Spacerem po Lipnicy Murowanej

Długość trasy: 1,44 km
Czas przejścia: 0h 22m
Trudność: Łatwa

Lipnica Murowana malowniczo położona nad rzeką Uszwicą, otoczona łagodnymi wzniesieniami Pogórza Wiśnickiego, to perełka pośród małopolskich miejscowości. Bogata historia, cenne zabytki, zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, sławni lipniczanie oraz znane w regionie lipnickie palmy wielkanocne to tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić to miejsce.

Lipnica Murowana Rynek – Kościół św. Szymona z Lipnicy – Kościół św. Andrzeja Apostoła – Izba Regionalna – Kościół św. Leonarda – Stary Cmentarz – Dwór Ledóchowskich – Rynek

Autor:
Agnieszka Cygan

Agnieszka Cygan

Przewodnik turystyczny

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy na rynku w Lipnicy Murowanej. Obok Urzędu Gminy skręcamy na północ w wąską uliczkę. Po prawej stronie mijamy kościół św. Szymona.
  2. Dalej prosto, po chwili dochodzimy do obszernego placu – tu kościół św. Andrzeja Apostoła w otoczeniu parku, pomnik lipnickich świętych, nieco w głębi Centrum Pielgrzyma i Turysty.
  3. Dochodzimy do Izby Regionalnej (która mieści się w budynku z przełomu XIX i XX wieku). Na rozwidleniu dróg – w miejscu, gdzie stoi zabytkowa studnia – skręcamy w prawo.
  4. Przekraczamy mostek na Uszwicy. Dochodzimy do kościółka św. Leonarda położonego w otoczeniu starego cmentarza.
  5. Kierujemy się alejką na wschód. Dochodzimy do drogi, skręcamy w prawo. Po chwili docieramy do dworu Ledóchowskich.
  6. Spod dworu wracamy na rynek chodnikiem wzdłuż głównej drogi nr 966.

Atrakcje i zabytki

  1. Lipnickie palmy wielkanocne to niekwestionowany symbol Lipnicy Murowanej i słynny w regionie konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Impreza odbywa się na lipnickim rynku każdego roku w Niedzielę Palmową i przyciąga rzesze turystów. Piękne, kolorowe konstrukcje wykonane z wikliny i wierzby ozdobione bibułą, pieczołowicie przygotowywane przez ludowych twórców, ustawiane są wokół figury św. Szymona. Najwyższe z nich mają ponad 30 metrów wysokości.
  2. Ziemia świętych i błogosławionych – tak często mówi się o Lipnicy Murowanej. To stąd pochodził św. Szymon (zm. 1482) oraz siostry Ledóchowskie – bł. Maria Teresa (misjonarka, założycielka Zgromadzenia Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera) i św. Urszula (współtwórczyni zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego, kanonizowana w 2003 roku). Po miejscowości można spacerować Szlakiem św. Szymona, na którym znajduje się 8 miejsc wartych odwiedzenia.
  3. Najcenniejszym zabytkiem Lipnicy Murowanej jest drewniany, gotycki kościół św. Leonarda wpisany w 2003 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budowla stoi w otoczeniu starego cmentarza, na którym zachowało się sporo interesujących nagrobków. Z kościoła pochodzą trzy cenne, gotyckie tryptyki, które znajdują się obecnie w zbiorach Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie (w świątyni można oglądnąć ich kopie). Warto zwrócić uwagę na otwarte podcienia zwane sobotami nawiązujące do czasów, kiedy to wierni z odleglejszych zakątków przybywali do kościoła w sobotę wieczorem i czekali na niedzielną mszę, znajdując schronienie w podcieniach. Świątynia znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.
  4. Warto odwiedzić także dwa inne lipnickie kościoły. Kościół św. Szymona z Lipnicy wybudowany z I połowie XVII wieku z inicjatywy Stanisława Lubomirskiego jest miejscem, gdzie spoczywają relikwie tego świętego. Obok świątyni znajduje się studnia z wodą, która – według tradycji – ma właściwości lecznicze. Na uwagę zasługuje murowany kościół św. Andrzeja Apostoła ufundowany przez króla Kazimierza Wielkiego (na przestrzeni dziejów wielokrotnie przebudowywany).
  5. Lipnica Murowana zachowała średniowieczny układ urbanistyczny. Na środku rynku znajduje się figura św. Szymona z Lipnicy. Miejscowość znajduje się na „Szlaku Średniowiecznych Miasteczek Małopolskich” (prawa miejskie posiadała od 1326 do 1933) oraz na Szlaku Sanktuariów Diecezji Tarnowskiej.
  6. Dwór Ledóchowskich znajduje się na tzw. Nowym Mieście ok. 500 metrów od lipnickiego rynku. Murowany, neoklasycystyczny, piętrowy dwór zbudowany w latach 30. XIX wieku był siedzibą rodu Ledóchowskich od 1883 roku, kiedy to rodzina przeprowadziła się do Lipnicy z austriackiej miejscowości Loosdorf. Wśród gromadki dzieci Ledóchowskich były m.in.: Maria Teresa (późniejsza błogosławiona, misjonarka) oraz Julia (kanonizowana jako św. Urszula). Dwór otoczony niewielkim parkiem do czasów współczesnych zachował się w bardzo dobrym stanie.

Warianty i modyfikacje

  1. Jeśli mamy więcej czasu i sił, warto wybrać się na wędrówkę ścieżką historyczną „Niepodległa” znaczoną biało-niebieskim kwadratem , która ma ok. 4,5 km długości. Szlak zaczyna się na lipnickim rynku, prowadzi obok dworu Ledóchowskich, po wejściu do lasu schodzi do doliny Piekarskiego Potoku. Leśne ścieżki doprowadzają do polanki, na której w czasie II wojny światowej znajdował się obóz I Batalionu 12 Pułku Piechoty Ziemi Bocheńskiej AK (o tym wydarzeniu informuje pamiątkowy obelisk). Dalej szlak doprowadza do krzyża powstańców styczniowych pod szczytem Piekarskiej Góry. Trasa wiedzie przez teren Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego.

Wskazówki praktyczne

  1. Samochód najlepiej zaparkować na rynku w Lipnicy Murowanej lub pod kościołem św. Andrzeja Apostoła. Do miejscowości kursują busy z Brzeska, Bochni oraz Krakowa (kierunek: Rajbrot).
  2. Istnieje możliwość zwiedzania Lipnicy Murowanej z przewodnikiem. W tym celu warto zajrzeć do Centrum Pielgrzyma i Turysty, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie kościoła św. Andrzeja Apostoła. Można tu wypożyczyć audio przewodniki oraz zakupić pamiątki. Więcej informacji na stronie visitlipnica.pl.
  3. Na rynku w Lipnicy Murowanej znajduje się restauracja-pizzeria, w której można zjeść ciepły posiłek. Warto odwiedzić także znaną w regionie tradycyjną lodziarnię „Lody u Szymona”, której początki sięgają 1966 roku.
  4. Wariant trasy – spacer doliną Piekarskiego Potoku oraz wędrówka do krzyża powstańców styczniowych pod Piekarską Górą – wiedzie leśnymi ścieżkami i jest typowo terenowy, dlatego warto zabrać wygodne obuwie turystyczne. Szlak kilka razy przekracza bród na Piekarskim Potoku.

Tak
Tak
1.44 km
8.10 m
2/30 (łatwa)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
0h 22m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img