Z Krościenka do Szczawnicy przez Dzwonkówkę

Długość trasy: 12,22 km
Czas przejścia: 4h 03m
Trudność: Wymagająca

Górska trasa łącząca dwie najsłynniejsze miejscowości Pienin, które nawet przez pewien czas były jednym miastem. Każda z nich zasługuje na całodzienne zwiedzanie, lecz tym razem można spojrzeć na nie z góry, nabierając sił w schronisku pod Bereśnikiem, lub z okolic krzyża na szczycie Bryjarka.

Krościenko nad Dunajcem – Dzwonkówka – Bereśnik – Szczawnica

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wyruszamy na trasę szlakiem czerwonym z centrum Krościenka podążając w stronę Dunajca. Po przekroczeniu rzeki trzymamy się cały czas czerwonego szlaku na ulicy Zdrojowej oraz Źródlanej.
  2. Podchodzimy teraz przez pastwiska pod szczyt Stajkowej – odtąd kontynuujemy podróż lasem, aż do Dzwonkówki, gdzie napotkamy szlak żółty .
  3. Korzystając z żółtych znaków skręcamy na południe, by po kilku kilometrach dotrzeć w pobliże szczytu Bereśnik, gdzie możemy wypocząć w schronisku pod Bereśnikiem.
  4. Wracamy do szlaku żółtego , którym będziemy szli wśród rozrzuconych domów osiedla Języki docierając w pobliże ciekawego i charakterystycznego szczytu Bryjarka.
  5. Żółty szlak prowadzi nas kolejnymi stacjami drogi krzyżowej, a następnie ulicą Języki do Parku Górnego w Szczawnicy, skąd docieramy ulicą Zdrojową do ulicy Głównej.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Krościenko nad Dunajcem to miejscowość o ciekawej zabudowie oraz licznych atrakcjach turystycznych. W centrum znajduje się kościół parafialny z XIV wieku oraz wystawa przyrodnicza Pienińskiego Parku Narodowego. Nasza trasa prowadzi przez część miasta zwanego Zawodziem o zabudowie uzdrowiskowej z przełomu XIX/XX w. Interesującą konstrukcją jest również most nad Dunajcem, pochodzący z lat 30. XX wieku, początkowo miał on jedno przęsło, aktualnie jest dwuprzęsłowy.
  2. Odpoczynek zapewni nam schronisko turystyczne pod Bereśnikiem, gdzie możemy posilić się w towarzystwie pięknych widoków na Pieniny oraz Tatry.
  3. Trasa obfituje w punkty widokowe. Ze szczytu Bryjarka, gdzie znajduje się metalowy krzyż oraz andezytowe gołoborze możemy obserwować widoki na Szczawnicę i Pieniny. Z żółtego szlaku, prowadzącego pomiędzy opuszczonymi zabudowaniami gospodarczymi osiedla Języki podziwiamy przełom Dunajca, Pieniny oraz Tatry.
  4. Na końcu trasy możemy skorzystać z dobrodziejstw pijalni wód mineralnych w Szczawnicy.

Warianty i modyfikacje

  1. Znajdując się pod szczytem Bryjarka warto podejść na niego boczną ścieżką, będącą ostatnim odcinkiem górskiej drogi krzyżowej. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego następnie możemy wrócić tą samą ścieżką do żółtego szlaku i kontynuować wycieczkę.

Wskazówki praktyczne

  1. Obie miejscowości są doskonale skomunikowane, pomiędzy Szczawnicą a Krościenkiem kursują liczne busy, zarówno z centrum Szczawnicy, jak również z parkingu Pieniny przy dolnej przystani spływu przełomem Dunajca. W Krościenku natomiast główny przystanek znajduje się przy rynku.
  2. Nie ma również problemu ze znalezieniem miejsc parkingowych. W Krościenku może to być np. parking przy kościele Chrystusa Dobrego Pasterza, a w Szczawnicy - parking Pieniny.
Tak
12.22 km
567.20 m
587.48 m
541.48 m
16/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 03m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img