Droga Pienińska przełomem Dunajca

Długość trasy: 10,71 km
Czas przejścia: 3h 12m
Trudność: Umiarkowana

Spacer po Drodze Pienińskiej, jednej z najbardziej malowniczych tras prowadzących przez przełom Dunajca w Pieninach.

Sromocne Niżne - Czerwony Klasztor - Szczawnica

Autor:
Redakcja

Redakcja

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Sromowce Niżne.
 2. Kierujemy się przez kładkę na słowacką stronę, następnie skręcamy w lewo w niebieski szlak .
 3. Mijamy (lub zwiedzamy) Czerwony Klasztor i kierujemy się czerwonym szlakiem wzdłuż przełomu Dunajca aż do Szczawnicy.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Na początku trasy możemy podziwiać widok na Trzy Korony.
 2. Po słowackiej stronie znajduje się XIV wieczny Czerwony Klasztor, który możemy zwiedzić oraz skorzystać ze sklepiku z pamiątkami i tradycyjnymi wyrobami słowackimi.
 3. Przełom Dunajca to jedna z największych atrakcji Pienin, podczas wycieczki towarzyszyć nam będą pionowe wapienne skały dochodzące do 100 metrów wysokości.

Warianty i modyfikacje

 1. Trasę możemy odwrócić, wyruszając wcześnie rano ze Szczawnicy w stronę Słowacji (zanim zaczną kursować busy i zwiększy się natężenie ruchu na trasie) i w Sromowcach Niżnych złapać busa powrotnego (busy "spływowe" zawracają w Sromowcach Niżnych)
 2. Przełom Dunajca możemy również podziwiać z koryta rzeki, korzystając ze spływu łodziami flisackimi. W tym celu najlepiej skorzystać z oferty któregoś ze Szczawnickich biur podróży, dzięki czemu wchodzi się na spływ bez kolejki.

Wskazówki praktyczne

 1. Do miejsca startu wycieczki najlepiej dojechać busem ze Szczawnicy. Busa możemy złapać na parkingu, z którego startują busy dowożące turystów na spływ Dunajcem. Busy kursują bez rozkładu jazdy, kiedy uzbiera się pełny skład. Sromowce Niżne to końcowy punkt ich trasy. Jadąc do Sromowiec busem warto usiąść z prawej strony, po drodze czekają nas niesamowite widoki.
 2. Droga Pienińska jest ścieżką pieszo - rowerową, można więc spodziewać się na niej większego ruchu, warto wybrać się na spacer możliwie wcześnie.
 3. Po słowackiej stronie znajdziemy sklepy, w których można płacić złotówkami. Tak samo jeżeli chodzi o zwiedzanie lub zakup pamiątek w Czerwonym Klasztorze, jednak jego sklepik bywa zamknięty poza sezonem.
 4. W Sromowcach Niżnych funkcjonują wypożyczalnie rowerów z możliwością ich zwrotu w Szczawnicy.
10.71 km
82.30 m
233.86 m
255.09 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 12m
(dla tempa marszu 4 km/h)
Pieniny Szczawnica

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img