Melsztyn i Zawada Lanckorońska - szlakiem zamków i grodów nad Dunajcem
Co zostało z potężnego niegdyś zamku Leliwitów Melsztyńskich wzniesionego na rozległym wzgórzu, którego zbocza opadają stromo w kierunku doliny Dunajca? Jakie tajemnice skrywa wczesnośredniowieczne grodzisko w Zawadzie Lanckorońskiej? Jakie skarby odnaleziono całkiem przypadkowo w tej okolicy? Zapraszamy na wycieczkę szlakiem zamków i grodów nad Dunajcem – odwiedzimy miejsca, gdzie historia miesza się z legendą.
Melsztyn – Ruiny zamku Leliwitów Melsztyńskich – Zamczysko – Grodzisko w Zawadzie Lanckorońskiej – Melsztyn
Plan wycieczki
- Wycieczkę rozpoczynamy w Melsztynie, przy drodze wojewódzkiej nr 980 – w miejscu, gdzie znajduje się parking i restauracja Podzamcze. Kierujemy się szlakiem koloru niebieskiego na północ.
- Szlak prowadzi łagodnie pod górę bitą drogą. Wchodzimy do rzadkiego lasu, a następnie zakosami wśród pól i sadów dochodzimy do rozwidlenia dróg, gdzie stoi drewniany krzyż. Skręcamy ostro w prawo. Ścieżka prowadzi wprost na wzgórze zamkowe.
- Przechodzimy przez wzgórze, po prawej stronie mijamy fragment muru ze strzelnicami, zaś po lewej stronie pozostałości wieży zamkowej. Po drugiej stronie wzgórza znajduje się świetny punkt widokowy na dolinę Dunajca.
- Kontynuujemy wędrówkę szlakiem niebieskim. Idziemy najpierw asfaltem, a następnie wśród pól. Przekraczamy drogę Melsztyn-Dębno oraz mostek na potoku Wieleń. Przez chwilę wędrujemy płasko wśród łąk, po czym dochodzimy do granicy lasu. Łagodnie pod górę ładnym bukowym lasem docieramy do rozległego wzniesienia Zamczysko.
- Lekko pofałdowanym terenem idziemy północnym stokiem Zamczyska. Wały i umocnienia dawnego grodziska są nadal czytelne w terenie. Po ich zwiedzeniu wracamy do Melsztyna tą samą drogą. Z grodziska w Zawadzie Lanckorońskiej do Melsztyna dojdziemy w ok. 50 minut.
Atrakcje i walory krajobrazowe
- Ruiny zamku Leliwitów Melszyńskich malowniczo położone na wyniosłym wzgórzu widoczne są już z daleka. To pozostałości po jednej z najpotężniejszych niegdyś warowni położonych w dolinie Dunajca. Zamek został wybudowany w połowie XIV wieku przez kasztelana krakowskiego Spycimira herbu Leliwa. Zamek wybudowany w stylu gotyckim był typową budowlą o charakterze obronnym. W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym i stał się okazałą rezydencją mieszkalną. Na przestrzeni dziejów był własnością: Melsztyńskich, Jordanów, Tarłów i Lanckorońskich. Zdobyty i spalony przez wojska rosyjskie podczas konfederacji barskiej w 1771 roku już nigdy nie odzyskał swego blasku.
- Wzgórze Melsztyńskie, z którego roztacza się piękna panorama na dolinę Dunajca, to wielka atrakcja turystyczna w gminie Zakliczyn, przyciągająca całe rzesze turystów. Na popularność tego miejsca wpłynął być może serial „Korona królów”, w którym jednym z bohaterów jest Jaśko z Melsztyna. Warto wejść na wieżę zamkową (tak zwany donżon), z której roztacza się panorama na meandrujący Dunajec i okoliczne wzniesienia. Do dziś zachowały się także fragmenty kamiennych murów oraz mur ze strzelnicami.
- Grodzisko w Zawadzie Lanckorońskiej jest usytuowane na jednym ze wzgórz na wysokości 325 m n.p.m. W tym miejscu znajdował się wczesnośredniowieczny gród datowany na IX-X wiek. Grodzisko składało się z dwóch części: „Zamczyska” o powierzchni ponad 1 hektara oraz dużo większego „Mieściska” czyli podgrodzia. Cały gród był otoczony potężnymi wałami, których kształt jest nadal czytelny w terenie. W 1932 roku na terenie „Zamczyska” odkryto przypadkowo skarb – były to srebrne ozdoby i kilkadziesiąt szklanych paciorków ukrytych w glinianym naczyniu; znalezisko datowane jest na X wiek.
