Z Czchowa do Tropia przez Suchą Górę

Długość trasy: 12,28 km
Czas przejścia: 3h 47m
Trudność: Umiarkowana

Wycieczka z Czchowa do Tropia z pięknymi widokami na Dunajec, Pogórze Rożnowskie oraz Beskidy.

Czchów to jedno z najstarszych miast Małopolski, leży nad Dunajcem, przy węgierskim szlaku handlowym, natomiast Tropie to miejsce pustelni św. Andrzeja Świerada i św. Benedykta, którzy w XI wieku byli krzewicielami chrześcijaństwa na tych ziemiach.

Czchów - Piaski Drużków - Sucha Góra - Roztoka Brzeziny - Tropie

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę zaczynamy na rynku w Czchowie, skąd zielonym szlakiem udajemy się na wschód. Przecinamy szosę nowosądecką i docieramy do przeprawy promowej w Piaskach Drużków.
 2. Po przeprawieniu się przez Dunajec podążamy dalej zielonym szlakiem, mijając po lewej wzniesienie Głowaczka.
 3. W pobliżu budynku numer 101 opuszczamy szlak i skręcamy w prawo w leśną drogę, kierując się na Suchą Górę.
 4. Po zejściu z Suchej Góry natrafiamy na asfaltową drogę, w którą skręcamy w prawo, doprowadzi ona nas aż do Tropia, gdzie kończymy wycieczkę.
 5. Z Tropia promem przez Dunajec przeprawiamy się do drogi sądeckiej (przeprawa Tropie - Wytrzyszczka), skąd możemy wrócić autobusem do punktu startu wycieczki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Urocze, zabytkowe i historyczne miasteczko Czchów, a w nim:
  • układ urbanistyczny z połowy XIV wieku,
  • kościół pw. Narodzenia NMP, a w nim barokowa kaplica z XVIII wieku, gotycka polichromia z ok. 1380 r. w prezbiterium, obraz MB z dzieciątkiem (w typie MB śnieżnej) z XVII w. w ołtarzu głównym, renesansowy pomnik Kaspra Wielogłowskiego i jego żony z końca XVI w., wykonany przez Mediolańczyka Hieronima Canavesiego, chrzcielnica gotycka kamienna, nakryta gotycko-renesansową pokrywą,
  • zamek w Czchowie (ruiny), z widoczną z daleka basztą (zamek był jednym z kilku warownych zamków nad Dunajcem, z których strzeżono handlowego szlaku węgierskiego),
  • militarno-historyczny szlak edukacyjny, prezentujący maszyny oblężnicze oraz urządzenia bojowe z okresu od XVI do XX wieku,
  • rynek z zabytkowymi podcieniami.
 2. Atrakcje Tropia to głównie romański kościół z XI w. pw. Św. Świerada i Benedykta oraz pustelnia św. Świerada.
 3. Przeprawa promowa w Piaskach Drużków oraz w Tropiu może być atrakcją samą w sobie, szczególnie dla dzieci.
 4. Trasa prowadzi przez Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy. Podczas wycieczki spotkamy piękne lasy oraz widoki na Dunajec, Pogórze Rożnowskie i Beskidy.
 5. W Tropiu, naprzeciw kładki pieszej na Dunajcu znajduje się Skała Tropie - wysoki piaskowiec znany amatorom wspinaczki skałkowej.

Warianty i modyfikacje

 1. Możemy skrócić wycieczkę i dotrzeć z Czchowa do Tropia pomijając Suchą Górę. W tym celu po przeprawieniu się przez Dunajec porzucamy zielony szlak i skręcamy w prawo. Wędrujemy przez Piaski Drużków, Owsiska, Trąbki, w pobliżu wzniesienia Habalina napotykamy główny wariant trasy i nim podążamy dalej do Tropia.

Wskazówki praktyczne

 1. Do Czchowa oraz Wytrzyszczki możemy dostać się autobusami z Tarnowa, Krakowa oraz Nowego Sącza.
 2. Samochód możemy pozostawić na parkingu na Rynku w Czchowie, na obszernym parkingu na ulicy Węgierskiej lub poniżej zamku w pobliżu cmentarza na ulicy Basztowej. Po zakończeniu wycieczki wracamy do Czchowa busem z Wytrzyszczki. Dobrym pomysłem może być też zaparkowanie przy przeprawie promowej w Wytrzyszczce, złapanie busa do Czchowa, a następnie przejście trasy wycieczki kończąc przy pozostawionym samochodzie.
 3. Punkty gastronomiczne na trasie znajdziemy tylko na jej początku, czyli w Czchowie.
 4. Przeprawy promowe są bezpłatne, kursują co 15 minut w godzinach 6-22 (Czchów - Piaski Drużków) oraz 5-21 (Tropie - Wytrzyszczka).
 5. Na zwiedzenie Czchowa warto przewidzieć w planie wycieczki co najmniej 2 godziny.
12.28 km
204.94 m
272.01 m
304.13 m
11/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
3h 48m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img