Z Tarnowa do Tuchowa szlakiem pielgrzymkowym

Długość trasy: 19,09 km
Czas przejścia: 5h 55m
Trudność: Wymagająca

Całodniowa trasa z pięknymi widokami na pogórza, panoramę Beskidu Niskiego i Sądeckiego; od XVI wieku szlak pielgrzymkowy do Sanktuarium Matki Boskiej Tuchowskiej.

Tarnów-Stary Cmentarz – Zawada – przysiółek Granice Łękawickie – Łękawica Górna – Trzemesna – Tuchów dworzec PKP

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy obok kapliczki św. Walentego, gdzie swój początek ma jeden z najdłuższych szlaków górskich w Polsce (Tarnów – Wielki Rogacz: 184 km) . Szlaku tego będziemy trzymać się do końca trasy.
  2. Kierując się na wschód, wzdłuż ul. Józefa Małeckiego, dochodzimy do alei Tarnowskich, którą docieramy na Górę Świętego Marcina.
  3. Kontynuujemy wędrówkę przez Zawadę, przechodząc obok kościoła pw. św. Marcina oraz szkoły w Zawadzie i docieramy do przysiółka Granice Łękawickie.
  4. Wędrujemy dalej szlakiem niebieskim na wschód przez Budzikówki do Łękawicy Górnej, gdzie przekraczamy drogę Skrzyszów - Łękawica - Łękawka. Następnie szlak łagodnie wznosi się do drogi biegnącej przez Trzemesną (Trzemeska Góra 390m n.p.m.).
  5. Kontynuujemy wędrówkę niebieskim szlakiem do przysiółka Podgaj, następnie podążamy do ul. Partyzantów w Tuchowie i skręcamy w ul. Leona Wałęgi, docierając do Bazyliki Nawiedzenia NMP w Tuchowie oraz klasztoru ojców redemptorystów.
  6. Skręcamy w lewo w drogę krajową 977. Wzdłuż drogi, przechodząc przez most na rzece Białej, kierujemy się w stronę centrum miasta, a następnie do dworca PKP w Tuchowie.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Na początku wycieczki, naprzeciwko Starego Cmentarza w Tarnowie znajduje się kapliczka św. Walentego.
  2. Na Alei Tarnowskich umieszczony jest polodowcowy głaz narzutowy w miejscu przecięcia 21 południka i 50 równoleżnika.
  3. Z góry św. Marcina rozpościera się piękny widok w kierunku południowym na Pogórze Ciężkowickie i Rożnowskie, Beskidy Niski Sądecki, a przy dobrej widoczności widać Tatry. W kierunku północnym można podziwiać panoramę Tarnowa, Powiśle Dąbrowskie, a czasami jest widoczny komin elektrowni w Połańcu.
  4. W Zawadzie znajduje się szkoła podstawowa im. bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego, franciszkanina urodzonego w Zawadzie, zamordowanego wraz z o. Michałem Tomaszkiem podczas pełnienia posługi misyjnej w Pariacoto (Peru) w 1991 roku.
  5. Kościół św. Marcina w Zawadzie - 15-wieczny, gotycki kościół znajdujący się na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Od parafii pochodzi nazwa całego wzniesienia
  6. Kapliczka przydrożna „Jezu, ufam Tobie” na Górze Świętego Marcina.
  7. Barokowa bazylika nawiedzenia NMP i klasztor ojców redemptorystów (1791-1794) – sanktuarium maryjne i miejsce pielgrzymkowe; tygodniowy odpust odbywa się w dniach 2-9 lipca.
  8. Założenie architektoniczne i zabudowa Tuchowa (miasto założone w XII w., własność opactwa benedyktynów w Tyńcu; prawa miejskie od 1340; w 1893 roku do klasztoru w Tuchowie przybyli redemptoryści)
  9. Cmentarze z I wojny światowej w Tuchowie (nr 158, 163, 164). Obok cmentarza nr 163 znajduje się punkt widokowy z krzyżem (Wzgórze Ambony Krzyża), skąd możemy podziwiać widoki na Tuchów, pogórze, a przy dobrej widoczności również Tatry.

Warianty i modyfikacje

  1. Długą trasę wycieczki możemy nieco skrócić dojeżdżając autobusem T27 do Zawady lub mocno skrócić dojeżdżając busem do Łękawicy lub Trzemesnej (busy "Mądel") i stamtąd kontynuować wędrówkę niebieskim szlakiem do Tuchowa.
  2. Trasę możemy odwrócić dojeżdżając busem lub koleją do Tuchowa, a następnie wędrując przez Trzemeską Górę, Łękawicę i Zawadę do Tarnowa.
  3. Będąc na Górze Świętego Marcina możemy zboczyć i odwiedzić ruiny zamku.

Wskazówki praktyczne

  1. Tarnów i Tuchów są dobrze skomunikowane, między obiema miejscowościami kursują liczne busy oraz pociągi relacji Kraków - Krynica-Zdrój oraz Tarnów - Piwniczna-Zdrój.
  2. W pobliżu Trzemeskiej Góry znajduje się drewniana wiata nadleśnictwa Gromnik, która może posłużyć nam za miejsce odpoczynku. Gdybyśmy chcieli spędzić tu więcej czasu to chęć rozpalenia ogniska należy zgłosić do nadleśnictwa (kontakt).
  3. Gastronomia na trasie znajduje się na jej początku i końcu - na Górze Świętego Marcina oraz w Tuchowie.
19.09 km
178.52 m
396.80 m
372.80 m
15/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
5h 56m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img