Z widokiem na Jezioro Rożnowskie – z Rożnowa na Przełęcz św. Justa

Długość trasy: 14,30 km
Czas przejścia: 4h 25m
Trudność: Wymagająca

Bardzo atrakcyjna krajobrazowo wycieczka po zachodniej części Pogórza Rożnowskiego.

Piękne panoramy, ruiny zamku Zawiszy Czarnego, tajemnicze, nieukończone fortyfikacje z XVI wieku to atrakcje, jakie czekają na koneserów pogórzańskich wędrówek. Będzie też czas na chwilę kontemplacji w otoczeniu dwóch drewnianych kościółków z XVII wieku. Malownicza sceneria Jeziora Rożnowskiego przyciąga jak magnes! Ta trasa to kwintesencja Pogórza Rożnowskiego!

Rożnów – Ostra Góra (483 m n.p.m.) – Znamirowice – Przełęcz św. Justa

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wędrówkę zaczynamy przy drewnianym kościele św. Wojciecha w Rożnowie. Będziemy poruszać się szlakiem koloru niebieskiego . Przechodzimy przez kładkę nad Dunajcem, następnie wąską asfaltową drogą dochodzimy do granicy lasu. Po ok. 4 km spotykamy szlak zielony, który wiedzie z Witowic.
  2. Wędrujemy szlakiem niebieskim , który na tym odcinku prowadzi przez mieszany las, częściowo szeroką drogą grzbietową, chwilami wąską leśną ścieżką. Mijamy wierzchołek Ostrej Góry (483 m n.p.m.) i dochodzimy do pierwszych zabudowań Tabaszowej. Stąd roztacza się piękna panorama na Jezioro Rożnowskie.
  3. Przez łąki i wąski pas lasu łagodnie schodzimy do centrum Tabaszowej. Po prawej stronie mijamy ładny drewniany kościółek św. Mikołaja z 1753 roku (kościół został przeniesiony w to miejsce z Tęgoborza w 1982 roku).
  4. Czeka nas teraz długa wędrówka asfaltem wzdłuż zabudowań wsi. Asfaltową nawierzchnię wynagradzają znakomite widoki na jezioro i Pogórze Rożnowskie. Kierując się szlakiem niebieskim , mijamy Znamirowice i ulicą dochodzimy do Przełęczy św. Justa położonej przy szosie Brzesko-Nowy Sącz. Znajduje się tu drewniany kościółek z XVII wieku, ławeczki i nieduży parking.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Warto wiedzieć, że szlak niebieski na tej trasie to fragment długodystansowego szlaku turystycznego „Tarnów – Wielki Rogacz” o długości ok. 185 km. Szlak wiedzie przez Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie, Beskid Wyspowy, Gorce (Pasmo Gorca i Lubania), Pieniny i Beskid Sądecki. Jest bardzo atrakcyjny widokowo.
  2. Święty Just, od którego imienia pochodzi nazwa przełęczy, był pustelnikiem żyjącym na tych terenach na przełomie X i XI wieku. Na jednym z pobliskich wzgórz – jak mówią legendy – miał swoją pustelnię. Drewniany kościółek pw. Narodzenia NMP został wzniesiony w tym miejscu w II poł. XVII wieku jako trzecia z kolei świątynia (wcześniejsze uległy zniszczeniu). Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
  3. W Znamirowicach ok. 500 m od niebieskiego szlaku znajduje się słynny Most Stacha zwany też Mostem Mocarza. To największy w Polsce kamienny most zbudowany rękami człowieka. Jan Stach wznosił go dzień po dniu, kamień po kamieniu, przez 3 lata. Konstrukcja ma ok. 15 metrów wysokości, a jej rozmiar można docenić po zejściu na dno głębokiego wąwozu.
  4. Rożnów to bardzo malownicza miejscowość położona nad Jeziorem Rożnowskim, w której znajdziemy kilka ciekawych obiektów. Ruiny zamku wzniesionego przez Rożenów herbu Gryf w I poł. XIV wieku stoją na miejscu dawnej strażnicy, która broniła szlaku handlowego wiodącego na Węgry. Jednym z najbardziej znanych właścicieli zamku był słynny rycerz Zawisza Czarny z Garbowa. Przy drodze głównej prowadzącej do kościoła znajduje się nieukończona forteca (tzw. beluard), której budowę rozpoczął w XVI wieku hetman Jan Amor Tarnowski. To interesujący przykład renesansowej architektury bastionowej nawiązujący do włoskiej sztuki fortyfikacyjnej. Warto zobaczyć także kościółek św. Wojciecha wzniesiony w 1661 roku znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
  5. Zapora w Rożnowie została wzniesiona w latach 1935-1941. Impulsem do rozpoczęcia budowy była tragiczna powódź w lipcu 1934 roku, podczas której wody Dunajca zalały okoliczne miejscowości. Jezioro Rożnowskie powstało w wyniku spiętrzenia wody przez zaporę. Ma długość ok. 22 km i dobrze rozwiniętą linię brzegową z licznymi zatokami. Wprawdzie korona zapory nie jest udostępniana dla turystów, ale warto przespacerować się po brzegu jeziora i odpocząć w malowniczej scenerii.