Warianty i modyfikacje
- Trasę możemy skrócić, rezygnując z wędrówki do Zawady Lanckorońskiej. W takiej sytuacji po zwiedzeniu ruin zamku Leliwitów Melsztyńskich wracamy na parking tą samą drogą.
- Zachęcamy, by odwiedzić pobliskie Charzewice, położone ok. 2 km na zachód od Melsztyna. W Lesie Charzewickim – na granicy Charzewic i Gwoźdźca – znajdują się trzy cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej, na których pochowano żołnierzy poległych w bitwie 19 listopada 1914 roku. Dziś wzgórze porasta las sosnowy zwany „Czarnym Lasem”. Duże wrażenie robi zwłaszcza cmentarz nr 290 – położony na szczycie wzgórza, podzielony na dwie kwatery. Cmentarze wojenne nr 288, nr 289 i nr 290 projektował Robert Motka. Jeśli wybierzemy ten wariant, z centrum Charzewic idziemy asfaltową drogą, za mostkiem skręcamy w prawo, a następnie na rozwidleniu w lewo. Po ok. 2 km marszu dojdziemy do granicy lasu. Aby dojść do cmentarza wojennego nr 290, kierujemy się na wprost szerokim leśnym duktem. Aby dojść do cmentarzy nr 288 i 289, kierujemy się szutrową drogą w lewo, delikatnie pod górkę.
Wskazówki praktyczne
- Do Melsztyna najlepiej dojechać własnym transportem. Duży parking znajduje się u stóp wzgórza zamkowego, przy drodze wojewódzkiej nr 980, pod restauracją Podzamcze. W tym miejscu znajduje się początek / koniec szlaku niebieskiego. Rekomendujemy, aby zostawić pojazd właśnie w tym miejscu i na wzgórze zamkowe podejść piechotą. Samochodem możemy podjechać też wyżej, niemal pod same ruiny zamku – wiedzie tędy wąska asfaltowa droga pod górkę. Wybierając opcję dojazdu na wzgórze, musimy liczyć się z tym, że w słoneczne weekendy możemy mieć problem ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego.
- W Melsztynie, u stóp wzgórza zamkowego, znajduje się restauracja Podzamcze, w której możemy się posilić przed lub po wędrówce.
- Nawierzchnia na szlaku to leśne i polne ścieżki. Z parkingu u podnóża wzgórza do ruin zamku czeka nas kilka bardziej stromych odcinków, ale są one bardzo krótkie i nie powinny nastręczać trudności. Jeśli wybierzemy wariant dłuższy – czyli wędrówkę na grodzisko w Zawadzie Lanckorońskiej – przydatne będzie wygodne obuwie turystyczne. Na tym odcinku znajdują się ławeczki i tablice informacyjne z opisem ciekawych miejsc w okolicy. Warto wspomnieć, że ten odcinek szlaku pokrywa się ze „Ścieżką spacerowo-dydaktyczną Gwoździec – Melsztyn”.
- Jeśli zdecydujemy się podjechać do Charzewic, aby zwiedzić cmentarze wojenne położone w Czarnym Lesie, samochód najlepiej zaparkować w centrum tej miejscowości, pod budynkiem remizy strażackiej, obok drewnianej wiaty.
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
(dla tempa marszu 4 km/h)
Mapa
Najbliższe trasy
Panieńska Góra pętlą z Wojnicza
Długość trasy: 18,07 km
Czas przejścia: 5h 23m
Trudność: Umiarkowana
Z Czchowa do Tropia przez Suchą Górę
Długość trasy: 12,28 km
Czas przejścia: 3h 47m
Trudność: Umiarkowana
Wieża widokowa i winnica w Dąbrówce Szczepanowskiej
Długość trasy: 7,14 km
Czas przejścia: 2h 02m
Trudność: Łatwa
Porąbka Uszewska i Okocim z Dębna do Brzeska
Długość trasy: 19,82 km
Czas przejścia: 6h 07m
Trudność: Wymagająca
Góra Wał z Łowczowa do Gromnika
Długość trasy: 15,17 km
Czas przejścia: 4h 44m
Trudność: Umiarkowana