Las Tuchowski

Długość trasy: 3,93 km
Czas przejścia: 1h 13m
Trudność: Łatwa

Ładna, leśna trasa prowadząca przez malowniczy zakątek Pogórza Ciężkowickiego. Las Tuchowski to wspaniałe miejsce na relaks, odpoczynek i spacer w przyrodzie.

Wędrując po okolicy dojdziemy do miejsc związanych z historią I wojny światowej. Będzie też okazja, by nacieszyć oczy ładną panoramą, jaka roztacza się ze Wzgórza Furmaniec. Spacer do śródleśnych stawów i obserwacja płazów spodoba się najmłodszym turystom.

Ścieżka dydaktyczna „Tuchowski Las”: Parking leśny przy drodze Tuchów-Zalasowa – Stawy – Winnica Rodziny Steców – Wzgórze Dział (343 m n.p.m.) – Cmentarz wojenny nr 164 – Parking leśny

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu leśnym przy drodze prowadzącej z Tuchowa do Zalasowej. Wędrujemy szerokim, leśnym duktem, mijając po drodze tablice z opisem ciekawostek przyrodniczych. Po ok. 1,5 km dochodzimy do malowniczej polany ze stawami.
  2. Idziemy drogą wzdłuż stawu, a następnie ostro skręcamy w prawo. Teraz ścieżka prowadzi delikatnie pod górę ładnym mieszanym lasem. Na tym odcinku na drzewach zobaczymy oznaczenia ścieżki dydaktycznej – niebieską kropkę na białym tle .
  3. Dochodzimy do granicy lasu, po prawej stronie mijamy ławeczki i tablicę z ciekawostkami dotyczącymi leśnych mrówek.
  4. Na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo i szlakiem koloru czarnego wędrujemy wśród pól. Po lewej stronie rozciąga się ładny widok na wzniesienia Pogórza Ciężkowickiego.
  5. Na wysokości betonowego drogowskazu z czasów I wojny światowej skręcamy w prawo i dróżką wśród pól dochodzimy do cmentarza wojennego nr 164. Za cmentarzem skręcamy  ostro w lewo i ponownie wchodzimy do lasu.
  6. Ścieżka prowadzi w dół zalesionego wąwozu. Na drzewach gdzieniegdzie pojawiają się słabo czytelne oznakowania ścieżki (niebieska kropka na białym tle) oraz białe strzałki wskazujące drogę. Dochodzimy do śródleśnych strumyków, przechodzimy obok starego omszałego mostka. Mocno pofałdowanym terenem – raz w górę, raz w dół – dochodzimy do znanego nam już leśnego duktu, którym wracamy na parking.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Las Tuchowski – położony na granicy Tuchowa i Zalasowej – to popularne miejsce spacerów wśród mieszkańców regionu tarnowskiego. Wielu odwiedzających to miejsce wędruje leśnym duktem tylko do stawów. Tymczasem kiedy zagłębimy się w las, zobaczymy bardziej dzikie i odludne oblicze Pogórza Ciężkowickiego: wąwozy czyli pogórzańskie „paryje”, śródleśne strumyki, pofałdowany teren, poprzetykany bardziej stromymi odcinkami.
  2. Ścieżka dydaktyczna „Tuchowski Las” wytyczona w formie pętli ma długość ok. 4 km i siedem przystanków. Na trasie znajdują się tablice informacyjne, na których umieszczono wiele ciekawostek dotyczących świata przyrody (budowa lasu, życie w środowisku wodnym, życie leśnych mrówek, ptaki leśne). Przy stawach czekają na nas liczne atrakcje: mostek do obserwacji płazów, dwie altany wypoczynkowe, a także dendrofon – leśny instrument muzyczny, z którego można wydobywać dźwięki za pomocą fragmentów różnorodnych gatunków drzew.
  3. Cmentarz wojenny nr 164 z okresu I wojny światowej jest położony na wzgórzu Dział (343 m n.p.m.), na skraju Lasu Tuchowskiego, ok. 4 km na północny wschód od centrum Tuchowa. Prowadzi do niego oryginalny betonowy austriacki drogowskaz. Na cmentarzu spoczywa 199 żołnierzy armii austro-węgierskiej i 105 żołnierzy armii rosyjskiej.
  4. Wzgórze Furmaniec (313 m n.p.m.) to jeden z najlepszych punktów widokowych w okolicy Tuchowa. Na wzgórze możemy dotrzeć drogą prowadzącą z Tuchowa do Zalasowej bądź szlakiem koloru czarnego spod klasztoru redemptorystów w Tuchowie. Z Furmańca roztacza się wspaniała panorama na Tuchów, wzniesienia Pogórza Ciężkowickiego, Beskid Wyspowy, przy dobrej widoczności można stąd dostrzec Tatry. Na wzgórzu znajduje się cmentarz wojenny nr 163 z okresu I wojny światowej, na którym pochowano 234 żołnierzy obu walczących armii: austro-węgierskiej i rosyjskiej.  