Warianty i modyfikacje

  1. Trasę możemy znacząco skrócić, pomijając szczyt Ostrej Góry. Po przebyciu ok. 4 km napotykamy szlak koloru zielonego , którym schodzimy do miejscowości Witowice Górne, na przystanek autobusowy. Jest to krótkie, widokowe dojście z Rożnowa do drogi łączącej Nowy Sącz z Brzeskiem.
  2. Możemy skrócić długi, asfaltowy odcinek na końcu trasy, pomijając Most Stacha w Znamirowicach. W tym celu przed cmentarzem w Tabaszowej opuszczamy szlak niebieski i skręcamy w prawo. Idziemy prosto wzdłuż zabudowań wsi na Przełęcz św. Justa.
  3. Z Przełęczy św. Justa możemy podejść ok. 20 minut szlakiem niebieskim na pobliskie wzniesienie Jodłowiec Wielki (482 m n.p.m.) znajdujące się już w Beskidzie Wyspowym. Na stokach góry funkcjonowało niegdyś znane w regionie szybowisko. To znakomity punkt widokowy. Znajdują się tu ławeczki, wiata oraz pomnik poświęcony pilotom Szkoły Szybowcowej w Tęgoborzu.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Rożnowa można dojechać busem z Nowego Sącza. Przez Przełęcz św. Justa, gdzie kończymy naszą wędrówkę, przechodzi ruchliwa droga nr 75, zatem połączeń autobusowych z tym miejscem jest sporo. Przejeżdżają tędy autobusy z Krakowa, Nowego Sącza oraz Brzeska.
  2. Turyści zmotoryzowani, którzy na wycieczkę przyjadą samochodem, mogą zostawić pojazd na niewielkim parkingu przy kościele św. Wojciecha w Rożnowie. Parkingi znajdują się także przy zaporze w Rożnowie (w sezonie płatne). W Tęgoborzu zaparkujemy auto obok drewnianego kościółka na Przełęczy św. Justa.
  3. Z Tęgoborza (oraz z Witowic Górnych) można wrócić do Rożnowa busem z przesiadką w Nowym Sączu.
  4. W Rożnowie znajdują się sklepy, w których można zakupić prowiant na drogę. Tuż przy zaporze w Rożnowie mieszczą się liczne punkty gastronomiczne.
  5. Na trasie nie spotkamy stromych podejść ani zejść. Nawierzchnia to przede wszystkim utwardzone drogi ziemne, leśne ścieżki oraz asfalt.
14.30 km
245.36 m
432.28 m
358.28 m
14/30 (wymagająca)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
4h 26m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

(profil wysokości oglądany na małych ekranach może sprawiać wrażenie, że trasa jest bardziej stroma niż w rzeczywistości jest)
Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img