Nowy Wiśnicz z Bochni przez Kopaliny

Długość trasy: 9,33 km
Czas przejścia: 2h 52m
Trudność: Umiarkowana

Wycieczka z Bochni do słynącego z zamku Nowego Wiśnicza przez Wiśnicko-Lipnicki Park Krajobrazowy. Poza pięknymi widokami parku krajobrazowego, trasa dostarczy nam również wrażeń historycznych i patriotycznych, dając  możliwość zwiedzenia starych, historycznych miejscowości.

Bochnia Rynek – las Grabina – Kopaliny – Stare Sady – Nowy Wiśnicz zamek

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Bochni, gdzie odnajdujemy niebieski szlak , którego będziemy się trzymać aż do końca wycieczki.
  2. Szlakiem ruszamy ulicą Sądecką na południowy wschód, dochodzimy do ulicy Kurów i podążając nią, wkrótce opuszczamy zabudowana miasta.
  3. Mijamy lasek Grabina i docieramy do granicy Wiśnicko-Lipnickego Parku Krajobrazowego.
  4. Dochodzimy do ulicy Bocheńskiej, idziemy nią niedługo przez miejscowość Kopaliny, a następnie maszerujemy terenem zabudowanym obok miejsca zwanego „stare sady” Strona Południowa.
  5. W okolicach Starego Wiśnicza, który mamy po lewej stronie, przecinamy szosę, aby wkrótce stanąć przy wiśnickim Zamku.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. W starym historycznym mieście Bochni można zobaczyć: kopalnię soli Bochnia (czas zwiedzania 3 - 4 godzin, może lepiej zostawić ją sobie na inny dzień), tężnię solankową, Bazylikę św. Mikołaja ze wspaniałym wnętrzem, Muzeum Motyli Arthropoda, liczne dwory.
  2. W Kopalinach znajduje się dwór Macudzińskich z XIX wieku.
  3. Największą atrakcją Nowego Wiśnicza jest doskonale zachowany zamek i zespół zamkowy z 2. połowy XIV wieku. Zamek jest dostępny do zwiedzania, administruje nim Muzeum Ziemi Wiśnickiej.
  4. Do innych ciekawych miejsc w Nowym Wiśniczu należy kościół parafialny, zespół klasztorny karmelitów z XVII wieku, fortyfikacje bastionowe, ratusz miejski, cmentarz żydowski.
  5. W pobliżu zamku w Nowym Wiśniczu znajduje się muzeum pamiątek po Janie Matejce "Koryznówka".
  6. Trasa przebiega przez Wiśnicko - Lipnicki Park Krajobrazowy, chroniący wyróżniający się krajobraz przyrodniczy i kulturowy. Znajdziemy w nim wzgórza z licznymi ostańcami skalnymi, głębokie doliny rzeczne, strome jary potoków, pola, łąki, lasy i torfowiska.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeżeli wolimy iść cały czas szosą, możemy, zamiast obierać niebieski szlak, przejść kolejno od centrum Bochni ulicami Wiśnicką, następnie Bocheńską, aż do samego Wiśnicza.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Bochni możemy dojechać busem z Krakowa, oprócz tego Bochnia leży na trasie linii kolejowej łączącej południowo wschodnie i zachodnie rejony kraju, dzięki czemu jest dostępna bezpośrednio zarówno z bliższych, jak i dalszych miejscowości (Tarnów, Nowy Sącz, Kraków, Rzeszów, Przemyśl, Katowice, Opole, Wrocław).
  2. Z Nowego Wiśnicza możemy powrócić busem do Bochni lub Krakowa.
  3. Zwiedzanie Zamku w Nowym Wiśniczu jest płatne – należy wykupić bilet. Szczegóły dotyczące zwiedzania warto sprawdzić na stronie internetowej zamku.
  4. "Koryznówka" to oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie, informacje na temat godzin i cennika zwiedzania znajdziemy na stronie internetowej muzeum.
  5. Punkty gastronomiczne znajdują się na początku i końcu naszej wycieczki, czyli w Bochni oraz Nowym Wiśniczu.

Fotografię zamku udostępnił Wiktor Baron Fotografia.

9.33 km
123.88 m
243.40 m
189.40 m
10/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 52m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img