Wieża widokowa na Szpilówce pętlą z Iwkowej

Długość trasy: 6,22 km
Czas przejścia: 1h 53m
Trudność: Umiarkowana

Pełna rozmaitości wycieczka na najwyższą w regionie wieżę widokową, z której roztaczają się malownicze panoramy na cztery strony świata. Pogórzańskie ścieżki wytyczone wokół Iwkowej są chętnie odwiedzane przez turystów, a szczyt Szpilówki jest znakomitym pomysłem na spacer o każdej porze roku. Podczas wędrówki odwiedzimy położoną głęboko w lesie pustelnię św. Urbana, nacieszymy oczy ładnymi widokami i pospacerujemy po leśnym rezerwacie „Bukowiec”. Zapraszamy na szlak przygody!

Iwkowa ośrodek zdrowia – Szpilówka (516 m n.p.m.) – Rezerwat leśny „Bukowiec” – Pustelnia św. Urbana – Iwkowa

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

 1. Wycieczkę rozpoczynamy pod ośrodkiem zdrowia w Iwkowej (parking B). Drogowskaz informuje nas, że do wieży widokowej na Szpilówce jest 2,5 km. Wędrujemy szlakiem gminnym oznaczonym biało-czerwonym kwadratem , najpierw drogą asfaltową, później kamienistą. Po około 600 metrach po prawej stronie mijamy parking B2. Przed nami ładny widok na pasmo Szpilówki.
 2. Wchodzimy do lasu, tu rozwidlenie szlaków – my dalej prosto, za znakami biało-czerwonego szlaku gminnego (w tym miejscu można odbić w prawo do pustelni św. Urbana). Czeka nas teraz wędrówka przez las, łagodnie pod górę, po drodze mijamy tablice z opisem atrakcji regionu.
 3. Dochodzimy do szczytu Szpilówki (516 m n.p.m.). Tu wieża widokowa, rekonstrukcja ziemianki, wiata turystyczna oraz ławeczki. Ze szczytu schodzimy łagodnie na północ. Poniżej szczytu spotykamy szlaki koloru zielonego . Skręcamy w prawo w leśną ścieżkę.
 4. Szlak zielony prowadzi dość monotonnie przez las, łagodnie pofałdowanym terenem. Po około 20 minutach marszu dochodzimy do rozwidlenia dróg. Skręcamy w prawo (drogowskaz: pustelnia św. Urbana 10 minut) na szlak oznaczony biało-zielonym kwadratem .
 5. Czeka nas teraz bardzo stromy odcinek prowadzący ostro w dół. Po około 10 minutach dochodzimy do pustelni św. Urbana. Od pustelni schodzimy już łagodniej za znakami biało-zielonego kwadratu .
 6. Dochodzimy do rozwidlenia dróg na granicy lasu. Skręcamy w lewo i schodzimy do Iwkowej znaną nam już drogą, którą szliśmy na początku naszej wędrówki.

Atrakcje i walory krajobrazowe

 1. Wieża widokowa na Szpilówce (516 m n.p.m.) o wysokości ponad 30 metrów została otwarta 1 maja 2019 roku i od razu stała się wielką atrakcją turystyczną gminy Iwkowa. To najwyższa wieża widokowa w regionie, z której roztacza się imponująca, dookolna panorama. Można stąd zobaczyć: Pogórze Rożnowskie, Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Wiśnickie, Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Beskid Niski, Gorce, Beskid Żywiecki. Północne stoki pasma Szpilówki znajdują się na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego.
 2. Pustelnia św. Urbana to ciche i odludne miejsce położone w lesie na południowym zboczu Bukowca (494 m n.p.m.). Murowana kaplica została wzniesiona w XVIII wieku na miejscu dawnej, drewnianej kapliczki. Do pustelni można dojść Szlakiem Świętego Urbana, który jest oznaczony biało-zielonym kwadratem.
 3. Rezerwat leśny „Bukowiec” znajduje się na północnych zboczach Bukowca (494 m n.p.m.) zwanego też Górą św. Urbana. Obejmuje obszar o powierzchni ponad 5 hektarów i mieści się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Wschodniego Pogórza Wiśnickiego. Ochroną objęto tu naturalny fragment buczyny karpackiej. Na terenie rezerwatu rośnie kwitnący i owocujący bluszcz pospolity, a także kilka gatunków roślin chronionych.

Warianty i modyfikacje

 1. Możemy „zaliczyć” wieżę widokową na Szpilówce w wariancie „tam i z powrotem”, wracając tą samą drogą, czyli szlakiem gminnym oznaczonym biało-czerwonym kwadratem . Jest to dobra opcja dla tych, którzy chcą w komfortowych warunkach, bez większych utrudnień terenowych, zdobyć szczyt i nacieszyć oczy ładnymi widokami.
 2. Wariant „tam i z powrotem” możemy poszerzyć o wizytę w pustelni św. Urbana. Z czerwonego szlaku gminnego odbijamy w prawo na Szlak św. Urbana – do pustelni dojdziemy w około 15 minut szlakiem oznaczonym biało-zielonym kwadratem. Po zwiedzeniu pustelni wracamy na szlak czerwony tą samą drogą.
 3. Do wieży widokowej możemy dojść z parkingu A, który znajduje się na przełęczy, przy drodze prowadzącej z Tymowej do Iwkowej. Z parkingu idziemy szlakiem koloru zielonego leśną ścieżką, zaliczając po drodze szczyt Bukowca (494 m n.p.m.). Na ostatnim odcinku, niedaleko szczytu Szpilówki, szlak jest rozjeżdżony i tworzą się na nim błotniste kałuże. Szlak wiedzie dość monotonnie cały czas przez las. Z parkingu A na wieżę widokową jest około 3,5 km.

Wskazówki praktyczne

 1. W Iwkowej wytyczono kilka parkingów oznaczonych literami: A, B, C, D, E, F, G. W przypadku wędrówki na wieżę widokową najlepszym wyborem będzie parking B znajdujący się przy głównej drodze pod ośrodkiem zdrowia. Z tego miejsca na wieżę widokową jest około 2,5 km. Jeśli chcemy zaoszczędzić trochę sił i czasu, możemy zaparkować 600 metrów wyżej, na parkingu B2 (parking ten znajduje się przy szlaku czerwonym i zielonym, za kapliczką, ostatnie 200 metrów należy pokonać wąską kamienistą drogą).
 2. Na trasie nie ma schroniska. Jeśli chcemy zjeść ciepły posiłek, warto rozważyć wizytę w Zajeździe Zyga w Iwkowej – lokal znajduje się przy głównej drodze, około 800 metrów od parkingu B.
 3. Gminny szlak czerwony z Iwkowej na wieżę widokową wiedzie łagodnie pod górę leśną ścieżką. Jest to dobra opcja dla turystów o umiarkowanej kondycji, jak również dla rodzin z dziećmi.
 4. Należy zachować szczególną ostrożność, schodząc z Bukowca pod pustelnię św. Urbana. Odcinek ten wiedzie bardzo ostro w dół. To zaledwie 10 minut marszu, ale stromizna na tym odcinku może zaskoczyć niejednego wędrowca. Jeśli chcemy odwiedzić pustelnię w bardziej komfortowych warunkach, możemy tam dojść od drugiej strony, odbijając na Szlak św. Urbana od czerwonego szlaku gminnego.
Tak
6.22 km
186.06 m
206.92 m
206.82 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 54m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img