Oberża Pod Grzybem z Piotrkowic do Tarnowa

Długość trasy: 9,80 km
Czas przejścia: 2h 56m
Trudność: Umiarkowana

Propozycja rodzinnej wycieczki spod Oberży Pod Grzybem do Tarnowa. Trasa idealna na niedzielny obiad połączony ze spacerem w otoczeniu pięknej przyrody i widoków na Pogórze Ciężkowickie.

Piotrkowice - Słona Góra - Poręba Radlna - Zawada - Tarnów

Autor:
PTTK Tarnów

PTTK Tarnów

PTTK Oddział Ziemi Tarnowskiej

Plan wycieczki

  1. Wycieczkę rozpoczynamy w Piotrkowicach (pętla autobusowa), skąd wyruszamy żółtym szlakiem w stronę Słonej Góry.
  2. Docieramy do połączenia z czerwonym szlakiem (szlak okrężny wokół Tarnowa) i skręcamy w niego w kierunku północnym, dochodząc w ten sposób do Poręby Radlnej i drogi krajowej 977.
  3. Kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem , pniemy się nim pod górkę, mijając po lewej stronie kościół św. Piotra i Pawła.
  4. Docieramy do Łękawicy, gdzie spotykamy szlak niebieski , skręcamy w lewo i kontynuujemy marsz połączonymi szlakami, dochodzimy do Zawady i na szczyt Góry Świętego Marcina.
  5. Podążamy dalej niebieskim szlakiem do pływalni letniej TOSiR, a następnie pętli autobusowej pod Górą Świętego Marcina, gdzie kończymy wycieczkę.

Atrakcje i walory krajobrazowe

  1. W 1977 roku w masywie Słonej Góry znaleziony został największy wówczas grzyb świata - szmaciak gałęzisty o wadze 15kg i średnicy kapelusza 1m. Od tego wydarzenia pochodzi nazwa oberży, a obok niej znajduje się postument przedstawiający wyobrażenie grzyba. Z tarasu Oberży Pod Grzybem rozpościerają się piękne widoki na Pogórza, a przy dobrej widoczności mamy szansę zauważyć tatrzańskie szczyty.
  2. W Porębie Radlnej znajduje się neogotycki/neoromański kościół wg projektu Jana Sas-Zubrzyckiego (1904-1905), ufundowany przez księżnę Konstancję z Zamojskich i księcia Eustachego Sanguszkę jako wotum dziękczynne za narodzenie syna Romana.
  3. W Zawadzie znajduje się XV-wieczny, gotycki kościół św. Marcina wpisany na Małopolski Szlak Architektury Drewnianej. Od parafii pochodzi nazwa całego wzniesienia.
  4. Ze szczytu Góry Świętego Marcina możemy podziwiać szerokie i dalekie widoki na Tarnów w kierunku północnym oraz na Pogórza, Beskidy, a przy dobrej widoczności Tatry w kierunku południowo - zachodnim.
  5. Trasa przebiega w okolicach, w których podczas I wojny światowej toczyły się ciężkie walki. Ich świadectwem są liczne cmentarze wojskowe, m.in. nr 175, 176 oraz 177.

Warianty i modyfikacje

  1. Wycieczkę możemy skrócić kończąc ją w Porębie Radlnej, skąd możemy złapać autobus powrotny do Tarnowa, lub do Piotrkowic, jeżeli zostawiliśmy tam samochód.
  2. Wycieczkę możemy wydłużyć, kontynuując wędrówkę niebieskim szlakiem do centrum Tarnowa . Możemy wówczas obejrzeć polodowcowy głaz narzutowy, umieszczony na Alei Tarnowskich w miejscu przecięcia 21 południka i 50 równoleżnika.
  3. Idąc spod kościoła w Zawadzie możemy podejść dalej zielonym szlakiem do ruin zamku na Górze Świętego Marcina. Z ruin zamku rozpościera się piękna panorama na Tarnów. Po zwiedzeniu ruin wracamy do niebieskiego szlaku dróżkami Miejskiego Parku Kultury.
  4. Piotrkowice to miejsce, które daje nam wiele możliwości wycieczek o zbliżonej długości. Spod Oberży Pod Grzybem możemy przejść niebieskim szlakiem do Łowczowa, żółtym szlakiem do Pleśnej, a spod Słonej Góry możemy zamiast na północ, wyruszyć czerwonym okrężnym szlakiem wokół Tarnowa na zachód do Kłokowej. W każdym z tych wariantów towarzyszyć nam będą malownicze pogórzańskie widoki.

Wskazówki praktyczne

  1. Do Piotrkowic możemy dojechać autobusem linii T08 z centrum Tarnowa (przystanek Krakowska - Planty).
  2. Spod Góry Świętego Marcina możemy wrócić do Tarnowa autobusem linii 31.
  3. Jeżeli zdecydujemy się na któryś z wariantów trasy, z Łowczowa, Pleśnej i Kłokowej możemy wrócić do Tarnowa pociągiem (połączenia relacji Piwniczna-Zdrój - Tarnów oraz Krynica-Zdrój - Kraków), z Pleśnej do Tarnowa kursują busy prywatne oraz autobus linii T13 (w dni robocze), a z Kłokowej linia T25.
  4. Decydując się na obiad w Oberży Pod Grzybem w niedzielę, warto wcześniej zarezerwować telefonicznie stolik.
  5. Innym z punktów gastronomicznych na trasie naszej wycieczki jest restauracja "Podzamcze" na zboczach Góry Świętego Marcina. W jej pobliżu znajduje się plac zabaw.
Tak
9.80 km
169.24 m
171.84 m
313.84 m
9/30 (umiarkowana)
(współczynnik obliczony automatycznie, funkcjonalność eksperymentalna)
2h 56m
(dla tempa marszu 4 km/h)

Mapa

Zaloguj się, aby pobrać plik GPX
footer img