Zakliczyn i Lusławice

Długość trasy: 5,25 km
Czas przejścia: 1h 29m
Trudność: Łatwa

Wycieczka po galicyjskim Zakliczynie połączona z wizytą w Lusławicach, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Muzyki oraz arboretum Krzysztofa Pendereckiego. Idealna propozycja dla miłośników historii, muzyki oraz ogrodnictwa.

Zakliczyn Rynek - kościół pw. św. Idziego - klasztor Franciszkanów - Lusławice - Zakliczyn Rynek

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na Rynku w Zakliczynie.
  2. Kierujemy się na zachód ulicą Mickiewicza do barokowego kościoła pw. św. Idziego.
  3. Wracamy do Rynku, przechodzimy wzdłuż jego południowej pierzei i skręcamy w prawo w ulicę Jagiellońską, a następnie Klasztorną, którą docieramy do klasztoru Franciszkanów. Na tym odcinku wycieczki towarzyszy nam czarny szlak turystyczny .
  4. Kontynuujemy spacer ulicą Klasztorną, w miejscu skrętu czarnego szlaku w prawo idziemy dalej prosto ulicą 17 Stycznia, przechodząc obok cmentarza wojennego nr 293 docieramy do ulicy Malczewskiego (droga wojewódzka 980), w którą skręcamy w prawo.
  5. Drogą 980 idziemy około 0,5km, po czym skręcamy w lewo w stronę Lusławic, docieramy do Europejskiego Centrum Muzyki oraz dworu Krzysztofa Pendereckiego.
  6. Z Lusławic wracamy do drogi 980 i ulicy Malczewskiego, idąc cały czas prosto docieramy do Rynku w Zakliczynie.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Zakliczyn to szesnastowieczne, galicyjskie miasteczko, z zachowanym układem architektonicznym z epoki. Do ciekawych zabytków na trasie naszej wycieczki należą:
    • ratusz z początków XIX wieku.
    • pomnik Pamięci Poległych i Pomordowanych za Wolność Ojczyzny w latach 1914-1957.
    • dom „Pod Wagą”, najstarszy zachowany drewniany dom o konstrukcji dziewięciosłupowej, datowany na rok 1763. W budynku tym podczas II wojny światowej mieszkała Magdalena Międzyrzecka, ps. „Waga”, ukrywająca w jednym z jego pomieszczeń członków ruchu oporu.
    • kościół parafialny pw. św. Idziego z XVIII wieku z cmentarzem przykościelnym, na którym znajduje się cmentarz wojenny nr 294.
    • XVII wieczny zespół klasztorny Reformatów z kościołem pw. Matki Bożej Anielskiej.
  2. Idąc ulicą 17 Stycznia przechodzimy obok cmentarza wojennego nr 293, jest to jedyny na terenie Małopolski cmentarz z okresu I wojny światowej, na którym pochowani są wyłącznie żołnierze żydowscy.
  3. Europejskie Centrum Muzyki to nowoczesny budynek, zbudowany dzięki wybitnemu kompozytorowi Krzysztofowi Pendereckiemu. Odbywają się w nim liczne koncerty i festiwale.
  4. Na przeciw ECM położony jest dwór i arboretum. Dwór został wybudowany w XIX w. na miejscu wcześniejszej budowli, gdzie w XVI w. mieściła się siedziba zboru ariańskiego, na czele którego stał Faust Socyn. Mauzoleum zmarłego w 1604 r. Socyna znajduje się w ogrodzie obok dworu. Popadający w ruinę dwór został zakupiony w latach 70. XX wieku przez Krzysztofa Pendereckiego. Wokół dworu urządzony został kolekcjonerski ogród, zawierający gatunki drzew unikalne w skali europejskiej. Aktualnie jest to własność skarbu państwa, udostępniona do zwiedzania.

Warianty i modyfikacje

  1. Możemy obejść dwór Krzysztofa Pendereckiego dookoła, a następnie dotrzeć ulicą Tarnowską do Zakliczyna. Jest to trasa bez dodatkowych atrakcji, jednak idąc nią nie musimy się wracać tą samą drogą.
  2. Dojeżdżając do Zakliczyna busem od Janowic, możemy wysiąść w Lusławicach i przejść trasą wycieczki w stronę Zakliczyna, bez późniejszego wracania się do punktu startu.

Wskazówki praktyczne

  1. W Zakliczynie samochód możemy pozostawić na parkingu obok kościoła parafialnego św. Idziego.
  2. Do Zakliczyna możemy dostać się komunikacją zbiorową. W Zakliczynie zatrzymują się autobusy relacji Kraków - Gorlice oraz busy Tarnów - Wojnicz - Zakliczyn, Tarnów - Janowice - Zakliczyn, Tarnów - Nowy Sącz.
  3. Przez Zakliczyn prowadzi trasa rowerowa Velo Dunajec, która biegnie wałami przeciwpowodziowymi.
  4. Muzeum Grodzkie "Pod Wagą" można zwiedzić po wcześniejszym uzgodnieniu w Regionalnym Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego w Zakliczynie (w Ratuszu).
  5. Godziny i cennik zwiedzania arboretum warto sprawdzić na stronie internetowej ECM.
  6. W okolicach Rynku w Zakliczynie znajdziemy kilka punktów gastronomicznych, jak pizzeria czy lodziarnia, oraz sklepy spożywcze.
  7. W środy na zakliczyńskim rynku odbywa się tradycyjny jarmark, na którym można kupić wyroby rzemiosła regionalnego.
Tak
Tak
5.25 km
10.46 m
4/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
1h 30m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img