Pieniny Czorsztyńskie ze Sromowiec Wyżnych do Czorsztyna
Wycieczka mniej znanym szlakiem Pienin Czorsztyńskich, na trasie liczne miejsca widokowe na Tatry, Gorce i całe Obniżenie Orawsko – Podhalańskie.
Pieniny Czorsztyńskie to teren relatywnie mało uczęszczany i mniej znany dla turystów pieszych niż pozostała część Pienin. Większość ruchu turystycznego skupia się w okolicy ruin zamku w Czorsztynie, a szlaki piesze nawet w szczycie sezonu turystycznego pozostają spokojne. Liczne miejsca widokowe zachęcają do odpoczynku i podziwiania piękna gór.
Sromowce Wyżne Kąty – Przeł. Trzy Kopce – Macelak (856 m n.p.m.) – Kozia Góra (771 m n.p.m.) – Przeł. Osice – Majerz (689 m n.p.m.) - Czorsztyn - Przeł. Snozka
Plan wycieczki
- Wędrówkę rozpoczynamy na przystanku komunikacji miejskiej tuż przy przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych Kątach. Kierujemy się chodnikiem wzdłuż drogi, zgodnie ze znakami czerwonego szlaku .
- Dnem potoku i wyraźną ścieżką docieramy na Przełęcz Trzy Kopce, gdzie zaczyna się teren Pienińskiego Parku Narodowego i kończy się szlak czerwony. Skręcamy w lewo, delikatnie pod górę za znakami szlaku niebieskiego kierującego się ku Przełęczy Snozka.
- Dochodzimy do polany pod szczytem Macelaka, następnie ruszamy w kierunku zachodnim, ku widocznym szczytom Beskidu Żywieckiego. Czeka nas ostre zejście szeroką drogą leśną z Koziej Góry.
- Osiągamy Przełęcz Sańba, a następnie drogę przez Przełęcz Osice. Zachowując ostrożność przekraczamy ruchliwą drogę i kierujemy się wyraźną ścieżką na wprost, przez łąki w kierunku rozległego szczytu Majerz.
- Obok bacówki schodzimy do pawilonu wystawienniczego PPN przebudowanego z istniejącego tu wcześniej budynku administracyjnego Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej „Czorsztynianka”. Opuszczamy teren PPN.
- Mijamy „Zajazd pod Smerekami” i skręcamy w prawo w ulicę Zamkową. Przy kapliczce św. Floriana skręcamy zgodnie ze znakami szlaku w lewo w ulicę Polną która doprowadza nas do ostatnich zabudowań Czorsztyna.
- Szlak niebieski widokową drogą doprowadza nas do skrzyżowania dróg, na którym skręcamy w prawo aż do ruchliwej DW969. Przechodzimy na przeciwną stronę, na wyraźną przełęcz z parkingiem – jest to Przełęcz Snozka u stóp góry Wdżar. Uwaga! Należy zachować szczególną ostrożność. Około 350 metrów dalej przystanek autobusowy skąd odjeżdżają przewozy do Sromowców Kątów i Krościenka nad Dunajcem.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Przy pierwszych podejściach szlakiem czerwonym na Przełęcz Trzy Kopce towarzyszą nam widoki na Dunajec oraz słowackie miejscowości Majere (Szwaby Wyżne) i Spišská Stará Ves (Star Wieś Spiska) położone u podnóży Magury Spiskiej.
- Nazwa Trzy Kopce powszechnie spotykana w naszych Beskidach wskazuje styk granic trzech miejscowości, w tym przypadku jest to Hałuszowa, Tylka i Sromowce. Punkty takie oznaczano trzema kamiennymi kopcami i była to tzw. ziemia niczyja, na której grzebano samobójców, ofiary wypadków i skazańców. Wierzono, że duchy osób zmarłych nienaturalną śmiercią szkodzą żyjącym jeszcze ludziom i sprowadzają na nich nieszczęścia plagi. Taki cmentarz musiał być łatwo dostępny, aby można do niego bez problemu dowieźć zwłoki zmarłego. Ciała samobójców jako nieczyste po pogrzebie porzucano na rozsypujących się wozach.
- Niebieski szlak którym się poruszamy przez większą część trasy ma długości 184 km i prowadzi z Tarnowa przez Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Gorce, główne szczyty Pienin, aż na Wielki Rogacz w Beskidzie Sądeckim.
