Las Okocimski

Długość trasy: 3,28 km
Czas przejścia: 0h 50m
Trudność: Łatwa

Las Okocimski położony we wschodniej części Pogórza Wiśnickiego skrywa wiele ciekawostek i tajemnic sprzed lat. Warto poznać historię tego miejsca, które przed II wojną światową należało do majątku baronów Goetzów Okocimskich. Historia splata się tu ze współczesnością. Stare kapliczki leżące na dawnym szlaku pątniczym mieszają się z leśną galerią sztuki stworzoną całkiem niedawno. Trasę polecamy wszystkim miłośnikom leśnych spacerów.

Okocim os. Kamieniec – Krzyżowe – Las Okocimski – Porąbka Uszewska

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Okocimiu Górnym, na Krzyżowych – przy drodze leśnej prowadzącej z Okocimia do Porąbki Uszewskiej. Skręcamy w lewo na drogę leśną wiodącą w kierunku północno-wschodnim (droga na południe prowadzi do Biesiadek).
  2. Wędrujemy wygodnym, leśnym duktem. Po kilku minutach marszu dochodzimy do niewielkiej polanki i leśnej galerii. Dalej prosto za drogą.
  3. Po ok. 1 km dochodzimy do rozdroża i szlaku czerwonego (który dochodzi do Lasu Okocimskiego z Biesiadek – patrz: Warianty i modyfikacje). Nie skręcając, idziemy na wprost, trzymając się leśnego duktu.
  4. Mijamy ławeczki i tablice informacyjne z opisem ciekawostek przyrodniczych. Dochodzimy do rozdroża pod drewnianą kapliczką i szlaku pątniczego. W tym miejscu możemy skręcić w lewo, by dojść na Wzgórze Bocheniec, lub kontynuować wędrówkę na wprost drogą, która doprowadzi nas do Porąbki Uszewskiej.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. Las Okocimski to sporej wielkości kompleks leśny położony na terenie Nadleśnictwa Brzesko. W drzewostanie dominuje las mieszany, w większości sosno-bukowy z mniejszym udziałem dębu. Mimo że las jest silnie przekształcony przez człowieka, pozostał interesujący pod względem przyrodniczym i historycznym. Okolica wchodzi w skład Obszaru Chronionego Krajobrazu Wschodniego Pogórza Wiśnickiego.
  2. Ciekawa jest przedwojenna historia Lasu Okocimskiego, kiedy teren ten należał do majątku baronów Goetzów Okocimskich. Warto wspomnieć, że Jan Ewangelista Goetz był założycielem słynnego Browaru Okocim, zaś jego syn Jan Albin Goetz zbudował w pobliskim Okocimiu okazały pałac otoczony rozległym parkiem, który stoi po dziś dzień. Pod koniec XIX wieku Las Okocimski miał przynosić przede wszystkim korzyści finansowe, ale był też popularnym miejscem polowań oraz pikników urządzanych dla gości pałacu. Do czasów współczesnych zachowała się w bardzo dobrym stanie leśniczówka zbudowana w 1899 roku. Po reformie rolnej w 1944 roku las przeszedł na własność Skarbu Państwa.
  3. Na terenie Lasu Okocimskiego znajduje się leśna galeria – jest to plenerowa galeria zlokalizowana przy głównym trakcie prowadzącym z Okocimia Górnego w stronę Porąbki Uszewskiej. Pośród dzieł malowanych na drewnie dominują prace o tematyce religijnej. Autorem tej oryginalnej wystawy jest brzeski artysta Janusz Mytkowicz.
  4. Zagospodarowanie turystyczne Lasu Okocimskiego obejmuje kilka interesujących tras spacerowych oraz rowerowych. Główna trasa rozpoczyna się na Krzyżowych niedaleko osiedla Kamieniec w Okocimiu i wiedzie drogą leśną w kierunku Porąbki Uszewskiej. Z Krzyżowych możemy wyruszyć także wygodnym duktem leśnym w stronę Biesiadek – jest to fragment szlaku rowerowego EnoVelo – bardzo ciekawej trasy przebiegającej przez okolice Tarnowa i Brzeska. Przez las wiedzie czerwony szlak turystyczny – jest to fragment dłuższego szlaku okrężnego wokół Brzeska o długości ok. 50 km.

Warianty i modyfikacje

  1. Las Okocimski daje kilka możliwości modyfikacji trasy. Jeśli pójdziemy szlakiem czerwonym na południe, możemy dotrzeć do miejscowości Biesiadki, gdzie znajduje się ładny, zabytkowy kościół św. Mateusza Ewangelisty (położony na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce). Aby tam dojść, z drogi leśnej prowadzącej z Okocimia do Porąbki Uszewskiej skręcamy w prawo na szlak czerwony. Do Biesiadek dojdziemy w ok. 1 godz. 20 minut – odległość to ok. 4,5 km. Szlak czerwony na tym odcinku jest mało czytelny w terenie.
  2. Z Lasu Okocimskiego możemy podejść na Wzgórze Bocheniec, z którego roztacza się ładna panorama na okolicę. Na wzgórzu znajduje się kościółek św. Anny, źródełko św. Anny oraz ślady grodziska Wiślan z IX-X wieku. Aby tam dojść, z drogi leśnej prowadzącej z Okocimia do Porąbki Uszewskiej skręcamy w lewo na szlak czerwony (na wysokości drewnianej kapliczki). Z rozdroża pod kapliczką na Wzgórze Bocheniec dojdziemy w ok. 30 minut.
  3. Z rozdroża pod kapliczką, gdzie szlak czerwony skręca w lewo na Wzgórze Bocheniec, możemy kontynuować wędrówkę na wprost wygodnym leśnym duktem, który zaprowadzi nas w ok. 40 minut do Porąbki Uszewskiej. Trzymamy się niebieskiego szlaku gminnego oraz szlaku pątniczego. W miejscowości znajduje się neogotycki kościół św. Andrzeja Apostoła oraz grota Matki Bożej z Lourdes będąca miejscem lokalnego kultu.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Lasu Okocimskiego najlepiej dojechać własnym środkiem transportu. Z Okocimia kierujemy się na Osiedle Kamieniec, a następnie na Krzyżowe, gdzie możemy zaparkować samochód. Ostatnie 800 metrów dojazdu wiedzie drogą leśną.
  2. Samochód możemy zaparkować także w Okocimiu, na ulicy Czerwona Droga, poniżej leśniczówki Okocim, przy granicy lasu. Z tego miejsca parkingowego do leśnej galerii dojdziemy w ok. 30 minut. Z ulicy Czerwona Droga kierujemy się rowerowym szlakiem czerwonym przez osiedle Kamieniec. Dochodzimy do drogi asfaltowej, skręcamy w prawo. Droga po chwili doprowadzi nas do lasu. Po ok. 800 metrach dojdziemy drogą leśną na Krzyżowe.
  3. Trasa w wariancie podstawowym wiedzie wygodnym leśnym duktem. Wzdłuż drogi prowadzącej do Porąbki Uszewskiej znajdują się ławeczki oraz tablice informacyjne.
3.28 km
112.63 m
20.56 m
112.68 m
3/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 50m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img