim szereg tablic zawierających informacje o tematyce związanej z przyrodą Pienin oraz sposobach jej ochrony w Pienińskim Parku Narodowym.
 3. Na pobliskich polanach prowadzony jest wypas owiec. W sezonie możemy skosztować pysznych serów prosto z bacówki znajdującej się nieopodal pawilonu.
 4. Następnym obiektem jaki napotkamy będzie Schronisko PTTK Trzy Korony. Wizerunek budynku nawiązuje do stylu podhalańskiego. Budynek składa się z murowanego podpiwniczenia i dwóch drewnianych pięter. Całość pokryta jest stromym dachem. Obiekt posiada restaurację i świadczy usługi noclegowe.
 5. Trasa wycieczki prowadzi przez Wąwóz Szopczański. Zwróćmy uwagę na otaczające skały, zauważymy wyraźnie białe wapienie. Legenda głosi, iż w tym wąwozie górale uratowali króla Polski Jana Kazimierza przed Szwedami podczas Potopu Szwedzkiego.
 6. Z Przełęczy Szopka rozpościera się piękna panorama na Tatry. Postawiono tutaj również tablicę, z której dowiemy się co to jest sucha łąka pienińska.
 7. Przed wejściem na szczyt należy zakupić bilet. Tutaj możemy też odpocząć lub poczekać w kolejce w przypadku wielu turystów. Najwyższym szczytem na który prowadzi nas stalowa konstrukcja jest Okrąglica (982 m n.p.m.) Będziemy podziwiać z niej widoki na dolinę rzeki Dunajec. W dolinie zobaczymy Sromowce Niżne, skąd rozpoczynaliśmy drogę. Po drugiej stronie rzeki, już na Słowacji dostrzec możemy Czerwony Klasztor. Będziemy mieć przed sobą rozległą panoramę na Beskid Sądecki, Pieniny, Beskid Żywiecki, Wyspowy i Gorce.

Warianty i modyfikacje

 1. Będąc na Polanie Kosarzyska możemy kontynuować drogę dalej szlakiem niebieskim w kierunku Zamku Pienińskiego, udostępnionego do zwiedzania. Spod zamku wracamy na Polanę Kosarzyska i kontynuujemy zejście szlakiem zielonym do Sromowiec.
 2. Możemy również nie wracać, tylko iść dalej niebieskim szlakiem i wejść na Sokolicę (tutaj rośnie zniszczona już najsłynniejsza w Polsce sosna reliktowa). Dalej zejdziemy do doliny Dunajca i przeprawimy się z flisakami na drugi brzeg (przeprawa czynna sezonowo).
 3. Z Trzech Koron możemy również zejść do Krościenka nad Dunajcem. Prowadzi tam żółty szlak , który możemy spotkać wracając szlakiem niebieskim do Przełęczy Szopka, lub idąc nim dalej przez Zamkową Górę do Polany Wyrobek. Ten wariant trasy jest polecany jeżeli chcemy wrócić busem do Szczawnicy, ponieważ z Krościenka jest to o wiele łatwiejsze niż ze Sromowiec Niżnych.
 4. Wycieczkę możemy połączyć ze spacerem do Szczawnicy Drogą Pienińską.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Sromowiec Niżnych dojedziemy bez problemu np. z Krościenka (rynek) i Szczawnicy (parking w pobliżu Dunajca). Busy prywatne kursują bardzo często dowożąc turystów na spływ Dunajcem (sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października). Busy kursują bez rozkładu, jak tylko uzbierają pełny skład osobowy, a zawracają w Sromowcach Niżnych. Droga do Sromowiec Niżnych jest bardzo widokowa i może być wspaniałą dodatkową atrakcją naszej wycieczki.
 2. Parking samochodowy w Sromowcach Niżnych jest płatny jednorazowo - 20 zł.
 3. Wejście do Pawilonu PPN jest bezpłatne. Możemy w nim zakupić pamiątki.
 4. Wstęp na Trzy Korony jest płatny. Kasa biletowa znajduje się zaraz pod szczytem. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy 3 zł. Ważne: zakupiony bilet uprawnia również do wejścia na Sokolicę tego samego dnia!
 5. W sezonie wakacyjnym ruch samochodowy jest ogromny, pieszy również. Bądźmy przygotowani na kolejki przy kasie biletowej jak również w schronisku, na parkingu i szlaku.
 6. Schronisko posiada 50 miejsc noclegowych - pokoje z łazienkami. Restauracja czynna jest w godzinach od 8 do 20.   
 7. Wejście na Okrąglicę nie jest polecane dla osób z lękiem wysokości.

Pieniny - galeria zdjęć Wiktora Barona

Tak
Tak
8.53 km
519.60 m
524.72 m
524.72 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 54m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Pieniny Szczawnica

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img