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę można przejść w odwrotnym kierunku – w takiej sytuacji odpoczynek przy stawach wypadnie na ostatnim etapie wędrówki. Jeśli wybierzemy ten wariant, przy drugiej tablicy (z napisem „Warstwowa budowa lasu”) skręcamy w prawo w leśną, wąską ścieżkę. Ten wariant jest trudniejszy orientacyjnie, bowiem na tym odcinku brak jest wyraźnych oznaczeń ścieżki.
  2. Trasę możemy skrócić, wybierając wariant minimum. W takiej sytuacji od parkingu idziemy wygodnym, leśnym duktem do stawów i wracamy tą samą drogą.
  3. Warto odwiedzić pobliskie Wzgórze Furmaniec, na którym znajduje się cmentarz wojenny nr 163. Aby tam dotrzeć, spod parkingu leśnego idziemy drogą asfaltową szlakiem koloru niebieskiego w kierunku Tuchowa ok. 900 metrów, a następnie ostatnie 200 m szlakiem czarnym . Na wzgórze można podjechać też samochodem i ostatnie 100 m przejść polną drogą. Wybierając tę opcję, warto wiedzieć, że na poboczu czeka nas parkowanie „na dziko”.
  4. Jeśli nie dysponujemy samochodem, do Lasu Tuchowskiego możemy dotrzeć piechotą szlakiem koloru niebieskiego spod klasztoru redemptorystów w Tuchowie (odległość to ok. 2,5 km).

Wskazówki praktyczne

  1. Na wycieczkę najlepiej przyjechać własnym transportem. Parking leśny znajduje się po prawej stronie drogi prowadzącej z Tuchowa do Zalasowej. W słoneczne weekendy miejsca postojowe bardzo szybko się zapełniają.
  2. Ścieżka dydaktyczna „Tuchowski Las” jest oznaczona niebieską kropką na białym tle, jednak szlak jest mało czytelny w terenie i wymaga odnowienia. Turyści przyzwyczajeni do dobrego oznakowania szlaków PTTK mogą czuć się nieco zdezorientowani. Na trasie w niektórych miejscach widoczne są białe strzałki namalowane na drzewach, które wskazują kierunek wędrówki. Na ścieżce znajdują się ławeczki oraz dwie obszerne wiaty zlokalizowane w pobliżu stawów.
  3. Jeśli zechcemy przejść całą pętlę o długości ok. 4 km, przydadzą nam się wygodne buty turystyczne. Szlak jest typowo terenowy. Na ścieżce czeka nas kilka bardziej stromych odcinków, ale nie są one długie. Po deszczu na trasie może być sporo błota, zwłaszcza w pobliżu śródleśnych strumyków. Wariant minimum – czyli spacer do stawów – jest dostępny dla wszystkich, również dla rodzin z małymi dziećmi. Na tym odcinku ścieżka prowadzi wygodnym, leśnym duktem bez żadnych utrudnień terenowych.
Tak
3.93 km
56.22 m
81.13 m
95.58 m
6/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 13m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img