- Z polany pod szczytem Macelaka rozpościera się przepiękna panorama na Sromowce Wyżne i Niedzicę. Na południu możemy podziwiać również tatrzańskie szczyty oraz najwyższe wzniesienia Magury Spiskiej na Słowacji. Na północy majestatycznie prezentuje się Lubań z w charakterystyczną wieżą widokową. Widoki na Lubań będą nam towarzyszyły praktycznie do końca wycieczki.
- Podczas schodzenia z Macelaka na horyzoncie majaczy najwyższy szczyt Beskidów – Babia Góra. Otwierają nam się widoki na Jezioro Czorsztyńskie oraz dalszą część naszej trasy. Charakterystyczny szczyt z masztem przekaźnikowym to Wdżar (767 m n.p.m.), u stóp którego będziemy kończyli wycieczkę.
- Majerz jest łagodnym szczytem z rozległymi panoramami na pobliskie Gorce, Beskid Żywiecki oraz Tatry. Tuż nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego wyróżnić można sylwetki zamków w Niedzicy i Czorsztynie. Obecnie prowadzony jest tutaj tzw. kulturowy wypas owiec, a dawniej znajdował się tu folwark (od niego nazwa szczytu, niem. Meierhof).
- Góra Wdżar to bardzo ciekawe wzniesienie zbudowane z wulkanicznych andezytów, wznosząca się nad Kluszkowcami oraz drogą wojewódzką DW969. W zimie funkcjonuje tutaj wyciąg narciarski, a w sezonach letnich do wizyty na górze zachęcają zjazdowe trasy rowerowe. Charakterystycznym elementem krajobrazu są trzy kamieniołomy w których jeszcze do lat 70-tych ubiegłego wieku wydobywano andezyt, wykorzystywany w budownictwie i dekoratorstwie. Na samym szczycie znajduje się punkt gastronomiczny oraz… gniazdo smoka, a dookoła rozciąga się piękna panorama. U stóp góry Wdżar, na przełęczy Snozka ulokowany jest słynny pomnik Władysława Hasiora „Organy”. W letnich miesiącach znajduje się tu również popularna bacówka.
Warianty i modyfikacje
- Jeśli chcemy skrócić trasę to na Przełęczy Osice możemy opuścić szlak niebieski i podejść ok. 200 metrów drogą w kierunku północnym na przystanek komunikacji lokalnej i podjechać licznymi prywatnymi przewozami lub autobusami PKS do miejsca gdzie rozpoczynaliśmy wędrówkę.
- W Czorsztynie skręcając w lewo w ulicę Zamkową dojdziemy do ruin średniowiecznego zamku - jednego z najpiękniejszych zabytków Małopolski.
- Z Przełęczy Snozka warto podejść sobie na górę Wdżar ze względu na liczne atrakcje oraz piękną panoramę.
Wskazówki praktyczne
- Do Sromowców Kątów można dotrzeć prywatnymi busami na spływ Dunajcem z Krościenka i Szczawnicy.
- Samochód można zaparkować na dużym parkingu płatnym tuż przy kasach biletowych na spływ Dunajcem.
- W pawilonie wejściowym na spływ Dunajcem warto skorzystać z toalet. Tutaj również można wbić pieczątkę do książeczek górskich odznak turystycznych.
- Na trasie brak schronisk i sklepów. W Czorsztynie można zjeść posiłek w restauracji „Zajazd pod Smerekami”. Na trasie bacówki z wyrobami regionalnymi.
- Wymagane lekkie obuwie trekkingowe. W początkowym odcinku trasy kilka krótkich i stromych podejść. Możliwe błoto.
Pieniny - Galeria Zdjęć Wiktora Barona
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Droga Pienińska przełomem Dunajca
Długość trasy: 10,71 km
Czas przejścia: 3h 12m
Trudność: Umiarkowana
Palenica, Szafranówka i Schronisko Orlica
Długość trasy: 4,59 km
Czas przejścia: 1h 21m
Trudność: Łatwa
Z Niedzicy przez Pasmo Żaru do Dursztyna
Długość trasy: 11,10 km
Czas przejścia: 3h 39m
Trudność: Wymagająca
Bryjarka, Bereśnik i Sewerynówka pętlą ze Szczawnicy
Długość trasy: 7,28 km
Czas przejścia: 2h 25m
Trudność: Umiarkowana